Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В. "Ханделсблат": България е следващ кандидат за държавен банкрут

28 коментара

Кризата разкри огромните дефицити в източноевропейските страни, но експертите не са напълно изненадани от окаяното състояние на икономиките им. Рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" предупреди още през април миналата година, че Източна Европа е податлива на кризи и че там ще възникнат трудности вследствие на прекомерното задлъжняване. Това се казва обширен коментар, поместен в германския вестник "Ханделсблат", цитиран от радио "Дойче Веле".

Тогава се споменаваха най-вече страни като Румъния и Латвия. Наред с Унгария те вече получиха финансови помощи от МВФ, Световната банка и ЕС в размер на милиарди евро, продължава изданието.

Причина за кризата в Източна Европа – дефицитът на платежния баланс

Според икономически експерт от Източноевропейския институт на Свободния университет в Берлин причина за кризата е натрупаният огромен дефицит на платежния баланс в тези страни. България има един от най-високите в региона дефицити – 24.5% от БВП. По-лоши са само данните за Черна гора - с близо 27%. За сравнение - в страните от еврозоната този показател средно е 0.6%.

Освен намалелият износ, причина за кризата е и неимоверно бързо повишилото се задлъжняване на домакинствата. Между 2002 и 2007 година то е нараствало средно с 44% на година. Държавите не са съвсем без вина за настоящата ситуация, смятат експертите. Според данни на Виенския институт за сравнителни международни анализи външните задължения на България нарастват постоянно и в момента са 112% от БВП. Така някои икономисти стигат до прогнозата, че България е "следващата кандидатка за държавен банкрут", посочва вестник "Ханделсблат".

Кризата на Изток може бързо да се прехвърли в Западна Европа. 70 процента от банковото дело в Източна Европа е в ръцете на западни финансови институти. Те подклаждаха не само вътрешното потребление, но и строителството чрез раздаването на кредити в региона. Същевременно източноевропейците попаднаха и в друг капан - потребителите получаваха изгодни кредити в евро, долари или швейцарски франкове.

Ограничени възможности за маневри на България

Според изданието България няма възможност за маневри. Обезценяването на собствената им валута докара домакинствата в страни като България и Румъния дотам да внасят около 20 процента от приходите си за обслужване на лихвите по кредитите и за погасяването на самите кредити. България, чиято валута е вързана за еврото, почти няма възможност за маневри.

Някои страни вече предприемат мерки - в Украйна премиерът Тимошенко заяви, че намалява заплатата си наполовина, което разбира се бе отразено много ефикасно от медиите в страната. Сърбия намали министерските постове от 25 на 15 под натиска на МВФ, който в замяна ще отпусне финансова помощ за пострадалата икономика.

В настоящата ситуация има и лъч на надежда - България очаква и в бъдеще излишък в бюджета, а за последното тримесечие на 2008 година Хърватия успява изненадващо да регистрира растеж от 0,2 процента.

Без външна помощ, отсича финансовият министър Орешарски

На фона на предупрежденията за очаквано влошаване на положението в България и идеите за сключване на предпазно споразумение с МВФ, финансовият министър Пламен Орешарски още веднъж отхвърли тази възможност. Във вторник той коментира, че не смята за нужно подписването на такова споразумение с МВФ, първо, защото не е необходимо на страната, и второ, защото такава мярка не може да се предприема в навечерието на избори. Според него не е коректно следващо правителство да е натоварено с договореност, подписана от предишното.

Като неспособно да се справи с кризата определи правителството и лидерът на СДС Мартин Димитров. Той посъветва то да бъде отпратено на почивка в Хисаря или на друго място, но повече да не пречи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 853
    #29

    Oresharov da stane finansov ministar na Evropa,kakto Pasi na NATO i SImeon na...kavo beshe

  2. Omurtag
    #28

    .

  3. morskiq56
    #27

    ............-директор на градския транспорт в Брюксел..........

  4. TNT
    #26

    Тези "некадърници" май не са питали Станишев преди да напишат тази статия! А и Петър Димитров да бяха попитали щяха да получат правилен отговор. Да не говорим пък за Масларова. В краен случай можеше да попитат Орешарски. Но, не! Те вярват на някакви си експерти... От друга страна пък, като се замисля, експертите дори и един ден преди кризата не споменаваха за задаващото се зло.

  5. Агент Щирлиц
    #25

    Хисаря, май...На почивка в затвора трябва да бъдат пратени.Абе какво стана с Мургина?

  6. Иванов
    #24

    Много добре си спомняме, че парите от МВФ винаги се придружават от строг контрол на изпълнението на държавния бюджет. Как да се съгласим да вземем пари като още утре ще пристигнат чиновниците от Вашингтон да гледат в ръцете на висшите чиновници. Ами трудно ще се краде.

  7. така де
    #23

    ,

  8. Да-да
    #22

    Тя човек уби с джипа си.

  9. Ах
    #21

    Ватмана е магаре на Вагинин.

  10. 0000
    #20

    консерваторите(десните)мобилизират и стискат парите от разхищаване;Социалистите(левите)консумират спестеното и разхищават.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.