Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В прехода българите са имали само четири повода за оптимизъм

Добре приети са били само правителствата на Костов, Сакскобургготски и Борисов

9 коментара
Поводите за протест са много повече от тези за оптимизъм в България Сн. БГНЕС

Българите са имали само четири повода за оптимизъм през 25-те години на преход от комунизъм към демокрация. Тези моменти се наричат Костов, Сакскобургготски, Борисов и Европейски съюз. Това показват данни на агенцията "Галъп интернешънъл", които бяха представени в понеделник от политолога и директор на агенцията Първан Симеонов по време на кръгла маса, посветена на годишнината от началото на демократичните процеси у нас по време на кръглата маса.

Тези четири събития в политическата реалност на съвременната ни историята са повлияли на позитивната нагласа в очакванията на българите от правителството на Жан Виденов насам, обясни Симеонов. По думите му това показва политическият наивитет на хората, но също така показва и че е имало проблясъци на оптимизъм, особено в периода на влизането на България в ЕС.

С течение на всеки един мандат на Народното събрание се изхабява доверието на хората в тази институция, е друг извод на "Галъп". Въпреки това има и няколко парламента в новата българска история, които поне в началото имат завиден кредит на доверие на българите. Със свръхочаквания са били заредени парламентите с мандатите на Симеон Сакскобургготски и на Иван Костов.

С много тревожни нива на негативни оценки започват работата си парламентите с мандатите на т.нар Тройна коалиция и на правителството на Пламен Орешарски.

"В момента нивата на доверие към Народното събрание са традиционно ниски", изтъкна Симеонов и обясни този факт с това, че именно към парламента има съсредоточен негативизъм към цялата политическа класа.

Президентската институция запазва стабилно ниво на доверие. Когато обаче тя стане съпътстваща жертва или страна в политически спор, по думите на Симеонов, губи част от своята популярност. Пример за подобен спад е поведението на настоящия президент Росен Плевнелиев, отчитат още от агенцията.

"Преходът в България формално свърши през 2007 г., но на практика свършва сега - на 25-ата годишнина, когато идва новото поколение, а предишното - това, което отхвърли режима и положи основите на демокрацията, се оттегля", коментира д-р Петър Николов от Института за дясна политика.

Според Николов проблемите на прехода са два: това, че революцията е направена от хора, израснали в комунизма и отгледани в и с лъжа, и също, че моделите, които са използвани за реформи в държавата са изцяло заимствани от другите бивши социалистически държави, а не са потърсени собствени решения.

Политологът е убеден, че с новото поколение ще започне и нов вид преход, в който младите хора, отгледани в различна система, ще наложат своите ценности и модели на управление и работа. Според него обаче, това не означава нещо добро, тъй като младите хора са далеч от волята и капацитета, които са необходими за истинска реформа на демокрацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пешо
    #9

    Путин да прочете тези изследвания и да спре подривните си действия в България. Българите държат на ЕС и няма да се присъединят към Евразия! Парите за форумни тролове да даде на руските сираци. Идва Коледа!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  3. Alan Smithee
    #7

    @ Васил Антонов Отговорът не е труден: Просто отново държавата е във финансова криза. Колко добре би било да има кой да се нагърби да я извади от батака! Обаче този някой е изваден от политиката и управлението на кризи. За хатъра на хейтърите и некадърниците от средите на номенклатурата и обслужващия персонал.

  4. Васил Антонов
    #6

    Я,аа Костов бил добър? Как така бе рубладжии се сетихте да кажете една добра дума за най свестния политик от прехода?

  5. Филка Русофилка
    #5

    Първан е пропуснал да се сети, че „4-те повода за оптимизъм” отразяват днешното мнение на хората. Значи те и сега ги оценяват като поводи за оптимизъм, въпреки, че е модерно да са „разочаровани”. Вместо това, набедил е хората в „политическият наивитет”. Май че той самият не ги счита за поводи за оптимизъм. С изключение на влизането в ЕС и то само като „проблясъци”. В останалите 3 повода даже и „проблясъци” ли не е имало? НАТО липсва в поводите за оптимизъм, или защото анкетьорите предварително са го изключили като такъв, или са се опитали да разкрачат анкетираните между НАТО и „Евразийския”, за да получат желания резултат.

  6. Ина
    #4
  7. Alan Smithee
    #3

    Като върнах лентата на този четвърт век назад, си наложих да си спомня само хубавите неща. Оказват се непомерно много! Многобройни добри хора, и техните добри дела. Като държава и общество, ние наистина не направихме много за 25 години. Но отделни хора направиха чудесии. И взети заедно тия чудесии са си едно чудо Божие.

  8. stormleader
    #2

    Моите бяха два - Костов и ЕС.....

  9. Евроатлант
    #1

    Ние сме винаги оптимисти- и преди и сега, и до последен дъх- и подир това пак!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.