Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В края на 2020-та в България има 5257 населени места – 257 градове и 5000 села

2 коментара
В края на 2020-та в България има 5257 населени места – 257 градове и 5000 села

Към края 2020 г. България е разделена административно-териториално на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3160 кметства, отчита Националният статистически институт.

Освен това Столична община, Пловдив и Варна са разделени административно-териториално на райони: Столична община - на 24 района, Пловдив - на 6 района, Варна - на 5 района.

Броят на населените места в България към 31 декември 2020 г. е 5257 (в т.ч. градове - 257, и села - 5000).

През миналата година с решение на общински съвети са закрити 17 кметства и са създадени две селищни образувания с местно значение.

Средната площ на една област в България е 3964 кв. километра. Най-големите по територия области в страната са Бургас, София, Благоевград и Пловдив, а най-малките - Перник, Габрово и София (столица). Най-малката по територия област в страната - София (столица), същевременно е най-голяма по население /1 308 412 души/. Освен нея броят на населението в нито една друга област не надхвърля 1 000 000 души. Най-малка по население е област Видин - 81 212 души. В областите Разград и Смолян няма нито един град с население над 30 000 души.

Освен София още осем общини са с население над 100 000 души - Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Сливен, Плевен и Пазарджик. Относителният дял на населението в тези 9 общини представлява 41.1 на сто от цялото население в страната.

Към края на 2020 г. от общо 265 общини в страната 132 (около 50 на сто) са с население под 10 000 души. Относителният дял на населението в тези общини представлява едва 10.8 на сто от общото население в страната.

Най-малката община в страната е Трекляно (област Кюстендил) с население 768 души, следвана от община Бойница (област Видин) с население 823 души.

Средната площ на една община в България е 419 кв. километра. Най-голямата по територия община в страната е Сливен. Освен нея още 7 общини са с територия над 1000 кв. км - Столична, Добрич, Тунджа (област Ямбол), Самоков (област София), Средец (област Бургас), Стара Загора и Карлово (област Пловдив).

Най-малката по територия община в страната е Челопеч (област София). Освен нея още 10 общини са с територия под 100 кв. км - Николаево (област Стара Загора), Ямбол, Антон (област София), Чавдар (област София), Долна баня (област София), Стамболийски (област Пловдив), Белослав (област Варна), Сопот (област Пловдив), Кричим (област Пловдив) и Перущица (област Пловдив).

На територията на 9 общини в Република България - Пловдив, Добрич, Ямбол, Кричим, Перущица, Копривщица, Челопеч, Антон и Чавдар, има само по едно населено място – техният общински център.

За периода от 2011 до 2020 г. няма съществени промени в подредбата на най-големите 20 общини според броя на населението им. От 2013 г. община Асеновград е с по-голям брой на населението от община Габрово. През 2020 г. по този показател община Сливен измества от 7-ма на 8-ма позиция община Плевен. Запазва се тенденцията за отрицателен прираст на населението в повечето от тях, като единствените от тези 20 общини с положителен прираст в броя на населението през 2020 г. спрямо 2019 г. са Кърджали - с 1223 души, и Перник - с 54 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #2

    В резултат на пандемията 50-ина хиляди българи са се върнали на село.

    Политиката на Бойко Борисов беше да не се позволява създаването на фермерска класа от Българи, които сами да обработват земята си. Вместо това земеделската земя на България се изкупува от израелски корпорации, за които българските селяни са нищо повече от евтини наемни работници.

    Сега целта на израелците е да не се допусне состъпа до земеделска земя на българите, живеещи на село.

    Процесът на кражбата на земята на България е

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.