Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В някои областни болници ще получат 150-250 лева увеличение на заплатите от юли

0 коментара
В някои областни болници ще получат 150-250 лева увеличение на заплатите от юли

Работещите в някои държавни областни болници ще получат между 150 и 250 лева увеличение на заплатите с юлските си възнаграждения, обяви здравният министър Кирил Ананиев, който е на обиколка из лечебните заведения в страната.

Ананиев уточни, че увеличението няма да е еднакво навсякъде. Ръководствата и персоналът на болниците ще решават дали увеличенията ще бъдат към основните заплати или под формата на допълнително материално стимулиране Тяхно ще бъде и решението дали всички ще получат еднакво увеличение или ще има диференциация. Ананиев обясни, че от срещите му с работещите в областните болници е разбрал, че се прилагат различни механизми на формиране на възнагражденията.

“В едни болници предпочитат полученото увеличение да се използва за повишаване на основните работни заплати, с което съответно те се приближават до заложеното в Колективния трудов договор. В други лечебни заведения обаче ръководствата и самият медицински персонал избират увеличение на основните работни заплати с по-бавни темпове, а по-голямата част от получените средства да се дадат под формата на допълнително материално стимулиране, като аргументът на вторите е, че по този начин се стимулира персоналът, който изнася най-голямата тежест в лечебния процес“, коментира Ананиев.

Ананиев коментира, че целта на МЗ е заплатите да достигнат заплатите, заложени в Колективния трудов договор в сектора. “Важно е да подчертаем, че средните брутни работни заплати в 9 областни болници са между 1200 и 1400 лв. за професионалистите по здравни грижи, а на лекарите са значително по-високи“, посочи Ананиев.

Той обяви, че през септември ще бъде направен анализ на изпълнението на бюджета на НЗОК и в случай, че има спестен ресурс, той ще бъде насочен приоритетно към болничната помощ.

От началото на седмицата Ананиев разяснява параметрите на новата методика, по която предлага да се разпределят парите за възнаграждения в болниците. Тя предвижда разходите за персонал да бъдат не по-малко от 50% от общите приходи, които получава конкретното лечебно заведение. В повечето лечебни заведения и сега разходите за персонал са над 50%, а в някои достигат дори до 80% от приходите.

Допълнителните плащания за постигнати резултати не могат да надхвърлят 50% от общите разходи за персонал, с изключение на допълнително разпределение на приходите, които идват от клинични проучвания и от приходите от извършени услуги, утвърдени по ценоразпис на лечебното заведение. Максималният индивидуален размер на допълнителното материално стимулиране за немедицинския персонал не може да надхвърля 80% от основната заплата, а за медицинския персонал не може да надхвърля три пъти размера на основната работна заплата.

Освен това МЗ предлага съотношението в заплатите на санитар, медицинска сестра и лекар. Да е 1 към 1.7 към 2.2. При други равни условия това съотношение ще осигури постигането на нивата, заложени в Колективния трудов договор. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.