Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В рекламите - задължително и годишните разходи по потребителските заеми

12 коментара
В рекламите - задължително и годишните разходи по потребителските заеми

В рекламата за потребителския кредит трябва да се посочи не само лихвеният процент, но и годишният размер на разходите по заема. Това предвижда приетият от правителството в четвъртък проект на закон за потребителския кредит. Законът се отнася за кредити от 400 до 40 000 лева.

С приемането на закона ще се ограничат злоупотребите, свързани с липсата на информация за потребителите и ще бъде създадена система за защита срещу тях.

Договорът за кредит трябва да бъде в писмена форма, като един екземпляр от него задължително трябва да се предоставя на потребителя. Той трябва да съдържа нетна стойност на кредита; максималния размер на кредита, ако такъв е уговорен, или начините на неговото определяне; годишния размер на разходите по кредита, които потребителят трябва да направи, за да го издължи, както и условията за изплащане на заема, включително стойността, броя, периодичността и датите за погасяване на вноските.

В договора трябва да са описани още елементите на общата стойност на кредита, които не са включени в изчисляването на годишния размер на разходите, и правото на потребителя да погаси предсрочно кредита без наказателни лихви.

След сключването на договора за кредит кредитодателят не може да изисква от потребителя да извършва каквито и да е плащания, лихви, такси, комисионни и други разходи, които не са посочени в условията на договора.

Предсрочното погасяване на кредита не може да бъде отказвано от страна на банката, предвижда още проектозаконът.

Законопроектът регламентира изискванията към различните видове договори за кредит - за купуването на стоки или предоставянето на услуги; за предоставянето на кредит под формата на превишаване на текущата сметка - овърдрафт; договорите, свързани с използването на кредитна карта.

При предоставянето на кредит за придобиване на стоки кредитодателят може да развали договора и да иска връщане на стоката, ако потребителят забави дължимото плащане повече от 3 месеца. В този случай размерът на кредита ще се намалява с цената на върнатата стока, като се отчита намаляването нейната стойност.

Договорите за кредит, свързани с използването на кредитни карти, задължително трябва да съдържат информация за горната граница на заема, ако такава е уговорена, или начините за нейното определяне; условията за ползването и връщането на кредита; годишният лихвен процент и разходите, ако има такава, приложими към момента на сключване на договора, както и условията, при които те могат да бъдат променяни.

Контролът за прилагане на закона за потребителския кредит се възлага на Комисията за защита на потребителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гражданин
    #13

    1. Ако една банка реши да краде клиентите на друга... питам аз коя банка не се стреми към клиентите на другите? И стига сте ревали за пазарна икономика, а да забравяте простите и правила: има услуга рефинансиране - ползва се. И то съвсем по правилата, без екцесии. И никоя банка няма да ревне че другите рефинансират. Да, ще има банки които ще налагат рестрикции на клиентите си, било финансови, било юридически... ама вижте какво пикльовци такива: точно това се опитва да поправи закона. Иска ли една

  2. .
    #12

    www.iskamoshtemnogo.blogspot.com

  3. chicho skruch
    #10

    Не случайно политици стават управители на банки Заимов Пошенска,Хампарцумян Булбанк,Гаврийски Алианс,Стоян Александов ЦКБ,Искров БНБ,Цеца СИБАНК,и още мога да ви изреждам,но това е грозната истина- банките пьрво раздадоха безбожно скьпи кредити,и сега чак ще се приема закон затвор или конфискация на имуществото на бальците -някаде да се споменава глоба или затваряне на банки за явни опити за заблуда или измама на граждани и фирми ?

  4. emigrant
    #9

    Parvo za reklamata: da se iziskva obiaviavane na godishnia razmer na razhodite po zaema e bezmisleno. Toi zavisi ot razmera na zaema, i reklamata moje samo da dade primeri. Osven tova, realnata cena na zaema e sumata, plashtana pri skliuchvaneto mu plus lihvenia procent. Zaem za 30 godini s malka godishna vnoska e nai-skapia za klienta.Kolkoto do refinansiraneto - bankata ne gubi razhodite po skliuchvaneto na zaema, ako si gi pribere tezi razhodi v momenta na skluchvaneto. I na drugia den da i izplatiat

  5. Esperanza
    #8

    Предсрочното може и да изглежда алогично на някой, но според мен си е в реда на нещата, защото:1.Рефинансирането не дава възможност за правилно планиране на банките2.Нормално е ако не спазиш предварително договорения план за погасяване да понесеш наказание3.Рефинансират се ОГРОМНА част от кредитите, което е доста СКЪПО за банките като обслужване и падането на предсрочното няма да помогне.Лошото е, че тези нови правила са за банките, а всякакви лизингодатели, стокови кредити и т.н. минават метър, а точно там са кредитите 15+%.Чудя се защо няма закон за защита на банките от клиенти без грам финансова култура? това е реалния проблем тук. :)

  6. няма моля
    #7

    Стига глупости и демагогия ... Човек обикновено взима заем от 1000 лева за 12 месеца при безбожна лихва от поне 15% лихва. И рядко връща заема на 2-я ден.Банка взема заем от друга банка от порядъка на стотици хиляди левове при лихва няколко процента. Да не говорим, че обикновено парите идват от външен клон на банката собственик.И къде и е голямата загуба на банката, че 1-2 процента от клиентите и решили предсрочно да си погасят и без това скъпите заеми и не трябва да плащат наказателна лихва?Ревнали банкерите, че ще им отидат дебелите печалби ... хайде стига, моля ви се.

  7. Lubopiten
    #6

    Tova na snimkata ne e li Martin Zaimov?

  8. Моля?
    #5

    А какво става, ако той е сключил заем за 12 месеца, ти си се рефинансирал за 12 месеца от друга банка, а той ти дойде след 2 дена и връща парите? Кой ще ти покрие лихвения разход към другата банка (или към спестителите, които си гледал да примамиш за същия период). Един случай не е нищо, но ако някоя по-голяма банка реши да краде клиентите на по-маломощна чрез по-добри условия, може да я докара до фалит и накрая някой да си изгуби парите.И освен това разбери, че в частния сектор всичко е въпрос на

  9. EU Citizen
    #4

    Ne samo tova ami i napompaha iako cenite na imotite bankite, no te veche pochnaha da padat. Shte ima i dosta neobslujvani krediti za ipoteka sus sigurnost! sliapa lakomia i seliania tova pokazaha nashte bankeri i nekadurnite im zapadni shefove!

  10. za Molia
    #3

    "Кой ще ги покрива, ако клиентът си вземе шапката"tozi klient osven, che si vzima shapkata si vrushta parite. Taka, che ne vijdam zashto revete. Predlojete mu po-dobri uslovia i shte se vurne.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.