Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Европа България е последна в глобалната класация "Индекс за възприятие на корупция"

15 коментара
В Европа България е последна в глобалната класация "Индекс за възприятие на корупция"

България е под средата, на 78-мо място (от 180 страни), в глобалната класация на международния "Индекс за възприятие на корупцията" за 2021, а в Европа страната ни се нарежда на последно място в класацията. Данните от изследването бяха представени във вторник от Калин Славов и Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

Страната влошава позицията си с още две места спрямо 2020 г. и слиза в компанията на Буркина Фасо и Бенин.

Позицията на страната в класацията показва системни, трайни и структурни проблеми в борбата с корупцията, отбеляза изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов.

Индексът показва, че държавата ни има 42 точки от максимални 100 възможни. Средната стойност на индекса в глобален план е 43 точки. Начело в класацията са Дания, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Сингапур и Швеция. В тези държави има стабилни политически власти, утвърдени демократични принципи на гражданско участие и контрол, както и чувствителност на обществото към отклонения на хора от публичната власт от нормите на поведение.

В Европа страната ни се нарежда на последно място в класацията, при средна стойност от 66 точки. Пред нас са Унгария, Румъния, Хърватия, Гърция, Словения, Кипър, Малта, Чехия, Полша и Италия. Най-близката страна от ЕС е Унгария (73-та), а Румъния се е изкачила с една позиция на 66-то място.

Ваня Нушева отбеляза, че индексът за страната ни се движи между 41 и 43 пункта през годините, което показва, че не просто нямаме напредък, а България "тъпче на едно и също място в борбата с корупция".

Декларативната нулева толерантност към корупцията трябва да започне да се облича в конкретни политики, секторни планове и действия, според изпълнителния директор на "Прозрачност без граници".

През последното десетилетие повечето държави са постигнали малък или никакъв напредък в намаляването на нивата на корупция, а отговорът на властите на пандемията на много места е повлиял негативно на отчетността, се посочва в проучването.

"Индексът за възприятие на корупцията" за 2021 г. е установил, че "все повече права и механизми за контрол и баланс се подкопават не само в страни със системна корупция и слаби институции, но и сред утвърдените демокрации".

Наред с други проблеми през изминалата година в доклада се посочва използването на софтуера "Пегас", който е свързан с подслушване на правозащитници, журналисти и политици по целия свят.

"В много страни пандемията е използвана като извинение за ограничаване на основни свободи и заобикаляне на важни механизми за контрол и баланс", отбелязва "Трансперънси интернешънъл" (ТИ).

В Западна Европа, която е регионът с най-добри резултати като цяло, пандемията е дала на държавите "извинение за самодоволство в усилията за борба с корупцията, докато мерките за отчетност и прозрачност се пренебрегват или дори отменят", заяви неправителствената организация.

Според нея в някои азиатски страни КОВИД-19 "също е използван като извинение за потискане на критиките". Също така се посочва засиленото цифрово наблюдение в някои държави и авторитарните подходи в други.

Докладът класира страните по скала от "силно корумпирана" (с показател 0) до "много чиста" (със 100).

Дания, Нова Зеландия и Финландия си поделят първото място с по 88 точки; първите две държави не са променили позицията си, докато Финландия е спечелила три точки. Норвегия, Сингапур, Швеция, Швейцария, Нидерландия, Люксембург и Германия допълват топ 10. Великобритания заема 11-о място със 78 точки.

Съединените щати, които през последните години отбелязаха спад, за да достигнат 67 точки през 2020 г., този път запазват резултата си. Въпреки това страната се смъкнала с няколко места и вече е 27-а.

От TИ заявиха, че за първи път САЩ изпадат от топ 25, "като се сблъскват с непрекъснати атаки срещу свободните и честни избори и непрозрачната система за финансиране на кампаниите".

Канада, която се е смъкнала с три точки до 74 и с две места до 13-то, "се сблъсква с повишени рискове от подкупи и корупция в бизнеса", отбеляза организацията. Тя добави, че публикуването на "Досиетата Пандора" е показало, че Канада е "център на незаконни финансови потоци, които подхранват транснационалната корупция в региона и по света".

Южен Судан е на дъното с 11 точки; Сомалия, с която делеше последното място през 2020 г., този път се е изравнила със Сирия на предпоследното място с 13 точки. Следва Венецуела с 14 точки, а след това са Йемен, Северна Корея и Афганистан с равен брой точки - по 16.

От TИ посочват, че контролът върху корупцията е в застой или се е влошил в 86 на сто от изследваните от организацията държави през последните 10 години. За това време 23 страни, включително САЩ, Канада, Унгария и Полша, са регистрирали значителен спад.

25 държави са подобрили чувствително своя показател. Сред тях са Естония, Сейшелските острови и Армения.

Индексът измерва нивото на корупция в публичните институции в над 180 държави. Той е комплексен индикатор, базиран на 13 различни независими изследвания, проведени от 12 независими международни институции и изследователски организации, сред които Световната банка, Световният икономически форум, "Икономист интелиджънс юнит", "Фрийдъм хаус", Световният проект за правосъдие, фондация "Бертелсман", Университетът в Гьотеборг. Основава се на аналитични доклади, оценки и възприятия на бизнеса, академичните среди и анализатори. Приетата дефиниция за корупция, която е международно утвърдена, е злоупотреба с обществено положение за лично облагодетелстване.

Изследването се публикува от 1995 година насам. България е включена в него за двадесет и четвърти пореден път.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #15
    Отговор на коментар #13

    ... а канадския мошеник и общите им кукловоди , с непотисткия си манталитет и назначения , копаят още по-надолу . Но наследството на Борисов ще се преодолява минимум 40/четиридесет/ години...

  2. BLM
    #14

    А где Россия?

  3. ефрейтора
    #13

    През 2021 г. България , управлявана еднолично от пРезидента слиза надолу в класацията ?! Малий , не може да бъде...

  4. bgp
    #12
    Отговор на коментар #6

    Твоите помпозни приказки са неадекватни на реалните събития !....................................Дадох пример с Иванчева , невинна жена унизена и измъчвана пред ВСИЧКИ !Това е невъзможно и не сее случвало никога в нормална държава !!! Дори по време на расизма !!!..................................ПРЕД всички , включително и твоите много свестни хора , от средата ти на общуване ! Толкова са и свестни , щом до сега агонията на тези жени продължава !...............................................Но

  5. Earendel
    #11

    Изводът е критално ясен: високите нива на корупция водят до: работещи бедни, социални неравенства, лошо здравеопазване, лоши социални услуги, лоша градска среда, лоша инфраструктура, лоша привлекателност за инвеститори, лоша екология...всичко, което в Дания например е с обратен знак.

  6. 1.Когато гражданин дава пари на "независим политик" да получи облага от държавни средства , какво е ? Корупция! 2.Когато кандидат политик дава пари на "независима медия" да плюе политически опоненти за да стане действителен политик и да се ползва от точка 1., какво е? същото ,като по точка 1.?

  7. Stefan
    #9

    Проблемите са огромни и системни. А я да си спомним с какво се занимава Кирчо, а? Чакам 100-те дни, но не виждам промяна.

  8. Жо
    #8

    При такъв рейтинг на държавата, Главният прокурор трябва да си хвърли каскета и да се скрие вдън горите Тилилейски. Позор!

  9. Мица
    #7

    Медиапул,за да се знае за какво става дума, да бяхте започнали с последния абзац! Да бяхте дали сайт с връзка към него! Но къде ти? Иска се умение! .................. А иначе, корупция ли? Че това е най-малкото! Ще ви излъжат, ще ви накарат да извършите куп тъпотии, защото не си знаят работата! Като направят случайно нещо, ще се окаже, че не трябвало това, а онова! Алчни и мързеливи некадърници - това е администрацията!

  10. Велислав
    #6

    bgp (български простак, вероятно), говори само за себе си. Едва ли имаш наглостта да говориш от името на целия народ, всички хора от когото не познаваш. Вероятно "крадливи, подли, страхливи, злобни, завистливи, душевно мръсни" са тези, които познаваш. А ти най-добре познаваш хората от твоето семейство, жена ти, децата ти, твоите познати и колеги, сърдечните контакти. Те може би са "крадливи, подли, страхливи, злобни" и т.н. Не си позволявай да говориш от името на хора извън този кръг. Защото повечето ми познати са българи и до един са хора с прекрасни характери, отзивчиви и със силно чувство за хумор, ти къде ги намираш твоите познати такива злобни и завистливи, просто не ми е ясно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.