Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В кризата цената на тока да не се товари с инвестиции

15 коментара
В кризата цената на тока да не се товари с инвестиции

Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров коментира във вторник, че по време на криза е много важно, когато се правят разчети за цените на електроенергията, да се спестява максимално увеличението. Ситуацията не е нормална, така че не трябва да се правят обосновки с инвестиционни намерения, по-големи в сравнение с предходни периоди, заяви министърът по повод поисканото от трите електроразпределителни предприятия (ЕРП) около 10 на сто поскъпване на тока от 1 юли.

Разчетите на мажоритарните собственици на дружествата - ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ, са направени на база повишените от 1 януари изкупни цени на тока, произвеждан от топлофикационните дружества, изискванията за поддръжка на електроразпределителната мрежа и за намаляване на аварийните прекъсвания на снабдяването, както и задълженията за изкупуване на скъпия ток от алтернативни източници, обосноваха се трите компании. От Е.ОН пък посочиха преди време, че повишаването на инвестициите им ще е от изключителна полза за българските фирми именно заради финансовата и икономическата криза, която тепърва ще се усеща в страната ни.

Димитров все пак допълни, че тепърва ще се дискутира какъв ще е процентът за повишение на цената на електричеството от 1 юли, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ДКЕВР) “анализира обосновката на дружествата и да прецени дали е реалистична“.

Предложените от тримата доставчици цени са разчетени при сегашните стойности на електроцентралите и НЕК и при заявления за вдигане и на техните тарифи, ще се искат по-високи нива. Не е ясно и как ДКЕВР ще разположи ценообразуването по веригата на производството, преноса и доставката. При миналогодишното повишаване на тарифите ЕРП-ата се оплакаха, че цялото поскъпване отивало в НЕК и централите, а при тях оставалсамо 1 процент от вдигането на цената.

По повод опасенията от нова газова криза, заради очертаващата се невъзможност на украинската “Нафтогаз“ да покрива задълженията си към руската “Газпром“ и повторения на спирането на кранчето от началото на януари, Димитров коментира, че в момента България била много по-подготвена за такава ситуация.

България никога не е нагнетявала газ в хранилището в Чирен през зимата, но сега го правим и в хранилището влизат до 2.8 милиона кубически метра на денонощие, заяви министърът. По думите му при ново спиране на газа могат да се ползват като алтернатива и връзките с Турция и с Гърция. Ако се наложи, ще пуснем това трасе, обясни министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #16

    на енергийната мафия!нали имаме най-ефтиния ток ,и най-ефикасната атомна централа и най-умната енергийна политика ?Защо тогава търците плащат по-малко от нас ?въпрос с понежан трудност е ,кой покрива разликата между себестойността на ел.енергията и ниските експортни цени ,съобразени с пазарните .

  2. osvedomen
    #15

    А с какво да се товари цената на тока? Може би само с разходите за заплати на енергийната мафия?

  3. гражданин
    #14

    защо тия три монополиста завършват с милиони левове печалба и после плачат че сегашната цена е ниска и трябва да се вдигне......то е ясно 4е няма да се наядат....трябва ние да се вземем във ръце.....

  4. гражданин
    #12

    защо тия три монополиста завършват с милиони левове печалба и после плачат че сегашната цена е ниска и трябва да се вдигне......то е ясно 4е няма да се наядат....трябва ние да се вземем във ръце.....

  5. Монополли
    #11

    заплатите,а не само тока?Защото след тока се вдига всичко автоматично.Това министърът на енергетиката отчита ли го?

  6. пендю
    #10

    Господин гражданин, не сте в час и затова не коментирайте моля. Милионите печалба отиват в НЕК а оттам какво става с тях можем само да гадаем. В рапределителните дружества отиват трохички от увеличението на тока. По-горе става дума за 1%.

  7. поп Грую
    #9

    дружества да вземат да се откажат бе!Да се откажат и топлинните счетоводители!И те горките се жалват.

  8. boby1945
    #8

    .. като не им е изгодно на "разпределителите" да си ходят, ама не щат! Прекрасно ще минем и без тях както беше до 2002 година, как Франция минава без "разпределители" а ние видите ли не можем?

  9. SD
    #7

    Кой го избра за министър тоя смешник?! Излиза, че е вярно, че избрали Пешката за министър, за да изглежда Станишев по-сериозно до него.

  10. 0000
    #6

    автомобилната промишленост още преди 100 години се убедила ,чо висок КПД се постига чрез двигатели с Вйътрешно горене,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.