Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В очакване на китайските реформи

5 коментара
В очакване на китайските реформи

Очакванията за срещата на китайските партийни и правителствени ръководители са големи; очаква се нещо, подобно на обрата от 1978 година - смяна на конете при пълен галоп.

В събота 9 ноември Китай отново ще попадне в центъра на вниманието, тъй като на четиридневната среща при закрити врата правителствените и партийни ръководители на страната планират да разработят графика на реформите за идните десет години.

"Това е критичен момент не само за континентален Китай, но и за цяла Азия, която все по-силно зависи от китайската икономическа сила", посочва икономистът, експерт по китайска икономика, Фредерик Нойман от банка HSBC. "Списъкът с желания е дълъг и амбициозен", отбелязва той.

През изминалите дни бяха направени паралели с партийния конгрес от 1978 година при управлението на Дън Сяопин, когато бе взето решение за отваряне на китайската икономика. През 1993 година пък бяха планирани пазарни реформи, които по-късно разчистиха пътя на Китай за присъединяване към Световната търговска организация (СТО).

Дългият поход

Преобразованията бяха трайни и този път не би трябвало нещата да протекат различно. Партията обаче все още трябва да се съобразява с консервативните кадри и лявото крило, което се противопоставя на експериментите с отваряне на икономиката.

"За въвеждането (на реформите - бел. прев.) ще бъде нужно време, то ще продължи години и е обременено с несигурност и опасността да се даде заден ход. В крайна сметка обаче държавните лидери няма да имат друг избор освен отново да пренасочат модела на растеж", отбелязва Нойман.

Юй Цзъншън, който е четвъртият по ред в йерархията на постоянния комитет на Китайската комунистическа партия, вдигна високо летвата - на конференцията ще бъдат представени "невиждани" реформи в икономическата и социалната сфера.

Нужните реформи трябва да проникнат дълбоко - от данъчно облагане, през преструктуриране на близо 500 държавни предприятия и по-големи възможности за ордите пътуващи работници, до лихвената и икономическа политика.

Натиск за растеж

Президентът Си Цзинпин и премиерът Ли Къцян през октомври вече заблестяха на международната сцена при първото си посещение в чужбина. Ще им бъде обаче по-трудно да бъдат убедителни в собствената си страна - втората по големина икономика в света, въпреки че напоследък позагуби доста от темпа си на растеж, скърца под натиска на свръхпроизводство, високи дългове и бързо поскъпване на жилищата.

Дори ако официалните стойности за икономическия растеж не отговарят съвсем на действителността, то поне дават представа - с очакван темп на растеж от 7,5 % за текущата година китайката икономика (въпреки все по-високата база за сравнение) ще нарасне с най-бавния темп от 23 години. Китай обаче се нуждае средно от 7 % растеж на брутния вътрешен продукт (БВП), за да постигне целта, която сам си постави, между 2010 и 2020 година да удвои БВП на човек от населението.

Средно 7,2 % растеж пък са необходими, за да се предотврати социално недоволство заради нарастващата безработица.

Следователно на висшите партийни бюрократи не им остава нищо друго освен да намерят нови пътища и същевременно да държат тягата на икономиката. С други думи - трябва да сменят конете при пълен галоп.

Инвеститорите на азиатските пазари изчакват. Най-вече развитието в САЩ, но и събитията, които ще се случат в Китай през идните дни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Защо така, бе. В пъти повече от Европа и от САЩ. На демократите не им се вярва.

  2. Анонимен
    #4

    2 е истински мизерен краварин! Байно, носи си нещавените гащи и учи по малко китайски!

  3. Анонимен
    #3

    единствен смисъл ще имат реформи, които са насочени към енергия от 100% възобновяеми енерго-източници, технологии за рециклиране, създаване на продукти, които да отговарят на рециклиране поне до 85-90%. децата да учат песнички и стихове не за колко велика е партията и лидера ѝ смъртен, а колко Велика и красива е родната Природа. това е реформа за бъдещето, всичко останало е продължаване на бесния галоп към... пропастта пълна с отровните отпадъци от близкото минало и всеобщата мъчителна смърт от болести, жажда и задушаване. бяхте предупредени.

  4. Анонимен
    #2

    Имаш ли връзка с главния си мозък #№1? Най - вероятно мислиш с тази част от тялото си върху която седиш! Нормално за комунетата. The Trapper

  5. Анонимен
    #1

    На Хамериката й треперят гащите. След няколко лазарника никой няма да я бъзара за слива, щото ще е третостепенна китайска провинция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.