Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В ЕС нов скептицизъм за България

3 коментара

Нови съмнения по отношение планираното присъединяване на България към ЕС след точно година предизвика курсиращ в Брюксел вътрешен доклад за организираната престъпност в страната-кандидатка.

Комисията на ЕС вече неколкократно призова правителството в София да се бори по-решително с криминалните структури и корупцията, в противен случай е възможно отлагането на членството с една година. Предупреждението се съдържа и в последния доклад на комисията за напредъка, публикуван през октомври.

Подписаните на 25 април с България и Румъния договори за присъединяване предвиждат отлагане на членството с година – но не повече от година, - както и други мерки, ако предпоставките за присъединяване на са изпълнени.

Европейският парламент през декември също поиска ясни и категорични действия срещу “наглостта на организирани криминални елементи”.

Пуснатият в обръщение от депутати доклад се опитва да обоснове защо нито предишното правителство на министър-председателя и “цар” Симеон Сакскобургготски, нито сегашното на председателя на социалистите Сергей Станишев не са предприели сериозни мерки срещу организираната престъпност.

И двете правителства били зависими от подкрепата на политически сили, свързани с криминални среди в бившите комунистически служби за сигурност.

Това личало особено при международния трафик на наркотици, в който участвало ръководството на Българската комунистическа партия през 80-те години поради хронична липса на валута.

При рухването на комунистическата система тези връзки били приватизирани. Почти всички нови “кариери” в тази област водели обратно към тайните служби, митниците или вътрешното министерство. Поради това било наивно очакването, че “структурно вкоренените корупция и престъпност” може да бъдат смазани за няколко години.

Докладът повдига и обвинението, че българските социалисти били замесени в нелегални сделки с режима на Садам Хюсеин във връзка със скандала с програмата “Петрол срещу храни” на ООН за Ирак по времето, когато днешният президент Георги Първанов е бил председател на партията, а Сергей Станишев международен секретар.

Председателят на комисията по външна политика на Европейския парламент Брок (ХДС) нарече обвиненията тежки и конкретни. Те засилвали още повече вече широко разпространеното безпокойство за способността на България за присъединяване.

В комисията и във всички парламентарни групи се засилвали съмненията дали България и Румъния наистина ще могат да бъдат приети на 1 януари в ЕС както вече неколкократно бе решено от европейските държавни и правителствени ръководители. Комисията и парламентът няколко пъти призоваха Румъния да се бори по-енергично срещу корупцията в страната.

Отговарящият за разширението комисар на ЕС Рен възнамерява да изготви през пролетта нови доклади за напредъка и да изкаже препоръка за датата на присъединяване  на двете страни.

През април Европейският парламент даде съгласието си за подписването на договорите за присъединяване при условие неговото мнение още веднъж да бъде взето под внимание преди окончателния доклад на комисията.

Парламентът обаче не може да предотврати присъединяването към първоначално предвидената дата. Брок е на мнение, че и с оглед на бъдещия дебат за конституционния договор след неуспешните референдуми във Франция и Холандия би било важен сигнал, ако присъединяването на нови членове не почива на вече приет “автоматизъм”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. G
    #3

    Ne ni iskat,no da ne ni puka,chtat nechtat chte ni grabnat sled edna ili dve godini.Kakvo chte praviat bez nas,klushat na Balkanite?

  2. Dimo
    #2

    Kakvo shteli da pravyat bez nas evropeycite?! A do sega kak se spravyat bez nas?! Taka mogat da karat oshte kolkoto si iskat, no nashata e za mustaka - ima da piem, da yadem i pushim menteta, da ni tormozyat mutri i monopolisti i t.n.

  3. Bazikator
    #1

    "...нито предишното правителство на министър-председателя и “цар” Симеон Сакскобургготски, нито сегашното на председателя на социалистите Сергей Станишев не са предприели сериозни мерки срещу организираната престъпност." Всеки народ има това правителство, което заслужава. Особено, когато има правото свободно да избира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.