Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В отваряща се Европа Норвегия остава упорито затворена

1 коментар
В отваряща се Европа Норвегия остава упорито затворена

"Мисля си, че вече няма да я видя жива". Бетина Винтермарк с усилие потиска недоволството си: политиката на Норвегия, нейната втора родина, по отношение на коронавируса я лишава от възможността да посети за последен път умиращата си майка във Франция.

Норвегия успя много рано да овладее епидемията, но властите ѝ игнорират призивите за отмяна или поне за смекчаване на ограниченията за пътуванията, като това може би я превръща в най-затворената европейска страна в настоящия момент.

Влизането на норвежка територия остава забранено за повечето хора, които не пребивават в Норвегия, и макар да не са официално забранени, пътуванията в чужбина са обвързани със задължителна десетдневна карантина след завръщането в Норвегия, едно възпиращо правило, което ще важи до 20 август.

Резултатът: норвежците няма да могат да получават витамин Д по плажовете на Средиземноморието това лято. Дори премиерката Ерна Сулберг се отказа от ваканция в Испания.

За някои хора тази прекалено предпазлива линия има тежки последствия.

Тя е причината Винтермарк да не може да отиде в Бордо (Югозападна Франция), за да посети своята 84-годишна майка, получила вътрешен кръвоизлив, заради който, според лекарите, не ѝ остават повече от няколко седмици живот.

Двойно страдание

"Кошмарно е. Ако Норвегия не беше въвела тези толкова строги ограничения, щях да замина веднага. Изключено е обаче да ходя до Франция и после да се връщам, защото не мога всеки път да си позволя десет дни карантина", казва 59-годишната фризьорка.

По същата причина сватбата на сина ѝ, планирана за 20 юли в Бордо, е била отложена за неопределена дата.

"Поканите вече бяха изпратени. Повечето хора, идващи от Норвегия, вече си бяха резервирали хотел и билети и имат големи проблеми с връщането на парите", казва Винтермарк.

Тя самата изпитва затруднения да си върне парите от местна кетъринг фирма, която не проявява разбиране към ситуацията.

Норвежките власти, които като цяло бяха приветствани, че са овладели епидемията, която отне живота на 248 души в една страна с население от 5,4 милиона, подчертават необходимостта жертвите да не бъдат обезсмислени с едно рязко отваряне.

"Много хора са тъжни и недоволни", признава правосъдната министърка Моника Мелан, която е натоварена с координирането на борбата срещу коронавируса.

"Не правим това, за да тормозим хората, а защото трябва да държим ситуацията изцяло под контрол", казва тя.

Единствените смекчения, които предприе Норвегия, която не е държава членка на Европейския съюз, но е част от Шенгенското пространство за свободно движение на хора, бяха отварянето на 15 юни на границите с Дания, Финландия и Исландия. Три страни, които са сред малкото държави-членки на Шенгенското пространство, в които все още важат сериозни забрани за влизането на туристи от останалите държави-членки.

Осло заяви, че в периода до 20 юли ще проучи възможността за премахване на ограниченията с други близки страни.

Изолираната Швеция

Туристическият бранш, който вече няма избор, настоява бързо да бъдат отменени ограниченията с Германия, откъдето идват близо една четвърт от туристите през лятото.

"Да отворим границите си с тази страна ще бъде най-добрият план за спасяване на норвежката индустрия и туризъм, без това да струва и стотинка на властите", казва Пер-Арн Туфтин, директор на браншовата организация "Норск Рейзелив".

С изключение на остров Готланд, норвежките власти решително съветват да не се пътува към и от съседна Швеция, където болестта продължава да се шири заради по-мекия подход.

Това е много неприятно за 12-те хиляди норвежки семейства, които имат в Швеция второ жилище, но не могат да го посетят през ваканциите си.

"Повечето жилища са на изолирани места в гора или на бряг, там няма хора и по тази причина там човек би бил на много по-сигурно място, отколкото в Осло, където плажовете са препълнени с хора", възмущава се Ейнар Рудаа, създал протестна група във Фейсбук.

Признак за растящото недоволство на едно общество, което традиционно спазва правилата, са данните от социологическо проучване, според което 5,4 процента от норвежците игнорират официалните предписания това лято и пътуват към дестинации, които са съветвани да не посещават.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    В Норвегия 5.4% не спазват официалните предписания и има статия за това, а при нас само 5.4% ги спазват и на никой не му пука. най-малко на правителството, което спуска правилата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.