Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В неделя германците гласуват за Бундестаг

0 коментара

Вече е сигурно, че след изборите в неделя никой не може да стане канцлер без помощта на една от малките партии. Както сегашният канцлер-социалдемократ Герхард Шрьодер, така и кандидатът за поста от ХДС/ХСС Едмунд Щойбер, не могат да минат без партньор във властта.

Абсолютни мнозинства в следвоенната история на германската демокрация са рядкост. Това се е случвало само единствен път - през 1957 г., когато канцлерът-легенда на християндемократите Конрад Аденауер беше в апогея на своята политическа мощ. Но дори тогава той предпочете да си вземе по-малък партньор в кабинета.

Като изключим този прецедент, нататък балансьорът на властта винаги беше Свободната демократическа партия /СвДП/. В повечето случаи свободните демократи помагаха на ХДС/ХСС да вземат канцлерския пост, но не винаги. В периода от 1969 до 1982 г. те бяха тези, които качваха на власт социалдемократическите канцлери.

До момента свободните демократи умишлено не дават да се разбере, кой би могъл да разчита на тяхното благоволение след изборите. Базата за преговори за правителствена коалиция с тях били седем условия, главното от които - радикално намаляване на данъците. Председателят на СвДП Гидо Вестервеле искал да преговаря и с Шрьодер, и с Щойбер.

"Не се обвързваме предварително нито с ХДС/ХСС, нито с ГСДП, защото така рискуваме след изборите да наложим твърде малко от онова, което искаме", е веруюто на Вестервеле. "Само силна СвДП може да гарантира действителна смяна на политиката".

Най-новите социологически анкети сочат обаче, че поставената цел СвДП да спечели 18 на сто на изборите е непостижима. Дни преди изборната дата тя бе модифицирана в "СвДП колкото Зелените плюс ПДС".

Зелените се обвързаха, но те и нямат друг избор, освен продължаване на четиригодишния съюз със социалдемократите. Популярният главен кандидат на екопартията, външният министър Йошка Фишер, не оставя съмнение в това. "Ако сте за червено-зеленото, гласувайте зелено!" , призова обаче тези дни една листовка на партията. "Защото продължаването на червено-зеленото управление е възможно само чрез засилване на Зелените", гласи обяснението. Зелените открито изразяват съмнения, че Шрьодер в крайна сметка може да си опита късмета и със СВДП, независимо, че я критикува толкова ожесточено в предизборната кампания: "С кого ще се съюзи ГСДП, никога не е съвсем сигурно."

Реформираните комунисти от Партията на демократичния социализъм се възприемат като контрабаланс в двете посоки. "Който иска да спре Щойбер, а не вярва на Шрьодер, да гласува за ПДС", е девизът на партийната шефка Габи Цимер. "Според нас трябва да се упражнява натиск и върху червено-зелените, за да стане възможна различна политика."

Дали приемниците на Германската единна социалистическа партия /ГЕСП/ на бившата ГДР ще успеят и този път да влязат в Бундестага, не е сигурно, ако се съди по резултатите от допитванията. В ПДС демонстрират оптимизъм. Ако не прескочат 5-процентовата бариера, те пак ще останат в парламента, ако спечелят три от така наречените директни мандата, които ще и дадат право на други мандати чрез партийната листа, както стана на изборите през 1994 г.

Този път обаче гласовете за реформираните комунисти може да имат огромно значение.Защото очакванията на социолозите са, че на изборите в неделя двата големи лагера ще излязат на кантар и тогава съставянето на правителство може да зависи, поне косвено, от ПДС.

При положение, че ПДС не успее да влезе в парламента, която ѝ да е от възможните коалиции ще има парламентарно мнозинство, за да състави правителство, дори да е събрала видимо под 50 на сто от гласовете на избирателите. Ако обаче ПДС влезе в парламента, може да стане така, че никоя потенциална коалиция да не събира мнозинство, за да състави правителство - нито ГСДП и Зелените, нито ГСДП и СВДП или пък ХДС/ХСС и СвДП.

Като изход от този парламентарен пат по неволя може да се да отиде и на нежелания вариант на голяма коалиция между ГСДП и ХДС/ХСС. Защото Шрьодер ясно обяви, че няма да приеме да бъде избран за канцлер с гласовете на ПДС в Бундестага. ПДС би се съгласила да му ги даде, за да бъде спрян Щойбер.

ГСДП и ХДС си правят сметката, че и други малки партии ще им измъкнат гласове. Докато социалдемократите могат да се опасяват наляво от тях единствено от ПДС, ХДС се безпокои надясно от агитиращата с популизъм партия Настъпление на правовата държава.

Нейният основател Роналд Шил, известен с прозвището Безмилостния съдия, вероятно обаче ще получи много по-малко гласове, отколкото очаква, и ще се размине с парламента.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.