Франция и Германия обсъждат радикална реорганизация на Европейската служба за външна дейност (EEAS), оглавявана от Кая Калас, с надеждата да подобрят реакцията на блока към нарастващия брой геополитически кризи. В Париж, Берлин и редица други столици се разглеждат варианти, включително връщане на дипломатическите правомощия от EEAS и нейното ръководство към Европейската комисия и държавите членки на ЕС, съобщават пред Financial Times петима високопоставени служители, запознати с хода на обсъжданията.
"Очевидно е, че EEAS не функционира така, както би трябвало в съвременния свят. Тя е нефункционална", казва един от тях. "Проблемът е структурен, затова структурата трябва да бъде променена."
Споровете около създадената през 2010 г. служба, която има годишен бюджет от 1 милиард евро, са свързани с вътрешните дискусии за разпределението на правомощията между многобройните институции на ЕС и държавите членки. Според някои представители част от функциите на EEAS, националните външни министерства, дирекциите за външни отношения на Европейската комисия и Европейския съвет до голяма степен се дублират, а необходимата координация между тези органи липсва. Ликвидирането на EEAS би позволило и намаляване на разходите.
Към самата Калас също са натрупани претенции. Понякога тя е изразявала собствено мнение, а не официалната позиция на ЕС (например по отношенията между Европа и Китай), както и е предлагала инициативи, които все още не са били одобрени от страните членки.
"Те са раздразнени и искат да действаме единно на международната сцена", казва друг служител пред FT. "Съществува реална опасност EEAS да бъде разпусната."
Службата води борба за лидерство по въпросите на външната политика и сигурността с Европейската комисия.
Едно от предложенията, издигнати от френското правителство, предвижда ограничаване на автономията на върховния дипломат на ЕС. В момента Калас изпълнява двойна функция, като се отчита както пред държавите членки на ЕС, така и пред Европейската комисия.
Предлага се също отслабване на контрола ѝ върху мрежата от над 140 представителства, които EEAS поддържа по света.
Длъжностни лица обаче подчертават, че анализът на потенциалните варианти за реформи е все още предварителен. Говорител на Калас заявил пред Financial Times, че ръководителят на европейската дипломация е "напълно фокусирана върху изпълнението на мандата си" и по-нататъшното укрепване на Европейската служба за външна дейност е важна част от тази работа.
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Никога няма да влезе в затвора. Там не пращат слабоумни.
Защо? Тя е ТОЛКОВА умна.
Каляската в затвора.. :))
Предвид плиткоумното създание , което я ръководи , одобрявам напълно.