Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В ход е схема за източване на общини с договори за чистота

Съветници в Смолян влязоха в неравна схватка с "Титан", който чисти две трети от общините в страната

1 коментар
В ход е схема за източване на общини с договори за чистота

Има схема за източване на бюджета на Смолян, каквато действа и в други общини, предупредиха общински съветници от втората политическа сила в местния парламент, която отказва да подкрепят общинския бюджет, приет без техните гласове в края на миналата седмица.

"Бюджетът за сметосъбиране в Смолян надхвърля с 500 000 лв. този от миналата година и с близо 2 млн. лв. от началото на подписване на договора с фирмата- изпълнител "Титан Клинър” ООД. Това завиха на пресконференция във вторник общинските съветници от Коалиция за развитие на община Смолян (КРОС) Кирил Асенов, инж. Кирил Хаджихристев и инж. Валентин Цолов.

Непримиримата им позиция за договора с фирмата, чиито собственици имат бизнес отношения с братя Домусчиеви, Румен Гайтански-Вълка и други влиятелни фигури, не остана без последствия. Срещу тях започна кампания в медии, контролирани от депутата Делян Пеевски.

КРОС е втора политическа сила в Смолян със 7 съветника в 29-местния общински съвет.

Договорът с "Титан Клинър" е сключен преди десет години, докато кмет на общината е настоящият депутат от БСП Дора Янкова. Той очевидно е неизгоден на общината най-малкото поради парадокса, че колкото по-малко боклук се изхвърля, толкова повече растат сметките.

"Не бихме искали община Смолян да я постигне същата съдба като Велинград. Договорът е икономически неизгоден и ще настояваме за неговото преразглеждане", каза Кирил Хаджихристев. Съветниците от КРОС твърдят, че няма желание за диалог от страна на общинската администрация и кмета Николай Мелемов (ГЕРБ), който обаче заяви пред Mediapool, че вече пет години се опитва да промени договора, но не може.

Представителите на КРОС напомниха за Велинград, където сметките на общината са запорирани заради дълг към сметосъбираща фирма. Те съобщиха за подобна порочна практика и в други общини в страната, където чрез неизгодни договори за сметосъбиране се източват бюджетите на общините. Съмнително е, че почти навсякъде това е обвързано с една и съща компания и нейните подразделения в различни дейности, заявиха от КРОС.

"Смятаме, че има поне 2 милиона лева повече в таксата за битови отпадъци, в разходите за сметосъбиране и сметоизвозване и депониране, което за нас е огромен проблем, защото така се деформира целият бюджет на общината”, подчерта лидерът на КРОС Кирил Асенов.

В приетия за 2016 г. бюджет са нараснали разходите само за сметосъбиране, докато за други дейности бюджетът е същият. Сметката показва, че една пета от собствените приходи на общината ще отиват за чистенето на града.

Разходите за чистене растат с минималната заплата

Договорът на община Смолян с "Титан Клинър" е подписан през август 2006 г., когато кмет е Дора Янкова. Фирмата е единствената, която подава оферта и печели търга за срок от 15 години, който изтича на 1 октомври 2021 г.

Според съветниците от КРОС цената за услугата е обвързана с минималната работна заплата, а не с количеството събран, извозен и депониран отпадък. Тъй като за последните десет години минималната работна заплата е нараснала от 180 на 420 лв., расте и сметката за "Титан Клинър".

Боклукът изяжда парите за развитието на Смолян

Тези допълнителни 2 млн. лв. за отпадъците са огромен проблем за Смолян, защото така се деформира целият бюджет на общината и няма пари за развитието на града, заяви Кирил Хаджихристов.

Бюджетът на Смолян за 2016 г. е близо 39 млн. лв., от които 22 млн. лв. са държавната субсидия. Собствените приходи възлизат на 17 млн. лв., от които 3.6 млн. лв. са за "Титан Клинър". Така за хората в крайно тежко социално положение не са предвидени средства в бюджета, за спорт са отделени 115 000 лв., за издръжка на Планетариума – 120 000 лв, за култура 17 000 лв., за програмата "Инвитро" – едва 5000 лв., заявиха съветниците от КРОС. Те са единодушни, че това спира развитието на Смолян.

Увеличението на таксата за сметопочистване с близо 2 млн. лв няма икономически основания, смятат от КРОС, тъй като за 6 години условията са променени - населението на Смолян е намаляло с 4 000 души, цената на горивата е спаднала, общината не е развиваща се.

Това е причината седемте съветници от КРОС да не подкрепят общинският бюджет. Той мина на кантар с 16 гласа в 29-местния общински съвет. Това стана с подкрепата на съветниците от ГЕРБ, ДПС, местната коалиция "Заедно за Смолян" и още един съветник. Петимата представители на БСП, по време на чийто мандат е сключен неизгодният договор, са се въздържали.

КРОСС заявиха, че ще продължават да настояват за преразглеждане на договора между общината и "Титан Клинър”.

Кметът: Такса смет не е вдигане от 4 години, няма да фалираме

Общинският съвет на Смолян излъчи комисия за преразглеждане на договора и нямам нищо против, ако успеят да го развалят или предоговорят, каза кметът Николай Мелемов пред Mediapool. Той също смята, че договорът не е изгоден. "Още по времето на първия ми мандат през 2011 г. проучвах възможностите да бъде развален или предоговорен. Бяха постигнати някои отстъпки", заяви Мелемов.

Той обясни, че не е пристъпил към разваляне на договора, защото рискът е бил в плащането на големи неустойки при едностранно предсрочно прекратяване. Освен това трябва да се мисли кой ще чисти общината, докато се избере нова фирма.

Според Мелемов некоректно се представя това, че възнаграждението за "Титан Клинър" расте само заради минималната работна заплата, защото имало и други фактори. По думите му сега на ход са съветниците: "Да видим дали ще успеят да се договорят с концесионера за промяна на условията."

Иначе Мелемов се гордее, че за последните четири години не е повишавана такса смет и жителите на Смолян плащат една от най-ниските такси в района спрямо съседните общини – от 3.6 промила върху данъчната оценка на имота.

Всъщност такса смет е вдигната с 0.6 промила през 2016 г., но това е заради увеличената такса, която общината трябва да плати на държавата за депонирането на отпадъците, поради липсата на сепарираща инсталация, казват Мелемов и съветниците от КРОС.

Представителите на втората по големина група в общинския съвет на Смолян намират аналогия с нашумелия случай във Велинград, където сметките на общината бяха запорирани в началото на февруари заради дългове от близо 19 млн. лв., основно към сметосъбиращата фирма "Еко Титан" и доставчици.

Категорично няма риск община Смолян да изпадне във фалит, каза кметът Николай Мелемов. Той обясни, че откакто е станал кмет през 2011 г. е успял да намали задълженията от 27 млн. лв. на 13 млн. лв. и няма проблем с изплащането им. За Мелемов изказванията на съветниците от КРОС са "чист популизъм".

"Титан" чисти близо две трети от общините. Ако са фалирали – плаща държавата

Според справка в регистъра за обществените поръчки "Титан Клинър" чисти 14 общини – Любимец, Златарица, Черноочене, Момчилград, Стамболово, Крумовград, Ивайловград, Мадан, Стражица, Горна Оряховица, Елена, Балчик и селата около Плевен. Освен това участва в консорцума, който чисти една четвърт от София.

Ако се вземат и другите подразделения на фамилия "Титан", дружеството се грижи за чистота на около две трети от общините у нас, някои от които са във фалит. Те ще бъдат подпомагани по новия закон за публичните финанси с безлихвени заеми от държавата, които при спазване на спуснатия от финансовото министерство оздравителен план ще получат опрощаване на дълговете.

Кои са чистачите на България

Официално собственик на "Титан Клинър", която вече прекръстена на "Клинър", са три фирми, които нямат пряка връзка с първоначалните собственици Димитър Борисов и Иво Иванов.

Половината от акциите в "Титан Клинър" са собственост на "Инсинератор София", което е собственост на Гаврил Петков, според Търговския регистър. Той участва в управлението на други фирми свързани с Борисов и Иванов.

Останалите акционери са "Форуком" АД на Даниел Гаргов и Тенчо Лилянов от Хасково, и "Дорис" ЕООД на Теодора Минева.

Борисов и Иванов чрез "Титан" влизат в различни консорциуми за чистенето на градовете, в които се вижда участие на фирми свързани с братя Домусчиеви, Румен Гайтански-Вълка и връзка със швейцарски дружества, за които според хора от бранша стои Младен Михалев-Маджо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    Благодаря на Медиапул за разгласяване на истината, и съжелявам, че не съм в състояние да помогна финансово на сайта. Призовавам онези, които могат, да го направят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.