Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В ЕС има големи резерви към планираната отмяна на визите за турски граждани

Меркел: Затварянето на балканския маршрут не решава проблема

7 коментара
В ЕС има големи резерви към планираната отмяна на визите за турски граждани

Вътрешните министри на ЕС изразиха големи резерви по повод планираната отмяна на визите за граждани на Турция, което е ключов елемент от споразумението с Анкара по бежанската криза, съобщи Ройтерс. До срещата на върха на ЕС на 17-18 март трябва да се уточнят детайлите в това споразумение.

Според експерти 75-милионна Турция отговаря само на около половината от над 70-те технически изисквания за безвизов режим.

Австрийският вътрешен министър Йохана Микл-Лайтнер припомни по време на срещата си със своите колеги от ЕС за драстичното потъпкване на свободата на словото в Турция, онагледено преди броени дни с акцията срещу турския вестник "Заман".

Според нея на този фон договорките между ЕС и Анкара не стоят добре. "Питам се дали ЕС не хвърля своите ценности зад борда", запита тя и допълни, че при постигането на окончателно споразумение ще настоява за включването на клауза за прекратяване.

Австрия и останалите страни по основния мигрантски маршрут от Гърция към Германия през Западните Балкани въведоха едностранно граничен контрол, като в същото време страните от ЕС не могат да се разберат как да справят единно с мигрантската криза.

Шенгенската система за свободно пътуване вътре в ЕС е практически колабирала, докато крайнодесни и националистически партии бележат възход в цяла Европа.

Принудителното връщане на мигрантите да ги убеди да не поемат към ЕС

Според предварителното споразумение между ЕС и Турция, договорено в понеделник, Анкара ще връща всички запътили се към Европа мигранти, които не отговарят на критериите за предоставяне на убежище, както и всички – включително бягащите от войни, които имат право на международна закрила, но са заловени от морските патрули на НАТО преди да достигнат европейския бряг.

По повод начините за възпирането на бежанската вълна вътрешният министър на Холандия Клаас Дийхоф настоя за твърд тон от страна на ЕС, за да се покаже, че няма да се толерират печалбите на трафикантите на хора.

Италианският вътрешен министър Анджелино Алфано увери, че страната му внимателно следи обстановката след затварянето на т.нар. "балкански маршрут" на мигрантите.

Допуска се, че човешкият поток ще се пренасочи през Албания и Адриатика към италианските брегове. Ние работим, за да се предотврати това, каза Алфано.

Принудителното мащабно връщане на мигранти в Турция обаче е трудно приложимо, включително защото много от тях биха рискували огромни парти и дори живота си, за да стигнат в Европа.

Според представители на ЕС обаче ще е достатъчно да започнат да се прилагат новите мерки по връщане, за се убедят мигрантите, че нямат никакъв шанс да продължат към Европа и да се съгласят да останат в Турция.

За да се облекчи ситуацията в Гърция, където са пристигнали десетки хиляди мигранти и преживяват в мизерни хуманитарни условия, ЕС пристъпва към тяхното разселване и над 900 души са отпътували от страната. Броят на мигрантите обаче, които трябва да бъдат разпределени в различни страни от ЕС, е 160 000.

Затварянето на Балканския маршрут остави около 430 души, предимно сирийци и иракчани, в разкаляната от дъждовете ничия земя между Македония и Сърбия, предаде Ройтерс. Те не искат да се връщат в Македония, но не са допуснати да продължат към Сърбия или още по на север.

Меркел: Затварянето на балканския маршрут не решава проблема

Германският канцлер Ангела Меркел коментира от своя страна, че затварянето на балканския имиграционен маршрут не решава проблема, а трябва общо европейско решение.

"Необходимо е решение, което да бъде добро за 28-те /страни от ЕС/. Ето защо аз се ангажирам за истинско европейско решение, т.е. за решение на 28-те", посочи германският канцлер.

По думите на Меркел "това положение не е нито трайно, нито вечно".

"Лично аз смятам, че едностранното решение на Австрия, а след това на балканските страни, сигурно ще доведе до намаляване на броя на бежанците, но от друга страна поставя Гърция в много трудно положение", добави германският канцлер.

Меркел предупреди, че ако ЕС не успее да постигне споразумение с Турция, Гърция няма да може да понесе дълго време мигрантския натиск.

На крачка от хуманитарна катастрофа

В района около границата на Гърция с Македония остават блокирани повече от 14 000 души, които живеят в условия близки до хуманитарна криза. Около 1000 се намират в бежански лагер на границата между Македония и Сърбия.

"Настоящата криза с пристигащите в Европа мигранти може да прерасне в хуманитарна катастрофа", заяви еврокомисарят по миграцията и гражданството Димитрис Аврамопуло.

"Ако искаме да затворим нелегалната и смъртоносна задна врата за миграция, трябва да отворил легален прозорец. В противен случай миграцията ще търси други пътища“, посочи още той.

Потокът на бежанците към лагера "Идомени“ в Северна Гърция не спира въпреки пълното затваряне на границата от страна на македонските власти през последните дни.

"Ситуацията става все по-потискаща с пристигането пеша на хора всеки ден. Най-големият проблем е, че лошите условия на живот влошават здравословните проблеми“, коментира пред изданието Деспина Филипидаки, координатор на Гръцкия червен кръст в Северна Гърция.

Виена: Маршрутът през Балканите остава затворен

Вътрешната министърка на Австрия Йохана Микъл-Лайтнер обаче заяви от своя страна, че балканският път през Югоизточна Европа ще остане затворен за постоянно.

"Моята позиция е ясна - "Балканският път" е затворен и то за постоянно", заяви Микъл-Лайтнер пред пред германския в. "Велт".

Само подобен ясен сигнал ще убеди мигрантите, които бягат от войната и конфликта в Близкия изток, да не предприемат опити да прекосят Средиземно море от Турция, за да достигнат европейски брегове, добави тя.

Решението за затваряне на “Балканския път“ идва след срещата на върха в Брюксел между ЕС и Турция за мигрантската криза.

Според готвеното споразумение Турция получава до 6 млрд. евро, за да задържи 2.5 милиона бежанци на своя територия. Отделно до края на година ще отпаднат Шенгенските визи за турските граждани и ще има придвижването на преговорите за присъединяването на Турция към ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    "Ливанската гражданска война е резултат от конфликти и политически компромиси от времето на колониализма, сложно демографско развитие, вътрешни религиозни християнски и мюсюлмански конфликти, намесата на Сирия, Израел, ООП и това, че е част от Студената война." Изграждането на Бейрут от руините показва, че когато спрат военните действия и се гарантира мир, страната се възстановява. Всички последици от войната могат да бъдат компенсирани от международната общност, но много трудно могат да се върнат бежанци, които вече са получили статут в дадена държава. Ще започнат сложни съдебни процеси и страните, които допускат това, ще затънат в дългове.

  2. Nikola Nikolov
    #6

    "Необходимо е решение, което да бъде добро за 28-те /страни от ЕС/. Ето защо аз се ангажирам за истинско европейско решение, т.е. за решение на 28-те", посочи германският канцлер." Тази госпожа започва да се държи, като нашия "самодържец" ! Не знам защо, обаче, говори за решение на 28-те, а не за решение на 29-те?!Може би, защото такова едно решение, ще се превърне в наложено решение именно на 29-тата страна - Турция...

  3. Преслав
    #5

    Хиляди хотели се продават в Турция заради срив в туризма Въпреки правителствения пакет от мерки за излизане на туризма в Турция от кризисната ситуация, работещите в сектора все повече губят надежда Хиляди хотели са обявени за продажба, стотици хиляди заети остават на улицата, съобщават местни медии, цитирани от БГНЕС. По данни на Егейската туристическа асоциация 2111 хотели са пред продажба и причината за това е забраната на Кремъл руски туристи да почиват в турските курорти. От 500 000 до 1 млн. работещи в сектора са застрашени от безработица, пише „Хабертюрк“. Moже да им помогнат с тия 6 милиарда ;)

  4. Nikola Nikolov
    #4

    Моля, влезте в сайта "Кафене" и прочетете това : "Накрая Турция ще се намърда в ЕС заедно с бежанците by newswriter on 10/03/2016 9:29 AM Европа плаща на Анкара данък "спокойствие" чрез дискретен отказ от Копенхагенските критерии" Светослав Терзиев Сега

  5. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #3

    тази прислужница на Путин ,взе да говори глупости като Боко Тиквата. Кое не и е ясно? Общоевропейско решение е стриктен контрол на границите на ЕС .Допускане на влизащи само с редовни документи и виза. А Гърците да почнат най накрая да си пазят границата. И няма да стане никаква хуманитарна катастрофа в Гърция- след като разберат ,че не могат да стигнат до западна европа, имигрантите ще спрат да идват и в Гърция.

  6. Jesse Jackson
    #2

    България и Гърция да затворят границата с Турция. Да се изградят телени огради и минни полета. Всички бежанци на територията на Гърция в 3 варианта: 1. остават в лагер 2. на влак и директно в Германия 3. на шлеп и обратно в Турция! Какво си губят времето в Брюксел и не могат да вземат решение?

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    "Великобритания ще подари на българското правителство военни автомобили в помощ на граничната полиция", съобщава вестник "Гардиън", цитиран от бТВ. Британският министър на отбраната Майкъл Фалън е дал разрешение за предаването на над 40 автомобила "Ленд Роувър", които ще бъдат използвани за залавяне и връщане на бежанци по границите на България с Турция и Сърбия. Решението разгневи правозащитниците, които твърдят, че българските правоохранителни органи връщат неправомерно кандидати за убежище в Турция, често – след като ги бият и ограбват."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.