Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В роботизирания ХХІ век бъдещето е на творческите професии

1 коментар
В роботизирания ХХІ век бъдещето е на творческите професии

В днешния свят, в който половината от работните места са автоматизирани, ботове дори пишат финансови новини по матрица, а следващите пет години роботи ще заемат още 5 млн. работни места, бъдещето е на творческите индустрии и професии, които изискват критично мислене, творчески подход при решаването на проблеми, адаптивност, емоционална и социална интелигентност, и учене през целия живот.

Това смятат от училището "Артис“, което скоро получи статут "иновативно“ от Министерство на образованието и чието виждане е, че фокусът на обучението трябва да е върху тези умения, е не върху професиите на миналото. В него се обучават деца от І до ХІІ клас, като 90% от завършилите продължават образованието си в чужбина в професиите на бъдещето.

Макар че, според Доклада "Четвъртата индустриална революция“ на Световния икономически форум. изкуственият интелект ще се справя по-добре от хората с все повече задачи, компютрите и роботите няма да могат да заменят човека изцяло, коментира от "Артис"- Причината е , че човекът взаимодейства с други хора, и при това взаимодействие се налага да мисли критично и да управлява ефективно. "Тези способности се култивират в много голяма степен чрез занимания с изкуства и чужди езици. При това – от най-ранна възраст“, смятат от училището.

Изкуството позволява деца с артистични заложби да се реализират в нови професии, свързани с уеб дизайн, анимация, виртуална реалност, индустриален дизайн, моден дизайн и др. Очаква се до 2018 г. около 1.4 милиона хора да бъдат заети в творческите индустрии.

"Схващането, че като избереш профил "изкуство“, ще станеш художник в Несебър, е остаряло. Миналата година наш възпитаник спечели пълна стипендия за графичен дизайн в Оксфорд", дава пример училището. Според него децата с артистични наклонности ще намират изява във всяка една съвременна индустрия, защото маркетингът и дизайнът играят все по-голяма роля при разработването на нови продукти и услуги за световния пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Не че това не е така, но "иновация" означава да приложиш постигнатото от науката в живота, за да го направиш по-икономичен, ефективен, екологичен, справедлив, модерен и хуманен. Дизайнът е само външната опаковка на нещата в света. Ако те останат същите...какво ще завещаем на следващото поколение?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.