В епична битка Григор Димитров отстъпи - 3:2 за Надал

Макенроу: Това бе най-добрият мач на турнира в Мелбърн, Григор беше на нивото на Надал

3 коментара

Григор Димитров доказа отличната си форма, показа блестяща игра и психологическа устойчивост, но въпреки това не успя да се пребори за победа срещу играещия като в най-добрите си години испанец Рафаел Надал в полуфинала на Откритото първенство на Австралия по тенис.

В един изключително красив и оспорван мач, продължил 4 часа и 56 минути, Димитров отстъпи с 2:3 сета - 3:6; 7:5; 6:7 (5); 7:6 (4) и 4:6. Той бе напълно равностоен на бившия номер едно в тениса, като даже на моменти доминираше в играта и изглеждаше, че е на път да спечели.

Може би спортното щастие в края на краищата изигра решаваща роля. В осмия гейм на петия сет Димитров имаше шанс да пробие сервиса на противника си, да поведе с 5:3 и да подава за победа в мача. Но пропусна и двете възможности за това. Късметът за пробив още в следващия, също толкова оспорван, гейм се усмихна на Надал.

30-годишният Надал имаше досега седем победи в осем мача срещу българина, а статистиката му в полуфиналите на турнирите от Големия шлем бе повече от впечатляваща - 20 победи и само три загуби, последната от които преди цели осем години. Испанецът пропусна голяма част от миналия сезон заради контузия, върна се в началото на тази година и още във втория си турнир демонстрира предишната си класа и достигна до финал. На него ще се изправи срещу "възкръсналия“ след контузия ветеран, 35-годишния швейцарец Роджър Федерер.

Григор Димитров стигна до финалната четворка в Мелбърн за пръв път в кариерата си и едва за втори в Големия шлем след "Уимбълдън" през 2014 г. След две трудни години, в които се смъкна много надолу в ранглистата, в края на миналия и в началото на този сезон Димитров демонстрира ново, още по-високо качество на игра и непозната досега психологическа и физическа устойчивост. Затова от началото на годината до днес той имаше десет победи в десет мача, включително на спечеления от него турнир в Бризбейн.

Българинът се върна до 15-то място в ранглистата, но със спечелените сега в Мелбърн 720 точки (плюс 900 хиляди австралийски долара или 680 хиляди щатски долара) в понеделник вероятно ще се приближи съвсем до първата десетка в световния мъжки тенис.

"Това бе най-добрият мач на този турнир, аз съм без думи... Нямам идея къде беше разликата. Невероятен мач, в който имаш всичко - воля, физика, желание за съпротива, борба... Двамата тичаха по корта в продължение на пет часа и накрая изглеждаше сякаш нито един от тях не се е изморил. Днешният мач беше велик“, каза коментиращият за Евроспорт Джон Макенроу – една от легендите в тениса. "Григор Димитров направи изключителен мач, беше на нивото на Надал“, добави той.

Друг от коментаторите на Евроспорт – Матс Виландер – каза, че, ако Димитров играе така, скоро ще спечели титла от Големия шлем.

"Григор е този, който ще притеснява Мъри, Джокович, Надал, Федерер. Ако играе така, ще спечели титла от шлема. В момента го поставям на едно ниво с Нишикори и Раонич и ниво пред останалите по-млади играчи... За Надал мислехме, че може да изиграе петчасова битка, но не бяхме сигурни след това, което се случи с него през последните две години. За Григор - какво да кажа. Беше изключителен... Mислех, че не можем да видим Григор да спечели петсетов мач срещу един от най-великите играчи в тениса. Но в един момент той изглеждаше победител. Не знам как Надал оцеля в този осми гейм на петия сет при 15:40. Впечатлен съм как Григор изигра точките. Той игра в защита по-добре от всички останали. А неговият "скуош" форхенд е по-добър дори от този на Федерер", коментира шведската тенис легенда.

"Не мога да опиша емоциите - ранните шансове, трудностите в края. Григор игра невероятно. Това беше страхотен мач. Чувствам се доволен, радостен съм, че бях част от такъв мач... Григор също заслужаваше да спечели. Мисля, че и двамата заслужавахме да бъдем на финала. Двубоят беше страхотна битка. В края аз успях. Имах късмет. Много съм щастлив", каза Надал.

"Никога не е лесно, когато загубиш подобен мач. Въпреки това съм доволен от много неща. Ще остана позитивно настроен и с високо вдигната глава. В момента Рафа заслужава всички похвали, защото е такъв борец. За мен беше чест да играя в такъв мач срещу него. Това ми показва, че съм на прав път... Сигурен съм, че, поглеждайки назад към мача, ще видя неща, които е можело да направя по-добре. Но мога да кажа едно - че се раздадох на корта. Горд съм от това... Това е един от най-вълнуващите мачове, в които съм играл. Мисля, че за първи път играя в двубой, продължил повече от четири часа и половина. За съжаление не завърши по начина, по който исках. От друга страна, това беше супер преживяване с играч като Рафа. Днес се видя какво представлява той", каза Григор Димитров на пресконференция след мача.

Решаващ за изхода на първия сет се оказа един единствен пробив, постигнат от Надал.

В първия гейм при подаване на испанеца Димитров пропусна две последователни възможности за пробив и после загуби.

Последва бърз сервис гейм в полза на българина, спечелен на нула. Надал отговори също с безпроблемно взет гейм при собственото си подаване, в който Димитров успя да вземе една точка.

В четвъртия гейм първият сервис на българина започна влиза по-рядко и последва пробив. Надал поведе с 15:40, Димитров отговори с ас и намали разликата, но не успя да направи нищо повече – 3:1 за Надал.

Това даде увереност на испанеца и то спечели подаването си на нула, като направи и два аса – 4:1.

Димитров запази спокойствие, възвърна увереността на първия си сервис и взе следващия гейм на нула.

Надал обаче продължи да диктува играта при свое подаване и отвърна също с гейм на нула – 5:2.

Българинът нямаше проблеми в следващия гейм, въпреки че при 40:0 в негова полза прати елементарно воле на мрежата в далеч в аут. В следващата точка обаче бе точен – 3:5.

В решаващия за сета гейм Димитров пое инициативата, влезе навътре в корта и успя да спечели първата точка. Последваха обаче много точни и силно подсечени сервиси на Надал, на които Димитров нямаше отговор – 6:3 в първия сет за испанеца.

Вторият сет бе на пробивите - общо 5, три от които за Димитров.

Той започна стабилно, като при свое подаване даде на противника си само една точка.

Надал взе следващия гейм също без особени проблеми, въпреки че направи първата си двойна грешка при 40:15 – 1:1.

Димитров смени темпото, стана по-агресивен и взе три бързи точки в третия гейм. Надал успя да върне две от тях, но българинът остана съсредоточен и спечели следващата и решаваща в гейма – 2:1.

Димитров запази агресивния стил и в следващия гейм, пое инициативата и не я изпусна – пробив на нула – 3:1 за българина.

В следващия гейм той успя да затвърди пробива за 4:1. Това обаче не стана лесно. Димитров поведе, но в следващите две разигравания стана прекалено предпазлив и даде възможност на Надал на вземе две точки и да поведе в гейма. Българинът обаче бързо възстанови увереността си и с три последователни точки (включително с петия си ас в мача) спечели гейма.

Той потърси инициативата и агресията и в началото на следващия гейм, спечели първата точка, но последваха три силни и точни първи сервиса на Надал (два аса) и разликата в сета бе намалена – 4:2 за Димитров.

Следващият гейм обаче бе пълен провал за него, след като отново първият му сервис се загуби. Димитров спаси първата точка за пробив, но не и втората, която загуби след втората си двойна грешка в рамките на гейма. Така пробивът бе върнат – 4:3.

Последва срив в играта на Надал. Димитров засили ретурите си, което му даде повече шансове и накара испанеца по-често да греши. Българинът се възползва и спечели нов пробив – 5:3.

Изненадващо обаче това вместо да му вдъхне увереност го разколеба и той бързо върна пробива – 5:4.

Следващият гейм показа, че нервното напрежение тежи и над Надал. Димитров обаче пропусна чудесен шанс да затвори сета. Той стигна до 4 точки за пробив и за спечелване на сета, но така и не успя да вземе нито една от тях – 5:5.

Въпреки неуспеха успя да запази спокойствие, да стабилизира подаването си и да сравнително безпроблемно отново да поведе в сета – 6:5.

След което да стигне до още два сетбола при подаване на Надал, този път последователни. Димитров спечели още първия от тях и изравни резултата – 1:1 сета.

Следващите два сета бяха решени в тайбрек.

Димитров демонстрира страхотно самочувствие в началото на третия сет и последва гейм на нула при негово подаване.

Надал обаче също спечели подаването си без да загуби точка – 1:1.

В началото на третия сет отново зачестиха проблемите с първия сет на Димитров. Последва и двойна грешка и две точки за пробив за Надал 15:40. После обаче силният първи сервис се върна, което донесе 4 поредни точки на българина, макар и едната от тях да бе резултат на изключителен късмет. При 40 равни и негов форхенд топката буквално се задържа на върха на мрежата, но падна в полето на Надал – 2:1.

Испанецът успя да изравни в оспорван гейм, в който Димитров показа добра игра и спечели две точки – 2:2.

В следващия гейм обаче, в който подаваше, грешките в играта му зачестиха. Пробив за Надал – 3:2.

Димитров отвърна с агресивна и нападателна игра, която постоянно тормозеше Надал и го принуждаваше да греши. Така се стигна до 2 поредни брейкпойнта, които обаче българинът пропусна. Последва нова грешка на Надал – удар в мрежата от форхенд – и трети брейкпойнт. Испанецът обаче отново се защити и изравни. Ново силно нападателно за Димитров разиграване и му донесе нова точка за пробив. След грешка на Надал този път тя бе оползотворена и резултатът изравнен – 3:3.

Последва бърза размяна на геймове, в които и двамата показаха сигурен първи сервис - 4:4.

В деветия гейм Димитров бе мощен, точен и стабилен в разиграванията, направи 40-ия си уинър в мача и спечели – 5:4.

Макар и не толкова убедително Надал също успя да спечели подаването си и да изравни – 5:5.

Проблеми с първия сервис създадоха много трудности на Димитров в следващия гейм. Той все пак успя да се измъкне от тях и да завърши гейма с ас – 6:5.

Надал обаче изравни с гейм на нула и доведе сета до тайбрек.

В него испанецът водеше през цялото време и успя да го спечели със 7:5 и да поведе с 2:1.

Четвъртият сет започна с размяна на геймове, като и двамата спечелиха подаванията си, макар и не без известни затруднения и грешки – 1:1.

Надал спечели леко следващия гейм, което не може да се каже за четвъртия гейм, в който отново подаваше Димитров. Той допусна да се стигне до 40:40 и едва тогава успя да се наложи – 2:2.

Оспорвано премина и следващият гейм, но испанецът все пак успя да го затвори на 30 и отново да поведе – 3:2. Димитров отвърна с гейм със същия точков резултат, в който направи и 12-ия си ас в мача – 3:3.

И седмият гейм премина по същия сценарий. Димитров дори успя да поведе с 15:30, но накрая подаващият пак успя да надделее – 4:3 за Надал.

Последва ново изравняване след убедително взет от Димитров гейм на 15. И също толкова убедителен сервис гейм за Надал – 5:4.

Димитров отговори с гейм на нула и два аса (дотук в мача общо 15) за 5:5. После положи големи усилия, за да стигне до първа точка за пробив в целия сет, но Надал успя да се измъкне и да поведе с 6:5. Разочарованието не попречи на Димитров бързо да изравни геймовете и да вкара сета в тайбрек.

Този път в тайбрека нещата минаха под негова диктовка – той поведе с 5:2 и затвори сета при 6:4 – 2:2.

Решаващият пети сет

Петият сет започна с трудно спечелени и от двамата сервис геймове. Най-напред Григор Димитров се измъкна след спасени три брейкпойнта и няколко изравнявания. После по подобен начин се измъкна и Надал, след като спаси точка за пробив.

Последва нова размяна на геймове, този път относително по-лесни за сервиращите – 2:2.

В петия гейм на Димитров отново му се наложи да отразява брейкпойнт за да спечели. После Надал отвърна с гейм на нула – 3:3.

Испанецът се държа до 40 равни в следващия гейм, но българинът успя да вкара два силни първи сервиса и отново да поведе – 4:3.

Следващият гейм започна силно за него - 30:0 и 40:15. Но Надал постигна невероятна концентрация и успя да направи четири поредни точки, за да вземе гейма и да изравни – 4:4.

Решаващ се оказа следващият девети гейм. Надал поведе с 30:0 след удар на линията и двойна грешка на Димитров. Българинът успя да изравни, но испанецът стигна до точка за пробив, след като топката отскочи от мрежата и излезе зад крайната линия. Последва и нова точка за него и решаващ пробив – 5:4.

Димитров не се предаде без бой в следващия гейм. Първо отстъпи за 0:30, но успя да изравни. С ас испанецът стигна до мачбол, но Димитров изравни с перфектен смач. После спаси още един мачбол, но при третия вече беше безсилен.