Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В КФН се въвежда таван на възнагражденията. На ред са другите регулатори

РБ предлага златите в тези органи да се приравнят към заплата на шефа на парламента

2 коментара
В КФН се въвежда таван на възнагражденията. На ред са другите регулатори

Първо таван на заплатите и бонусите в Комисията за финансов надзор, а след това и в останалите регулаторните органи – Българска народна банка (БНБ), Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Предложението е на депутатите от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров. В сряда парламентът одобри единодушно промените в Закона за Комисията за финансов надзор (КФН) на първо четене.

"Ако днес не приемем този закон, ще дойде следващият скандал, ще излязат я заплати, я бонуси, хората ще питат пак депутатите - къде спахте, как го допуснахте", каза Мартин Димитров. Той се закани отново да внесе предложенията си за промени в Закона за БНБ, с които се въвежда таван и за заплатата на членовете на управителния съвет на централната банка.

Управата на БНБ е получавала високи възнаграждения от 17 000 – 19 000 лева месечно в периода, когато се срина Корпоративна търговска банка, която бе четвъртата по големина банка в България. Това се разбра миналата седмица, след искане на депутатите Димитров и Славов за разсекретяване на възнагражденията на бившия шеф на БНБ Иван Искров и подуправителите.

Промените

Председателят на КФН ще получава заплата равна на тази на председателя на парламента, решиха депутатите.

Останалите членове на КФН ще получават до 80% от неговото възнаграждение в зависимост от позицията, която заемат, квалификацията и трудовия стаж.

В момента няма яснота какво е възнаграждението на председателя на КФН Стоян Мавродиев, защото липса ясна методика за определянето му, както и публичност. Занапред обаче ще е ясно, че той ще получава колкото Цецка Цачева. Гласуваното нововъведение, ако бъде одобрено и на второ четене, ще важи най-вече за следващия шеф на КФН, тъй като мандатът на Мавродиев скоро изтича.

Според правилника на парламента депутатите получават три средни заплати на база последния месец от тримесечието в публичния сектор, а парламентарният председател с 55% повече от тях. Това означава, че в момента Цецка Цачева взима малко повече от 4000 лева.

Членовете на КФН може да получават и бонус при добре свършена работа. Той обаче не може да е повече от една основна месечна заплата, решиха още депутатите.

Мотивите

В момента няма ясен регламент за определяне на допълнителните възнаграждения на служителите в някои регулатори като КФН, КРС и КЕВР. Това доведе до сериозно напрежение в обществото, включително и до публични коментари за значителните бонуси за някои членове, които сумарно надхвърлят възнагражденията на президента, председателя на парламента и на премиера, коментира Мартин Димитров.

Предложението е това да става по публично известна методика, която да оценява свършената работа и постигнатите резултати. Допълнителните възнаграждения пък не могат да надхвърлят основната заплата.

Мартин Димитров заяви, че промените в Закона за КФН са началото и същият принцип трябва да важи и за останалите регулатори. Той се закани отново да внесе предложенията си за промени в Закона за БНБ, с които да регламентират, че максималното възнаграждение не може да е по-високо от това на парламентарния шеф.

Това означава сериозно орязване на доходите на настоящия гуверньор Димитър Радев. В момента той взима средно около 15 000 лв. на месец, след като заплатите на управата на БНБ бяха намалени след края на ерата "Искров".

Иван Искров е получавал по 19 070 лева месечно от януари до юни 2014 г. преди да фалира КТБ, вина за което носи и ръководството на централната банка.

Иван Искров е взимал по 12 870 лева основна заплата и още 6200 лв. премии всеки месец за добре свършена работа.

Заместниците му Димитър Костов, Калин Христов и Цветан Гунев са се разписвали срещи 17 199 лева на месец. Костов и Христов продължават да са в управлението на БНБ, но заплатите им бяха намалени. Гунев пък е обвиняем за фалита на КТБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:54 на 3 март 2016 от автора.
    #2
  2. maria
    #1

    Какво са свършили тези от КФН? Защо проспаха КТБ? Те само имитират дейност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.