Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Германия има обвинени по делото за пране на пари от бивш руски министър

0 коментара

Германската прокуратура предяви обвинения срещу петима души, сред които четирима висши банкови мениджъри, за изпиране на 150 милиона долара по поръчка на бивш руски министър на телекомуникациите, пише "Уолстрийт джърнал". В статията се отбелязва, че това е едно от най-сериозните криминални разследвания срещу високопоставен представител на руската власт извън Русия.

Обвиненията са предявени след 6-годишно разследване. Подозренията са, че четирима бивши или настоящи служители на Commerzbank AG и датски юрист са помогнали на бившия руски министър на съобщенията Леонид Рейман да продаде телекомуникационни активи, за които се предполага, че е контролирал чрез офшорни компании, скривайки така личността на истинския собственик.

От 1996 до 2001 г. немската банка е управлявала тези активи с пълномощията на датския адвокат Джефри Галмонд. Според версията на обвинението, Галмонд е бил подставено лице на Рейман, който е прехвърлил собствеността на телекомуникационните компании от държавата на редица чужди фирми, за които се предполага, че са създадени и контролирани от Рейман след падането на комунизма през 1990-те години.

Галмонд отрича обвиненията за пране на пари и казва, че е бил пряк собственик на акциите в телекомуникационните компании.

Рейман, който не е бил открит за коментар, е стар приятел на руския министър-председател Владимир Путин. Той е бил министър на руските телекомуникации от 1999 до 2008 г., контролирайки сектор, огромна част от който вече е притежавал.

Във вторник прокуратурата разпространи изявление, че продължава паралелно разследване на Рейман. Той от своя страна отрича обвиненията за пране на пари и казва, че не е собственик на активите, разглеждани по делото.

Разследването тече години наред. През 2006 г. прокуратурата приключи паралелно разследване срещу тогавашния изпълнителен директор на Commerzbank Клаус-Петер Мюлер и обяви, че не са намерени доказателства за негови престъпни действия. Мюлер е ръководил операциите на банката в Източна Европа от 1996 до 1999 г.

Нито един от обвинените бивши или настоящи служители на Commerzbank не е пожелал да коментира случая. Изявление е отказал и говорителят на банката, който обаче е изтъкнал, че превенцията срещу прането на пари е приоритет на Commerzbank, който тя непрекъснато се стреми да подобрява, пише "Уолстрийт джърнал".

През януари 2008 г. Commerzbank прие присъдата на франкфуртския граждански съд, който осъди банката да изплати общо 7.3 млн. евро, в това число 1 милион глоба и 6.3 млн. печалби от незаконната дейност. Постановлението на съда сочи, че в годишните си отчети от 1996 до 2001 г Commerzbank не е съобщавала законосъобразно за активите, които банката твърди, че е притежавала с пълномощията на Галмонд.

Говорител на прокуратурата във Франкфурт е казал, че поне един от заподозрените доскоро все още е бил служител на банката, други двама са напуснали през 2002 и се смята, че продължават да съветват Галмонд и Рейман. Четвърти е бил уволнен от банката през 2006 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.