Енергийният министър Теменужка Петкова предложи на македонския премиер Зоран Заев да се създаде съвместна работна група, която да проучи възможностите за изграждане на междусистемна газова връзка между България и Македония, съобщиха от пресцентъра на енергийното ведомство в сряда след среща между двамата.
Тя припомня, че газовите оператори на двете държави са разговаряли по идеята още през 2012 г. и той е бил подкрепен от българското държавно дружество "Булгартрансгаз". Според Петкова работата по бъдещия интерконектор трябва да продължи с информация за предпроектното проучване и за пазарния интерес към връзката.
Идеята за такава връзка покрай Петрич и Кулата е отдавнашна и дори има подписано споразумение за реализацията ѝ, но нищо конкретно не е правено по проекта. Няма оценка за стойността и капацитета на подобна тръба, но трасето не се очаква да е дълго.
Така България прибавя в колодата си от проекти за газови връзки със съседните държави и Македония.
Реално от всички намерения е реализирана само връзката с Румъния между Русе и Гюргево, която бе въведена в експлоатация през октомври 2016 г. след тригодишно забавяне. Реално обаче транспортираните количества по нея са много малки. Гръцката връзка, работата по която стартира по едно и също време с румънската с еврофинансиране, в момента е във ваза на подготовка на процедура за обявяване на търг за строител и осигуряване на пълното финансиране в размер на 240 млн. евро.
Другите два интерконектора – с Турция и Сърбия, са все още в много начална фаза. За турската се извърши предпроектно проучване, но не се знае кога ще започнат реалните дейности, а сръбската по последни данни остава за след 2020 г., тъй като няма готовност от страна на Белград.
От съобщението на енергийното ведомство става ясно, че идеята за газовата връзка с Македония се възражда в контекста на подписания през 2015 г. в Дубровник, Хърватия, от 15 европейски държави, сред които и Сърбия, Меморандум за общ подход за справяне с предизвикателствата за диверсификация и сигурност на газовите доставки.
Тогава страните се договориха да работят заедно за ускоряване изграждането на липсващите газови връзки, както и за разрешаване на проблемите, които възпрепятстват сигурността на доставките и развитието на интегриран и конкурентен енергиен пазар в региона.
Вероятно обаче предложението за газовата връзка е свързано с плавонете на България да строи газоразпределителен център край Варна. Петкова е запознала Заев с концепцията за газов хъб, а македонският премиер е потвърдил интереса на страната му да получава синьо гориво от българската страна.
И в момента през българска територия се транзитират част от газовите доставки за Македония. Те са около 130-140 млн. куб. м годишно.
Заев е потвърдил, че един от основните приоритети на новото правителство е енергетиката. Той информирал Петкова, че страната му е осигурила 2 млрд. евро за газифицирането си. Засега само община Струмица е газифицирана, но ние искаме да покрием поне 63% от отоплението на детски градини и общински сгради с газ, каза Зоран Заев. По неговите думи, България може да осигури експертизата за реализиране на тази цел. Заев припомни също, че в повечето случаи Македония разчита на внос от България при недостиг на електроенергия.
Двете страни се съгласиха, че стабилното сътрудничество в областта на електроенергетиката трябва да продължи да се задълбочава, посочва още Министерството на енергетиката. Изграденият електропровод Червена могила – Щип – първата директна 400-киловолтова връзка между енергосистемите на България и Македония - е част от инфраструктурата на Европейския коридор №8. Той е етап от реализиране на стратегията на електроенергийните компании от балканските страни за улесняване функционирането на регионалния енергиен пазар.
Обменът на ноу-хау в производството на ток и газовата сфера са конкретните области, в които можем да си сътрудничим, смята македонският премиер.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент