Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Източна Европа се наблюдава бързо свиване на държавния сектор

0 коментара

В процеса на прехода към пазарна икономика раздържавяването бе една от най-трудните и важни задачи в Източна Европа. Отделните реформиращи се страни използваха различни методи на приватизация и постигнаха различни резултати.

По показател приватизация и резултатите от нея експертите на Института за сравнителни анализи на международната икономика със седалище във Виена подреждат десетте страни-кандидатки за членство и Русия в четири групи. Първата включва Унгария и Естония, където на практика бяха приватизирани всички производствени мощности. В Унгария са вече частни и повечето снабдителни предприятия като например газовите компании.

Ж.п. компанията обаче е все още държавна собственост. Приватизацията в Унгария е достигнала приблизително нивото на Австрия.

Във втората група влизат Чехия, Словения и Словакия, а към третата група спадат Полша, Латвия, Литва, Русия, а отскоро и България, която бързо навакса изоставането. В споменатите пет страни все още действат големи промишлени предприятия, които са държавна собственост. В четвъртата и последна група е само Румъния.

Приватизацията бе най-радикална в случаите, когато новите собственици бяха чуждестранни стратегически инвеститори. Така наречената купонна приватизация не осигури на предприятията свежи пари, и все пак методът позволи тя да бъде приключена бързо.

Успешен се оказа притокът на чужди капитали, тъй като те дадоха тласък на радикалното преструктуриране на дружествата. Повечето чуждестранни фирми бяха преди всичко дружества с експортна ориентация. Големият приток на преки инвестиции, който сега се наблюдава например в Чехия, води до значително търсене на съответната източна валута и оттам до стабилизиране на нейния курс. Тъй като обаче това я прави по-скъпа, е възможно да възникнат проблеми при износа.

Макар че приватизацията в източноевропейските реформиращи се страни да е приключила до голяма степен, чужденците все още имат възможност да закупят дялови участия във фирми. По мнение на консултанта на Банк Аустрия Вернер Фарга частият сектор осигурява между 70 и 85 процента от брутния вътрешен продукт на Източна Европа. В реформиращите се страни също се обсъжда въпросът каква част от икономическия сектор трябва да бъде приватизирана, така както това се дискутира на Запад. Става дума за железниците, здравеопазването, снабдяването с вода и естествените монополи.

Естествено се отправят и критични забележки, че приватизацията често пъти се съпътства от корупция и престъпност. Това доведе до обогатяването на малка група хора, които сложиха ръка върху бивша държавна собственост. Шефът на словашката рекламна агенция ББДО Михал Баха подчертава, че законът за приватизацията в Чехия не позволява ефективна борба с измамниците.

Не съществуваха и разпоредби, които да попречат на източването на парите от вече приватизираните предприятия в бивша Чехословакия. Ето защо в ръцете на мошеници попадаха огромни суми, източени от "приватизираните" предприятия, в много случаи това бяха собствените им стопански ръководители.

Според бившия главен икономист на Световната банка и носител на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц икономистите анализират чешката приватизация, за да открият къде са допуснати грешки. Той дава за пример успехите при приватизацията в Словения, които бяха постигнати благодарение на добрата законова рамка и не бе допуснат хищнически тип капитализъм.

Според Фарга Полша се поучи от чешките грешки и възложи приватизацията на западни инвестиционни банкери. Това до голяма степен върза ръцете на мафиотите. Заради външния си дълг Унгария бе принудена бързо да продава предприятия на чуждестранни инвеститори. По този начин се установиха ясни имуществени отношения и се внесоха капитали и ноу-хау.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.