България е единствената страна в Европейския съюз, в която през 2007 година 100 % от общинските отпадъци са били изхвърлени на сметища. Средно за ЕС 40 на сто от отпадъците се преработват или компостират. Това показват данните на Евростат, обявени в понеделник от пресслужбата на Европейската комисия.
Методите на третиране на отпадъците се различават значително между страните-членки. След България с най-висок дял на депонирани общински отпадъци са Румъния (99%), Малта (93%) и Полша (90%).
Най-висок дял на рециклирани общински отпадъци имат Германия (46 %), Белгия (62 %), Холандия (60%) и Австрия (59%). Тази практика е непозната в България, Кипър и Румъния.
Най-висок дял на изгаряне на общински отпадъци имат Дания (53%), Люксембург и Швеция (47%), Холандия (38%), Франция (36%), Германия (35%) и Белгия (34%). В 11 страни-членки не е имало изобщо изгаряне на отпадъци.
Разлагането на общински отпадъци е било най-разпространено в Австрия (38%), Италия (33%), Люксембург и Холандия (28%).
Разлагане и рециклиране е представлявало над 50 % от третирането на общинските отпадъци в Германия (64%), Белгия (62%).
Всеки европеец е произвел средно половин тон отпадъци през 2007 година. България е в средата на класацията с между 400 и 500 килограма боклук на глава от населението. Толкова боклук са "произвели" и белгийците, португалците, унгарците и гърците.
Румънците са с под 400 килограма годишно на човек, както и Латвия, Полша, Словакия и Чехия.
Най-много боклук на глава от населението е произведен в Дания (810 кг), а най-малко - в Чехия (294 кг на човек).

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент