В мач без значение България победи Грузия с 6:2

Българският национален отбор по футбол победи Грузия с 6:2 пред празни трибуни на стадион "Васил Левски". В последния мач от квалификациите за финалите на световното първенство в ЮАР следващата година за България вкараха капитанът Димитър Бербатов на три пъти, Мартин Петров на два пъти и Станислав Ангелов.

Българите обаче окончателно изгубиха шансове за класиране още миналата седмица, когато загубиха с 4:1 като гости на Кипър.

Те започнаха ударно срещата с грузинците, като Бербатов откри резултата още в шестата минута. След това Мартин Петров се разписа в 13-та, а 10 минути по-късно отново бе ред на Бербатов. Последваха попадение на Станислав Ангелов в 32-та, а Митко Бербатов оформи хеттрика си в 35-та. Мартин Петров реализира шестия гол в 44-та.

Грузинците успяха да вкарат по един гол в двете части на срещата, но показаха слаб футбол и липса на идеи. В 56-та минута останаха и с човек по-малко, след два доста жълти картона на Хмаладзе.

Второто полувреме българите играха по-слабо, но създадоха още няколко голови положения, които обаче не успяха да реализират.

На стадиона имаше по-малко от 1000 зрители.

С тази победа България завърши на трето място в квалификационна група 8, финиширайки с 3 победи, 5 равенства и 2 загуби при голова разлика 17:13 и с актив от 14 точки. Директно на финалите ще играе отборът на Италия, който завоюва 24 точки, а Ирландия отива на бараж, след като с общ сбор от 18 точки зае второто място в групата.

След изиграните в сряда срещи в Европа, Южна Америка и КОНКАКАФ от квалификациите за Мондиал 2010 на финалите в ЮАР се класираха общо 23 тима.

Участие на финалите си осигуриха Швейцария и Словакия, като за словаците това ще бъде дебют на най-големия футболен форум.

В зона Южна Америка Аржентина се присъедини към класиралите се вече Бразилия, Парагвай и Чили. Футболистите на Диего Марадона спечелиха с 1:0 решителното гостуване с Уругвай и заеха четвъртото място в зона "Южна Америка" - последното, което дава директна виза за Мондиала в ЮАР догодина. В зона КОНКАКАФ Хондурас стана третият отбор, гарантирал си място на световното първенство след САЩ и Мексико след победа като гост над Салвадор с 1:0.

Сигурни участници на Мондиал 2010 до момента са: Япония, Австралия, Южна Корея, КНДР, Бразилия, Чили, Парагвай, Аржентина, САЩ, Мексико, Хондурас, Кот д'Ивоар, Гана, Англия, Холандия, Испания, Германия, Дания, Сърбия, Италия, Швейцария, Словакия и домакинът на първенството - ЮАР.

От европейската зона остава да бъдат определени още 4 участника в първенството. Това ще стане с баражи при разменено гостуване на 14-ти и 18-ти ноември с участието на осемте най-добри втори отбори в досегашните групи (деветият отбор, класирал се на второ място – Норвегия, отпада заради най-нисък резултат в групата си). ФИФА избра нова система, по която ще се провеждат елиминациите. Става дума за дирижиран жребий с 4 "поставени" отбори според мястото им в последната ранглиста на ФИФА, която ще бъде публикувана в петък. Това означава, че най-вероятно в тази по-силна четворка, отворите в която няма да се срещнат помежду си, ще бъдат Германия, Франция, Русия и Гърция. В другата четворка ще останат Словения, Босна и Херцеговина, Ирландия и Украйна.

Жребият ще се тегли в понеделник в Цюрих.

Още един участник на световните финали ще излъчат в пряк двубой петият отбор в зона "Южна Америка" Уругвай и четвъртият в зона "КОНКАКАФ" Коста Рика.

Още един междуконтинентален бараж ще излъчи финалист на световното – между Бахрейн от азиатската зона и Нова Зеландия – победител в зона "Океания". В него вече се изигра първият мач – 0:0 на терена на Бахрейн.

Още трима финалисти от зона "Африка" ще станат ясни след финалния кръг в груповата фаза на 14 ноември. Засега фаворити за класиране са Камерун, който води с точка пред Габон в своята група, Тунис с 2 точки преднина пред Нигерия и Алжир с 3 точки преднина пред Египет.