Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Германия нараства съпротивата срещу спасителен план за Гърция

30 коментара

Финансовите министри на страните от Еврозоната отказаха в понеделник да посочат конкретни мерки за спасяването на Гърция и на единната европейска валута. А през това време в Германия нараства опозицията срещу идеята да спасяват финансово онези, които германците наричат прахосниците от юга, след като години наред германските работници бяха принудени да затягат коланите у дома.

Финансовата криза, която разтърсва гръцкото правителство и паралелно с това понижава стойността на еврото, принуждава данъкоплатците и гласоподавателите в Европа да се изправят пред факта, че техните богатства са обвързани много по-тясно, отколкото техните политици признаваха през втората половина на 90-те години на миналия век, когато бързаха да създадат единната европейска валута въпреки обществената опозиция.

В този процес стана ясно и как дълбоко вкоренената национална идентичност, а не общата европейска идентичност, си остават реалност на Континента. Солидарността, най-малкото в очите на повечето от гласоподавателите, продължава да се простира единствено до границата.

Въпреки обществената съпротива да се помогне на Гърция, анализаторите очакват големите страни като Франция и Германия да постигнат нещо като сделка, тъй като перспективата от икономически хаос, който би могъл да настъпи без подобно споразумение, е много по-плашеща дори и от гнева на гласоподавателите.

"Точно както и Обама няма да позволи на банковата система на САЩ да рухне, така и Европа няма да изгони най-своенравните си членове от системата си", казва Йозеф Йофе, издател на германския седмичник "Цайт". Той обаче добавя, че причината за това не трябва да бъде скривана от избирателите.

"Европа се превърна в огромна социална държава за всеки, както за всички страни, така и за отделните хора", допълва Йофе.

Гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину каза на колегите си от Еврозоната в понеделник, че, за да се предпази от спекулаторите, Гърция се нуждае от категоричното обещание, че ще ѝ бъде оказана помощ. Другите министри в Еврозоната укориха Гърция, че използва сложните подготвени от Уолстрийт средства и инструменти, за да укрие дълга си. Те призоваха за по-строги ограничения на разходите, вместо да оповестят конкретни подробности за мерките, които ще вземат, за да помогнат на Гърция и да успокоят пазарите.

Европейските лидери искат да получат от гърците гаранции, че ще вкарат финансите си в ред, преди да им дадат ключа към спасението. Но тяхната сдържаност в тази насока идва и от това, че после те ще трябва да се оправдават у дома, независимо от цената, която са платили, за да помогнат да Гърция.

Допитванията до общественото мнение в Германия показват, че две трети от хората са против оказването на финансова помощ на Гърция. Още по-голямо безпокойство буди допитване, чиито резултати бяха оповестени в неделя от в. "Билд". То показа, че крехко мнозинство от германците, тоест 53 процента, е за изхвърлянето на Гърция от Еврогрупата, ако нейният астрономически дълг застрашава стабилността на еврото.

Германците станаха свидетели през изминалото десетилетие на съкращаване на помощите за безработица и на замразяване на пенсиите. Те с неохота приемаха и стагнацията на заплатите, за да направят тяхната икономика по-конкурентноспособна. След тези години на саможертва, сега опозицията срещу оказването на помощ на Гърция, не само въпрос на пари, но и въпрос на принципи, след като политиците обещаха, че на тях никога няма да им се налагат да се превръщат в опора за техните съседи.

Тази криза не можеше да се случи в по-лош момент за канцлера Ангела Меркел. В началото на кризата, Меркел прояви прекалено голяма доверчивост, като я нарече американски проблем. Тя устоя, доколкото можа, на призивите отвъд Атлантическия океан за повече държавни разходи, които да доведат до тласък на икономическия растеж.

Сега, когато американската икономика се възстановява с бързи темпове, въпреки че все още е доста крехка, германската икономика е в застой. Миналата седмица германската статистическа служба съобщи, че растеж не е бил отчетен през четвъртото тримесечие на миналата година.

"В началото се смяташе, че кризата си е американски проблем. В Европа така и не успяха да свържат фактите и да си дадат сметка, че непридвидими неща могат да се случат и в самата Еврозона", казва Джаксън Джейнс, изпълнителен директор на Американския институт за германски изследвания към университета "Джонс Хопкинс".

"Сега европейците трябва да плащат за Гърция и всеки се мъчи да си представи как ще успее да го направи, запазвайки същевременно политическата си жизнеспособност у дома", допълва Джейнс.

В Германия дебатът за оказването на помощ на гърците се задълбочи през изминалата седмица, когато Конституционният съд в Карлсруе постанови, че непопулярните реформи за пазара на труда, познати като "Харц Четири", може и да са стигнали прекалено далеч в орязването на помощите за германските безработни. Това породи политическа борба в германското правителство относно помощите за безработните и неизбежно я направи част от дилемата: "Дали да помогнем на германците или да спасим гърците".

"Не мога да обясня на хората, бенефициенти на помощи по схемата Харц Четири, че те няма да получат повече нито цент, но че гърците ще получат правото да се пенсионират на 63 години", казва Михаел Фухс, заместник-председателят на групата на християндемократите на Меркел в германския парламент.

Липсата на обща данъчна политика за ЕС предвещаваше нестабилност на еврото. Но годините без голяма рецесия успяха да прикрият този риск.

Сега става ясно, че за разлика от САЩ, където федералното правителство имаше силата и властта да помогне на отделните щати, Европа страда от липса на механизъм за вразумяване на онези европейски страни, които са изпаднали в затруднено положение. Несигурността пък кара някои критици да подлагат бъдещето на общата европейска валута под съмнение.

"Не се притесняваме, че американската икономика може да се разпадне, ако Калифорния временно се окаже неуправляема или се нуждае от план за строги икономии", казва Адам Поусън, високопоставен експерт от института за национални икономики "Патерсън" във Вашингтон.

Един спасителен план за Гърция няма да бъде толкова скъп, колкото го представя ожесточеният обществен дебат, смята Поусън.

"Количеството на допълнителната финансова помощ за Гърция не е чак толкова голямо", добавя той. "В политически план този въпрос е доста болезнен, но в икономически план, цената му е доста по-малка в сравнение с настоящите или бъдещите финансови ползи", добавя експертът.

Но гласоподавателите в Германия гледат на решението да се окаже помощ на Гърция като на първа стъпка към онова, което се очертава да бъде дълга върволица от страни, молещи също за помощ.

"След Гърция просто ще дойдат други страни като Португалия", казва 28-годишният безработен автомобилен инженер Патрик Кломфас, когото вчера срещнахме в трудова борса в берлинския квартал Лихтенберг.

"Но знаете ли, политиците просто ще направят онова, което са си наумили", допълва Патрик, който е без работа от октомври миналата година, но очаква да започне нова работа следващия месец. "Никой не искаше еврото, но еврото все пак влезе в сила",припомня той.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Зорба
    #31

    Щото се водя Грък, ама съм си Цигле. Под прикритие!

  2. наблюдател
    #30

    Германците правилно не искат да спасяват Гърция и другите лентяи от юга, но проблемът е, че ако Гърция обяви фалит, това ще е край за Еврозоната и ще доведе до още по-големи сътресения в ЕС, тоест и в Германия. Няма добър вариант, има лош и по-лош. Гърците, свикнали да вдигат стачки за щяло и нещяло и които години наред папкаха и богатееха от парите на Севера, сега трябва да затегнат коланите и да поработят.

  3. Нещо
    #29

    Нещо просто - изгонват гърците от еврозоната и когато някога покрият критериите,но не политеческите поради ,които бяха приети навремето в ЕС,а икономеческите - ги приемат пак!

  4. българин от САЩ
    #28

    Ние, американците ще генерираме кризи, включително и в Европа, ще пускаме фалшиви електронни пари, ама еврозоната устоя, мамка му, затова ще фалираме Гърция и поради европейската солидарност ще сринем икономикита на Европа с поне 200 млд. евро. Ама като са се загрижили САЩ за Гърция що те не им поемат дълговете, хем са им помогнали да ги натрупат

  5. бг
    #27

    Ама като ни продават германците без мита скъпите си индустриални стоки не реват! За това са ок- нали сме съюз, ама за друго - не. Свободната търговия измъква от южна Европа колосални печалби, но това нали си е част от играта- не се брои...А ние можем да купуваме и от Китай без мита- нали? Ама не го правим, за сега... Чакаме да се разпадне ЕС...

  6. Oho
    #26

    Ti si dosta typichyk naistina. Wnasqsh nemski stoki zashtoto imash nuvda ot tqh i zashtoto te sa produkt na mnogo investicii, koito nie ne sme prawili. Dori Kitai razchita wse oshte dosta na know-how otwyn....Wmesto da chaksh ES da se razpada wzemai bagava i u Kitai na 16 chasow raboten den i shte se chuwstwash mnogo dobre.

  7. Euro Analyst
    #25

    Stranite praseta - PIGS - Portugal,Italy, Spain i Greece sa orientalska izmet kojato tezhi na evro sayuza i pravi dalaveri surbajki kafence.Da gi mahnat ot EU. Da ne bi da e svetotatstvoShte pishe po knigite - The first EU contraction involved the PIGS and lead to stabilization of the common currengy.Leckt mich am Arsch!

  8. Bezkompromisen
    #24

    ТЯХ ВИНАГИ ТРЯБВА НЯКОЙ ДА СПАСЯВА.... НО ИНАЧЕ СА С ГОЛЕЕЕЕМИ ПРЕТЕНЦИИ, ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА САМОЧУВСТВИЕ БЕЗ НИКАКВО ПОКРИТИЕ.ГЕРМАНЦИТЕ ТРЯБВА ДА СА ЛУДИ ДА СПАСЯВАТ ЕДНИ МОШЕНИЦИ, КОИТО СИ КЛАТЯТ .... КРАКАТА И СТОЯТ ПОД МАСЛИНЕНИТЕ ДРЪВЧЕТА НА ВЪЗДУХ.

  9. Недолюбващ
    #23

    Не ги долюбвам, защото са по-мързеливи от нас, но много по-тарикати, а на всичкото отгоре почти открито показват, че никак, ама никак не ни обичат/с изключение влечението им към по-засуканите ни момичета, винаги търсени-често и за да си подобрят нацията/. Но шегата-настрана-те са хрантутниците на Европа. И колкото могат да вземат от нея-два пъти повече ще откраднат-само да могат! В това отношение никой да не се заблуждава за балканските им нрави-гърци ли са- не ми ги хвали. Чудно е как още е възможно

  10. Мечката
    #22

    Гърция има към 10 милиона население и между 300 и 400 милиарда евро дълг. Държавен! Слаба промишленост и казват че са мързели (дано не е така!). Не могат да ги изкарат тези пари и да ги върнат. Затова вън от еврозоната, за да не срутят еврото.Американската банка Голдмън Закс им е помогнала да прикриват дълга, представяйки го като валутен трансфер. Американците да си гледат работата и да си траят ....Германия няма какво да плаща за гърците. Трябва да се спасява еврото, а не Гърция ...А Бароузу и камарилата в Брюксел вместо да се занимават с интриги да се захващат да управляват ЕС, а не само да показват стойки и пози!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.