Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В общините се изсипват 1.2 млрд. лв. за екопроекти

Пари за електромобили, миене на улици, свлачища, сметища, ВиК и детски площадки в годината на президентските избори

3 коментара
Снимка: БГНЕС

В годината на президентските избори общините ще получат достъп до 1.2 млрд. лв. за изпълнението на най-различни екологични проекти, най-видимите от които – детски площадки, фитнес на открито и екокътове, трябва да са готови до октомври – ноември.

От планираните общо 1.124 млрд. лв.  по оперативната програма "Околна среда", 111 млн. лв. ще отидат в общините със замърсен над пределно допустимото въздух, за миене на улици или други мерки за опазване на въздуха; 56 млн. лв. са предвидени за превенция на активиране на свлачища край пътищата и селищата. От Националния доверителен екофонд 14 млн. лв. ще бъдат дадени за саниране на обществени сгради, а 1 млн. лв. - за подпомагане на държавната и обществената администрация при покупка на електромобили или хибридни коли.

Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) ще финансира с 61 млн. лв. завършването на водоснабдителна и канализационна мрежа и за доизграждане на регионални сметища в общини, които не са успели да получат еврофинансиране. Отделно ПУДООС ще даде 3.5 млн. лв. за общини и училища и забавачки за рехабилитация на стари детски и спортни площадки или изграждането на нови, включително поставянето на фитнес уреди на открито и създаването на екокътове.

Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева пред журналисти във вторник.

Тя обяви стартирането на ежегодната програма "За чиста околна среда", по която се разкрасяват обществени пространства и паркове и това е най-видимо за хората. 2.3 млн. лв. от тазгодишния бюджет са за общините, 1.2 млн. - за училища и детски градини. До 8 април ще стане ясно колко проекта и кои общини ще получат финансирането, което е равно на миналогодишното. Проектите трябва да се реализират до края на октомври от учебните заведения и до края на ноември от общините, уточни Ренета Георгиева, директор на ПУДООС.

През март се планира да започне събирането на проекти за закупуване на електромобили или хибридни коли от държавната и общинската администрация и техните подразделения. С предвидените 1 млн. лв. обаче няма да се плаща пълната покупка на екоколата, а ще се покрива само част от сметката. Още не е решено какъв ще е размерът на подпомагането и критериите за избор на кандидати да ползват екологични автомобили, както и на самите автомобили.
 
От април пък се очаква да се приемат заявки от 28-те общини с установено наднормено замърсяване на въздуха за финансиране с общо 111 млн. лв. на изпълнението на техните общински програми за повишаване чистотата на въздуха. 

Вече е отворено финансирането с 61 млн. лв. за довършване на ВиК-мрежата в населените места и свързването на пречиствателни станции за отпадни води с канализацията, довършване на водопроводи и други подобни дейности.

С регионалното министерство пък се работи по критериите за финансиране с 56 млн. лв. на общините и Агенция "Пътна инфраструктура" за укрепване на терени, където има опасност от активиране на свлачища. Преди да се обяви набирането на проекти, трябва да се изясни как ще се определят приоритетните места край селища и пътища за укрепване, каза министър Василева.

Тя добави, че до три месеца ще се изясни какъв да е финансовият механизъм за подпомагане на общини, които са взели за безвъзмездно ползване държавни минерални извори и имат планове за развитие на СПА или балнео туризъм, на басейни или за отопление на сгради и спортни зали. По думите ѝ идеята е с парите от концесионните такси от минералните извори частично местните власти да получат безвъзмездно финансиране и възможност за безлихвено кредитиране на останалата част от нужните за проекта средства.

В началото на 2011 г. екоминистерството предостави 66 минерални извора на 43 общини, които могат да ги експолатират безплатно в продължение на 25 години. Условието е обаче до края на петата година да са започнали реализацията на проекти за ползването на находищата. 37 общини са предприели действия по оползотворяването на минералния ресурс, имат инвестиционни проекти, определили са такси за ползване на водата от изворите, а общини като Велинград, Банско, Сапарева баня, Гърмен и др. реално изграждат СПА-проекти и системи за отопление на сгради с геотермална енергия, каза Ивелина Василева. София също се е отчела със стъпки по изпълнение на своите намерения за използването на получените минерални извори.

От още шест общини обаче в края на март се чакат отчети дали правят нещо за използване на дадения им минерален ресурс и ако не обявят нищо, находищата ще им бъдат отнети. Междувременно екоминистерството е обявило още пет минерални извора за безвъзмездно предоставяне на общини, които искат да ги експлоатират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #3

    Юруш на маслинките! 1,2 милиарда лева КОРУПЦИОНЕН ФОНД!!

  2. daskal
    #2

    Охааааа! Иде сухото! Гарантирани парички за нашите фирми. За нас и близките ни, за нашите банкови сметки. Още колко мечти ще сбъднем - апартаменти, вили, хубави коли, пътешествия... Честито!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Капитал : "Има близо осем милиарда причини за някои хора Законът за обществените поръчки (ЗОП) да е по-важен дори от конституцията. Това е сумата в левове (около 9% от БВП на страната), която се е разпределила с договори за обществени поръчки през 2014 г. ЗОП задава правилата за харчене на обществените пари и еврофондовете. Ето защо е особено важно какви промени се предлагат в изцяло новия ЗОП, който се гласува в парламента в момента. В основата си този документ е революционен от гледна точка на либерализацията на пазара. Някои от текстовете обаче будят притеснение най-вече заради факта, че в България злоупотребите с публични средства са по-скоро принцип, отколкото изключение...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.