Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В кабинета има резерви към финансирането на частните училища

Премиерът за малко да не пусне проекта на Игнатов към парламента

16 коментара
Снимка: БГНЕС

В правителството има разногласия по проектозакона за училищното образование и най-вече в частта му, предвиждаща с пари от държавния бюджет да бъдат финансирани и децата в частните училища и детски градини. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на кабинета. Заради този текст премиерът Бойко Борисов предлага да се отложи гласуването на целия закон, но в крайна сметка проектът на Игнатов получава благословията на кабинета и потегля към парламента. Анализатори вече коментираха, че проектът няма да бъде приет до края на мандата на ГЕРБ, тъй като урежданите теми са чувствителни, а страната навлиза в предизборен период, в който обществен консенсус се постига трудно.

 

Според законопроекта държавни пари за частни училища и градини ще започнат да се дават от есента на 2013 година, за което в бюджета трябва да бъдат предвидени допълнително 10 млн. лева. Оказва се обаче, че към писания две години и половина проектозакон, за който образователното министерство се хвалеше, че е “избродиран“ до последния детайл, има доста забележки от другите ведомства. “Прави впечатление, че в таблицата за съгласуване има много бележки на много министерства, които не са приети, което или показва неразбиране от страна на повечето министри и техните администрации към предложения законопроект, или съществуват спорни текстове, които ще трябва да се доизясняват в парламента“, посочва при обсъждането зам.-финансовият министър Владислав Горанов.

Според Горанов отделянето на пари от ограничения държавен ресурс, за да бъдат финансирани частни училища, е прибързано и крие доста рискове както по отношение на средното образование, така и по отношение на частните детски градини, за които общините ще се наложи да търсят ресурс, за да ги финансират.

“Принципът парите следват ученика е добър. Той е либерален подход, изведен в повечето държави, но той трябва да бъде постигнат тогава, когато базовият стандарт и системата на средното образование, осигурено от държавата, е напълно изградена и всички проблеми в нея са решени. След това, трябва да се има предвид, че в западните практики, където са въведени и утвърдени тези модели, когато държавата финансира, до голяма степен таксите, които се заплащат от родителите, са минимални. Докато при нас такса от 7-8 хиляди лева, която се плаща на година или на срок в едно частно училище, не знам по какъв начин ще бъде намалена с 1000 или 2000 лева, които държавата плаща за този ученик. Това трябва да бъде гарантирано, за да има наистина равен достъп и да може един ученик да отиде както в държавно, така и в частно училище“, посочва Горанов.

Игнатов обаче припомня, че при обсъждането на законопроекта експертите от самото финансово министерство са изразили мнение, че финансирането на деца в частните училище е трябвало да бъде въведено още от тази година.

Игнатов поставя и въпроса какво ще стане с едно дете, ако то ходи в държавна или общинска детска градина, а в първи клас постъпи в частно училище. “Изведнъж къде изчезват парите за него? Всъщност това са едни налични пари, те съществуват и тук в моментна става дума за 10 милиона лева и след като родители, баби, дядовци плащат данък, част от тези пари би трябвало да отидат и да осигурят достъпа“, коментира Игнатов.

“Аз не се боря за частното образование, тъкмо обратното, аз ако се борех за него, аз съм на друго мнение и мисля, че трябват години. Обаче България по редица показатели много започва да изостава в сферата на образованието. Мисля, че за тези 8000-9000 деца, които ходят в частни детски градини и в частни училища сумата, която е около 10 милиона лева, ще бъде една съпътстваща подобряването на качеството крачка, тъй като знаете резултатите от PISA – всеки ден излизат изключително лоши анализи и не всички от тях са верни, но ситуацията не е добра“, казва още образователният министър.

В разговора се намесва и министърът на околната среда Нона Караджова, която предлага компромисен вариант. Според нея частни градини и училища може да бъдат финансирани в общини, в които местата в общинските заведения не достигат. “В този случай наистина родителите нямат избор и, когато няма избор, наистина да се подпомогнат, но там, където е въпрос на това, че има достатъчно училища, например в гимназиите, и затваряме училища, а същевременно родителите желаят децата им да отидат в по-специално училище, е въпрос вече на желание и може би тогава наистина да се ограничи това подпомагане“, посочва тя.

Накрая се намесва и премиерът Бойко Борисов, който за малко не притиска Игнатов да си оттегли целия законопроект заради този текст. “Тъй като и в двете неща има логика, има логика и в това, че в края на краищата данъкоплатците дали детето им е в частна или държавна, те дават своя данък. Логично е в единия случай или в другия да гледаме равно на тях, но това мисля, че може да стане в следващ период. Считам, че е редно да се направи една среща с общините. Например, има общини, които няма да имат готовност и ще видите, че и София няма да има налични пари заложени. Затова, Игнатов, предлагам да оттеглите точката, да имаме едно писмено мнение от Националното сдружение на общините, ще се срещнете с тях“, казва Борисов.

Игнатов заявява, че има становище от общините и с тях няма проблем, защото проектът се обсъжда две години. Борисов обаче продължава настоятелно да пита имат ли общините пари за финансиране на частните структури.

В крайна сметка Игнатов предлага тази мярка да се отложи за 2016 година и изразява надежда, че “Българя тогава ще има 10 милиона лева повече“.

“Аз съм склонен да го подкрепя, колегите предполагам също, готов ли си в парламента да проведеш дебатите, за да бъде приет?“, казва Борисов.

“Абсолютно, аз досега винаги всеки закон, всеки параграф лично съм защитавал“, отговаря Игнатов. Той припомня, че образователното министерство три пъти е осъждано от Комисията за защита от дискриминация заради това, че не финансира частни детски градини и училища.

“Оставям на теб да ги убедиш в парламента“, дава последна заръка Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Финансирайте си държавните, че ми писна на всеки 15 септември даскалята да искат пари за тебешири, щори, бели дъски, пъркет и т.н. Пък вземете малко им вдигнете квалификацията, че куцо и сакато вече е даскал. Пък създайте и контрол на свършената от тях работа. А пък ако ги накарате и да се ангажират с наливането на знания на учениците, а не само да влизат и да си изпяват урока, цена няма да имате.

  2. Анонимен
    #15

    Супернаглост е дечицата на мутрите, митничарите, перачите и цялата тази измет, която смуче кръвта на българския народ да бъдат субсидирани от държавата. Всъщност докато в другите държави има мафия, а тук мафията има държава е логично тази държава да спонсорира децата ма мафиотите. Аз мисля да се въздържам от плащане на данъци, ако това влезе в сила.

  3. Анонимен
    #14

    доколкото схващам,"парите следват детето" т.е. ще се "финансира" семейството, а не частното училище или детска градина.По този начин родителите ,които плащат данъци ,ще получат малко облекчение ,а не само социално слабите,които никой не се опитва да ги накара поне да си отработят част от социалните помощи ,като участват в почистването на потъналата в боклуци държава.

  4. Анонимен
    #13

    Предлагам в следващия бюджет да се заделят 1 милиард лева държавна помощ за зъболекарските кабинети.Така на хората "евентуално ще им е по евтино.Предлагам да се заделят пари за козметици,за силиконови цици,за чалга,за хилядите театри,за хилядите певци,състави и т.н.Ало банската пожарна,време е да си прибира шланга и да се скрива в Банкя

  5. Анонимен
    #12

    Много добро предложение на министър Караджова. Където няма места в детските градини действително да се дават пари на частни детски градини за всяко дете. Така ще се намали разхода на държавата да строи такива, а ще се отворят работни места в частните градини.

  6. Анонимен
    #11

    Ето пак се вижда, че ни управлява човек, който не може да взима решения. Затова сме на тоя хал, нищо не се случва с държавата, всякакво развитие е спряло. Ами като не могат да дадат на частните училища пари за учениците, поне да намалят данъците на родителите им, напр. върху сумата, която се плаща като такса за обучение родителите да не плащат данъци. Значи на частните болници държавата плаща, за да лекуват пациенти, а на частните училища не може? Дискриминация си посзволяват, защото родителите на

  7. Анонимен
    #10

    Ами защото фризьорството, строителството и други "частни бизнеси" не се субсидира!!! И защото държавното образование си прави каквото си иска. Защото плащам данъци и ги хвърлям в кофата понеже за мойто дете няма място в детската градина.

  8. ЛАМБО
    #9

    Как е издул бузите само, оня министър с руското име !!! http://lambo.blog.bg/politika/2012/02/13/v-po-goren-klas-i-s-dvoiki.900776

  9. Анонимен
    #8

    Частните училища са частни фирми, създадени с цел печалба. Субсидирането на частни фирми от държавата е забранено в ЕС. Освен това на какво основание ще се дава субсидия на частното училище, а на фризьора, строителната фирма, производителя на обувки - ще се отказва ? Не е ясно и защо футболните дружества, които са най-често акционерни дружества се натискат и още по-необяснимо - получават държавна помощ в най-различни форми.

  10. Анонимен
    #7

    Владислав Горанов e пълен идиот, докога ще продължава държавата да игнорира децата, чиито родители носят на гръб и безработни и роми със редовното си плащане на данъците, но децата им са дискриминирани, защото само са избрали да учат в по различно училище. Къде отиват предвидените в бюджета за всяко дете от определен набор средства, когато то не учи в държавно училище, а в частно. Това, че децата учещи в частни училища са деца на богаташи е пълен мит. Преобладаващи са децата на хора от средната класа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.