Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В разединение и международна изолация Полша чества 100 г. от своята независимост

2 коментара
В разединение и международна изолация Полша чества 100 г. от своята независимост

Полша ще празнува в неделя стогодишнината на своята независимост, съвпадаща с Деня на примирието, в атмосфера на политическо разделение, международна изолация и спорове около шествие на крайната десница в столицата.

Краят на Първата световна война, отбелязван с възпоменателни прояви в Париж в присъствието на многобройни държавни и правителствени ръководители, се чества и в Полша - но в памет за деня, когато начело на армията застава социалистът Юзеф Пилсудски - бащата на националната независимост, възстановена след 123-годишно отсъствие на страната от картата на Европа.

Конкурирана от Париж, Варшава изобщо не може да разчита на осезаемо чуждестранно присъствие, ако изключим председателя на Европейския съвет - поляка Доналд Туск.

"Отклоних поканата на президента Макрон (. . .) За мен като председател на Европейския съвет и бивш премиер на Полша е очевидно, че в деня на стогодишнината от полската независимост трябва да бъда във Варшава", посочи Туск.

"Не искам да се наложи впечатлението, че Полша е съвсем сама", настоя Туск, при все че националистите консерватори от управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) виждат в него основния си политически противник.

Всеки поотделно

Освен че ще участва в кратка официална церемония във Варшава, Туск е предвидил и успоредна програма, включваща в събота по-специално изказване на конференция, организирана в Лодз (Централна Полша) от либералните среди, а в неделя - полагане на венец пред паметник на Пилсудски, "заедно с приятели".

Годишнината ще бъде отбелязана с изложби, богослужения, концерти и конференции из цяла Полша, но въпреки призивите за единство, прозвучали и отляво, и отдясно, консерваторите и опозицията все още са на нож и явно се канят да празнуват поотделно.

Подготовката - някак хаотична, мина в напрежение и остави ред неясноти.

Организираното всяка година от крайната десница голямо шествие във Варшава, подкрепяно в началото от консерваторите на власт, бе забранено в сряда от столичния кмет, чийто мандат приключва - либералката Ханна Гронкевич-Валц спомена и съображения за сигурност, и "агресивния национализъм". Съдът обаче обезсили забраната.

В опит да си върнат контрола над ситуацията президентът Анджей Дуда и премиерът Матеуш Моравецки решиха тогава да превърнат проявата в държавна церемония, организирана от правителството - със същия маршрут и по същото време като шествието на крайнодесните.

Миналата година то събра към 60 000 поляци, включително групи от крайната десница; звучаха множество националистически, ксенофобски и антисемитски лозунги, твърдо осъдени в страната и в чужбина.

Този път, "ако има групи с пречупени кръстове и подобни символи, ще реагираме много остро. Това е абсолютно недопустимо, забранено е на полска земя", изтъкна Моравецки в четвъртък пред журналисти.

Крайнодесните впрочем заявяват, че шествието ще се състои въпреки всичко.

"Враждуващи племена"

"Никой в Полша не е способен да обедини под общо знаме дори обикновено мнозинство поляци", подчертава политологът Станислав Моцек.

"Страната е разкъсана. Говори се, че има две различни Полши: едната либерална, насочена към свободния пазар и свободата, а другата - консервативна, със стремеж към водеща роля на държавата, с желание да контролира всичко и всички", обяснява той пред АФП.

Ако съдим по изборните резултати през годините, първата е Полша на големите градове и западните региони, докато втората обединява селата и източните области.

"Това не са вече два враждебни лагера, а две враждуващи племена, които воюват с всички средства едно срещу друго", заявява Моцек.

Брюксел и редица страни упрекват полските консерватори, че застрашават основните принципи на правовата държава, по-специално в опит да се наложат над съдебната система с оспорвани реформи.

В понеделник Доналд Туск предупреди консерваторите, че има "огромен риск" страната им да напусне ЕС, дори и неволно.

Маршал Пилсудски

Столетия наред Полша е сред силните държави в Източна Европа, но войни и интриги я довеждат до упадък. В края на 18-и век страната е разделена между трите съседни сили - Русия, Австрия и Прусия.

През войната 1914-1918 г. под знамената на трите сили се сражават близо два милиона поляци. По различните фронтове загиват 450 хиляди.

Пилсудски се възползва от войната между страните окупатори и на 10 ноември влиза във Варшава. На другия ден е назначен за главнокомандващ, след 11 дни - за държавен глава. Малко след това получава международно признание.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DG
    #2

    Честит празник братя славяни!

  2. Антоний Тодоров
    #1

    Моля да поправите в заглавието 10 години на 100 години, че някой ще изпадне в затруднение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.