Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В писмо до Иван Искров клиенти на КТБ призоваха за бързо отваряне на банката

4 коментара

В отворено писмо до управителя на БНБ Иван Искров с копие до президента Росен Плевнелиев клиенти и вложители в КТБ, обединени в учредения преди десет дни Комитет за защита на финансовата и банковата стабилност в България, призоваха централната банка да предприеме всички възможно, предвидено от закона, за да отвори отново поставената под специален надзор банка.

"Ние, близо 500 учредители на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България, Ви пишем с голяма тревога, защото сме свидетели на граничещо с престъпление бездействие от страна на БНБ за разрешаване на проблема с КТБ. Вместо да се заемете сериозно и спешно с оздравяване и отваряне на поставената под особен надзор банка, Вие правите опити за протакане и бягате от вземане на бързи решения по един казус, който засяга хиляди данъкоплатци и вложители", се казва в отвореното писмо.

"Предупреждаваме Ви, че колкото повече БНБ "бави топката“ и потъва в необяснимо мълчание, толкова последиците за държавата ще са по-лоши", продължават авторите.

"Както на българското общество, така и на Централната банка трябва да е ясно, че не българските данъкоплатци и вложители правят опит да ограбят КТБ, а едни хора, чиито имена не се артикулират, искат да окрадат банката. Ето защо ние изключително много разчитаме на ясна и точна позиция от страна на главния прокурор, който с действията си да защити българските данъкоплатци и вложители", пише в отвореното писмо.

"Обществото трябва да научи имената на истинските виновници, които нелепо застрашиха банковата и финансовата стабилност на държавата. Бъдете сигурни, че каквото и да се случи, ние ще търсим виновните докрай. Това означава, че ще търсим докрай и отговорност за бездействието на гуверньора и на членовете на Управителния съвет на БНБ", предупреждават членовете на комитета, които по техни изявления са над 500.

"Не вложителите, а Централната банка е длъжна да осъществява контрола и надзора над банките. Не вложителите, а Централната банка определя политиката по лихвите на всяка банка. Недопустимо е да се говори, че единствените интереси са тези на банкерите, които вземат лихвите, а на хората, които влагат живи пари, да се лепят етикети, че са „лакомници и тарикати“. И затова питаме: Когато една банка дава по-висока лихва - този процес от вложителите ли се контролира? И какво правеше Централната банка, когато лихвите в една банка бяха по-високи спрямо другите търговски банки – услужливо мълчеше! Мълчите и сега, но мълчанието Ви граничи с престъпление", пишат вложителите.

И отправят предупреждение до управителя Иван Искров и управителния съвет на БНБ.

"Ние вече преживяхме пирамидите, фараоните и града на мечтите от ранната демокрация, от които останаха само кредитни милионери. Уверяваме Ви, че този път няма да позволим никакво ограбване на парите на хората и ще искаме сурово наказание за всички виновни. От Вашето бездействие по казуса КТБ става ясно, че по някакъв начин сте зависими от някакви кръгове. Ние Ви молим да излезете от тази зависимост и да върнете нашите пари. С бездействието си Вие крадете човешки съдби и дестабилизирате държавата. Призоваваме Ви незабавно да изпълните задълженията си и да създадете условия КТБ спешно да възстанови дейността си по един от предвидените в закона варианти. Длъжни сте да го направите!"

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #4

    дребните вложители имат право да са нетърпеливи! Но на едрите ще предложа, да преобразуват депозитите си в акции! Така банката може и да бъде спасена!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. pinocchio
    #2

    хората от Мизия може и да не дочакат, защото положението им е сходно с това на тези със сметки в бнб. държавата е на върха на пирамидата на злините. било то че поради липсата и хората остават без покрив или без пари. да, ние нямаме държава, защото това би означавало държавност от страна на политиците които са делегирали права и задължения на министерския съвет и т.н. по дългата верига на държавните институции. но у нас няма държавност, няма и държава, защото те са поставени в услуга не на гражданите,

  4. boby1945
    #1

    Този "Комитет за защита на финансовата и банковата стабилност в България" що не отиде доброволец да помага да ринят тинята в Мизия?? Хората чакат помощ!! Нали като я отворят, не както трябва банката, освен дето ще нарушат закона, вложителите ще я разкостят за две минути... Що се затвори банката през юни? Щото хората не й вярваха и си изтегляха масово, опитаха се поне, паретата.... Това че някой е изнесъл 200 млн. топтан, не значи че за всеки вложител има п.... Сега ще стане направо катастрофа... Според хората от ЕК просто трябва да я затворят, като преведат гарантираните суми на вложителите, колко там до 100 000 ЕВРА на калпак...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.