Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В осем града започва проучване на пазара на труда

0 коментара

В осем града у нас започва проучване на пазара на труда в отраслите хотелиерство, производство на облекла и текстил и строителство. Ще бъдат проучени потребностите на работодатели и работници от тези браншове във Враца, Плевен, Русе, Варна, Сливен, Стара Загора, Кърджали и София, съобщи в понеделник в Агенцията по заетостта консултантът на проекта по проучването Милчо Димитров.

Целта на проекта е да се оцени търсенето на работна сила по конкретни длъжности.

Съгласие за изготвяне на задълбочено проучване на пазара на труда в цялата страна бе постигнато на 18 май на среща между министъра на социалната политика и труда Емилия Масларова и работодатели, ректори и директори на профилирани и професионални гимназии. Тогава участниците в срещата посочиха, че в момента актуално проучване за нуждите на пазара на труда не съществува, а би било добре такъв тип изследване да се прави на всеки две-три години.

Сегашното частично проучване на потребностите на пазара е част от проект за разработване на система за установяване необходимостта от професионално обучение, който ще се осъществи съвместно от Агенцията по заетостта, министерствата на труда и социалната политика, на образованието и науката и Националната агенция за професионално образование и обучение.

По думите на Димитров, между 10 и 15 години ще са необходими в България, за да се подобри комуникацията между потребностите на пазара на труда и професионалното образование. Той допълни, че професионалното образование произвежда кадри, които са съобразени с изискванията на пазара на труда отпреди 10-15 години. Димитров се обяви за изготвяне на законов регламент за ежегодно провеждане на подобен тип изследвания

На семинар "Европейски стандарти и практики при безопасни условия на труд" Димитър Димитров от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" заяви, че според международни разчети всяко вложено евро в подобряване на условията на труд води до икономически ефект от 7 евро.

По данни на Димитров само подобряването на осветлението води до увеличаване на производителността на труда с около 12%, а качеството на продукцията скача 3 пъти.

Смъртността, наред с материалните щети, са само част от икономическите

загуби, които работодателите понасят заради икономии от средства в безопасните условия на труд, коментира Димитров. Той посочи, че един смъртен случай струва около 50 000 лева на работодател. У нас за миналата година смъртните злополуки на работното място са били 104.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.