Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В съдилищата назрява бунт заради проблемен софтуер

Стотици съдии са нарочени за врагове на държавата

9 коментара
снимка БГНЕС

Стотици недоволни съдии и членове на Висшия съдебен съвет, сигнализиращи за тежки проблеми с новата информационна система на съдилищата, са нарочени за врагове на държавата. Последната порция обвинения и намеци бе сервирана на заседанието на Пленума на ВСС в понеделник.

"Евентуалното спиране на внедряването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС) ще нанесе сериозен репутационен удар върху Висшия съдебен съвет (ВСС) и върху държавата", каза главният прокурор Иван Гешев. Той напомни, че на 23 септември ще излезе и докладът на Европейската комисия за върховенството на закона за България, който вероятно ще засегне темата.

За проблемите на Единна информационна система на съдилищата (ЕИСС) предупреди първи Съюзът на съдиите в България в открито писмо на 27 август. Организацията сигнализира съдебните кадровици, че в цялата страна се надига "огромно недоволство" срещу тежките недостатъци на системата, разработена от държавната фирма "Информационно обслужване". Цената на проекта е около 6 милиона лева, а финансирането е от европейската оперативна програма "Добро управление".

"Както съдии членове на ССБ, така и такива, които не членуват в нашата организация, изразяват недвусмислено крайното си неудовлетворение от ново въведената Единна информационна система на съдилищата (ЕИСС) и намират този програмен продукт за по-лош от настоящите", предупреди Съюза на съдиите.

Притесненията на главния прокурор от доклада на Европейската комисия са обосновани. Властите в София очакват сериозни критики за продължаващата липса на присъди за корупция по върховете на властта, проблемите с медийната свобода и недосегаемостта на главния прокурор. Към това може да се прибави и отсъствието на електронно правосъдие, въпреки че ЕС финансира целия процес.

Заради нестихващите граждански протести в София, Еврокомисията е подложена на натиск от Европейския парламент и част от влиятелните западни държави членки, за да отрази честно ситуацията в България.

Твърде много време, което нямаме

Съдиите казват, че новата информационна система отнема изключително много ценно време за управление на процесите и регистриране на съдебни актове. Програмата работи с много много ненужни стъпки, които са решени значително по-добре в сегашните системи. Магистратите твърдят, че с тази система те просто няма да могат да се справят с голямото количество дела. Ръководството за работа с програмата е с обем от около 2000 страници.

Няколко дни след позицията на ССБ, над 130 съдии от Софийския районен съд обявиха, че те ще бойкотират системата и няма да работят с нея, ако бъде внедрена, без да се оправят проблемите. Ако магистратите изпълнят заканата си, това ще блокира работата на най-големия съд в страната, който гледа стотици хиляди дела годишно. ВСС обаче е наясно с недоволството на съдиите от няколко месеца.

През юли ВСС взе решение да започне въвеждането на уеб базираната информационна система, за да не се връщат европейски пари.

Сега председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска внедряването на системата във ВКС да бъде отложено заради проблемите, които биха засегнали основно Наказателната колегия на върховния съд. Пленумът на ВСС засега не знае как да реагира и бе решено въпросът да бъде обсъден отново в сряда.

Какво не се говори със съдии...

Най-големият проблем е отношението на кадровиците към редовите съдии, които активно предупреждават за съществуващите проблеми. В интервю за свързания с Делян Пеевски сайт "Правен свят", членът на съдийската колегия Вероника Имова (част от ВСС по предложение на ГЕРБ), която е един от координаторите на проекта, хвали качествата на системата.

Тя обяснява, че всеки, който не е прочел около 2000 страници материали за програмата, е некомпетентен и не може да критикува обосновано. Самото описанието на функционалностите на системата е разположено върху 700 страници.

"Не вярвам, че опитни съдебни администратори и обучена администрация ще се поддадат на опитите за смут и песимизъм, на развяваните демотивиращи лозунги, вкл. за спиране на внедряването или отпадне използването на квалифицираните електронни подписи. Служителите и съдиите не бива да се заблуждават и подвеждат", казва Имова пред "Правен свят". Тя казва, че във ВСС имало хора, които преследват властови амбиции и затова използвали недоволството срещу софтуера.

Вероника Имова не споменава факта, че ВСС все още не е закупил необходимите компютри, които да позволят на новата система да върви сравнително бързо във всички съдилища. Поради това работните процеси на магистратите и служителите с по-стари машини циклят сериозно.

По договор внедряването на системата и обучаването на съдиите и съдебните служители трябва да приключи до 18 септември. До края на годината ВСС трябва да стартира и Единен портал за електронно правосъдие, който да позволи достъп на гражданите до всички дела.

Въпреки че скандалът засяга информационната система на съдилищата, главен ръководител на проекта е прокурор - Гергана Мутафова от Прокурорската колегия на ВСС. Главният прокурор Иван Гешев също е незаобиколим участник в дебата. Той защитава тезата, че системата трябва да стартира, а след това да се оправя в движение.

Сериозна имиджова щета

От изказването на Иван Гешев пред ВСС личи загриженост най-вече за доклада на ЕК:

"Доколкото съм запознат с договора, няма пречка след внедряването на системата да бъде съставен констативен протокол, в който да бъдат отразени всички забележки и разработчикът да отстрани всички недостатъци. Но Съдийската колегия трябва да се обедини на първо място, като цената не бива да е спиране на системата. Отново казвам – това ще е сериозна имиджова щета върху страната ни и в частност върху ВСС. Ако някой цели това, трябва да го каже."

В началото на годината Иван Гешев челно атакува Лозан Панов на подобна тема. Тогава Панов бе изкаран виновен, не е поискал отстраняването на проблемите на системата за разпределението на делата в съдилищата. Сега Панов е изкаран виновен от Гешев, че иска информационната система да не се внедрява, докато не се решат проблемите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boso Garev
    #9
    Отговор на коментар #8

    Само децата не знаят, че първата корупционна стъпка на подсъдимия е прокурора, който внася обвинителния акт. Има достатъчно корупция при съдиите, но излиза доста по скъпо. Както се видя в Созопол и бившия кмет Рейзи - при кристално ясни нарушения, прокуратурата внася толкова пробит обвинителен акт, че съдът остава с вързани ръце и е длъжен да върне акта без дело. Статистиката на върнатите актове или загубените дела, заради зле написани актове е плачевна и говори много.

  2. полк. Дрангов
    #8

    Въпрос към много уважаваните господа съдии: КАК ТАКА ЗА 30 ГОДИНИ НЯМА НИТО ЕДИН ГОЛЯМ БАНДИТ ОСЪДЕН? Ами ще им купя на всичките книгата на Григор Лилов "ТАЙНАТА НА ГОЛЕМИТЕ ИГРАЧИ"

  3. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #4

    Предвид наличието на частна "съдебна" система в заповедното производство и размера на злоупотребите, тобно такива хора - нямащи понятие, са били нужни на тези, които не искатгехниката да им развали доходния "бизнес".

  4. безпартийна
    #6

    Същото Информационно обслужване ще обработва "честно" резултатите от изборите!

  5. boriana
    #5

    Толкова може институцията начело на която стои Повелителя на изборете- Михаил Константинов. Наше момче гушна 6 милиона, това е важно.

  6. Judge Dred
    #4

    В случая безумията в програмата са много и са посочени от нас в писмата ,изпращани до ВКС . Още в самото начало поискахме програмата да бъде спряна от реално внедряване и да остане да работи в тестова среда, докато бъдат отстранени недостатъците по нея. На "обученията" се оказа, че разработчиците си нямат никакво понятие от правото, от разриката между наказателното и гражданското право, сроковете в двата процеса, начина на формиране на съставите и т.н. И когато им обяснявах, че това, което прави

  7. Judge Dred
    #3

    Аз съм от съдиите, които първи надигнаха глава срещу тази ЕИСС и обосновано посочиха недостатъците й. Ето защо, макар да подкрепям статията, считам, че неточностите в нея само наливат вода в мелницата на хората, целящи да блокират работата на съдилищата чрез внедряването на тази програма.
    1.Не е истина ,че от ССБ първи са сигнализирали за проблемите в системата с писмото от 27 август. Нашият съд бе един от първите пилотни съдилища и още след 20 юли вече бяхме изпратили писмо с посочени конкретни

  8. Teller
    #2
    Отговор на коментар #1

    И двете!

  9. tim
    #1

    Човек се чуди - чиновниците пълни идиоти ли са, или нарочно вършат всичко по най лошия възможен начин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.