Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Русия започва строеж на бреговата инфраструктура за първата плаваща АЕЦ

3 коментара
В Русия започва строеж на бреговата инфраструктура за първата плаваща АЕЦ

В северния руски град Певек със забиване на първи шпунт започна изграждането на бреговата инфраструктура за първата в света плаваща атомна топлоелектрическа централа (ПАТЕЦ) "Академик Ломоносов“, съобщиха от руската компания "Росенергоатом“, част от държавната корпорация "Росатом“.

ПАТЕЦ "Академик Ломоносов“ трябва да бъде въведена в експлоатация през 2019 г., след което ще стане най-северната АЕЦ в света. В момента това е Билибинската АЕЦ, която е разположена в Чукотка, но в близките години ще бъде изведена от експлоатация.

Плаващата АЕЦ е от голямо значение за региона, тъй като ще реши два негови проблема. По думите на губернатора на Чукотски автономен окръг Роман Копин, първата задача е заменянето на Билибинската АЕЦ, защото градовете Билибино и Певек работят в един енергиен възел и затова сроковете на спирането на Първи енергоблок на Билибинската АЕЦ през 2019 г. ще бъдат синхронизирани с въвеждането на ПАТЕЦ в Певек. Втората задача, която първата в света плаваща АЕЦ ще реши е осигуряването на енергия за основните минодобивни компании, разположени в Западна Чукотка. "Това не значи, че ПАТЕЦ напълно ще задоволи потребността от енергия на тези предприятия, но на първи етап – за замяна на остаряващата централа и за осигуряване на енергия за новите нужди, тя ще може да работи и да даде нов стимул за развитие“, коментира Копин, цитиран в съобщението.

От юли 2016 г. плаващият енергоблок преминава планови швартови изпитания в Балтийския завод в Санкт Петербург. Планира се изпитанията да приключат през октомври 2017 г. А в края на 2017 г. плаващият енергоблок трябва да бъде готов за транспортиране и доставен по Северния морски път, за да бъде включен към бреговата инфраструктура в Певек. За есента на 2019 г. се планират тестове на плаващата АЕЦ и въвеждането ѝ в експлоатация.

ПАТЕЦ "Академик Ломоносов“ е мобилна плаваща топлоелектроцентрала с мощност 70 мегавата, предназначена за използване в отдалечени райони не само в Русия и за обезсоляване на морска вода. Станцията представлява несамоходен съд с ядрена енергийна установка, който се транспортира в региона, където трябва да бъде разположен, по воден път.

Плаващата АЕЦ има голяма здравина, която я предпазва от всички възможни заплахи и прави ядрените реактори неуязвими за цунами и други природни катастрофи. Освен това плаващият енергоблок отговарят на всички изисквания на МААЕ и няма влияние върху околната среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #3

    БРАВО, МЕДИЯПУЛ !!! СТРАХОТНА ВЕСТ ЗА ПОСТИЖЕНИЯТА НА ЛЮБЪЙМИЯ БРАТУШКОВ НАРОД !!!! ЧАК ХЕРПЕС МИ ИЗБИ ОТ ВЪЛНЕНИЕ, КАТО ПРОЧЕТОХ ТАЗИ ПОТРЕСАВАЩА НОВИНА !!!! Б Р А В О С !!!

  2. pepe
    #2

    Атомни реактори на плавателни съдове има отдавна, така че - какво му е специалното на това? Истинския въпрос е - кому е нужно един АЕЦ да е плаващ и какво се печели с това? По-ефективен ли е? По-сигурен ли? Или - като не можеш да си построиш нормален АЕЦ /щото няма пари/...

  3. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    В този рaйон кило портокали струва 500 рубли, еленското е по-евтино...глaддд...Сега гледах по евронюз -германия толкова много пари е събрала, че догодина ще намали на данъците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.