Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В САЩ започва дебат върху фундаментални промени в отношенията с Китай

0 коментара

Едномесечната почти непрекъсната бъркотия в американско-китайските отношения повдигна въпроса дали президентът Джордж У. Буш не е сложил началото на инициатива за фундаментално преразглеждане на двустранните връзки.

Някои уважавани американски наблюдатели дори подхвърлят идеята да се подготви четвърто "комюнике" - формално споразумение, което ще надгради или дори замени трите досегашни споразумения, които формират основата на съвременните американско-китайски отношения.

"Фундаменталните принципи, които са в основата на трите комюникета, са напълно отхвърлени", смята Ричард Соломън, президент на американския Институт за мир. С разпадането на Съветския съюз и изграждането на демокрация в Тайван "стратегическите стълбове на трите комюникета вече не съществуват и поради тази причина трябва да преосмислим основата на американско-китайските отношения, за да разберем добрите им страни и зоните на конфликт", допълва той.

Сенатор Чък Хейгъл от Небраска, влиятелен републиканец в сенатската Комисия по външни отношения, също вижда потенциал за значително преструктуриране на двустранните връзки. Пекин трябва да реши кой ще наследи президента Цзян Цзъмин след изтичането на мандата му през 2002 година, но след като това бъде решено, може да има възможност да направим първата крачка към "усъвременени и по-съществени отношения", посочва той.

Все още се обмисля какви биха могли да са тези нови отношения, но Хейгъл настоява, че те "трябва да съответстват на времето", да "стъпват на силата и основата на вече постигнатото и едновременно да са фокусирани върху бъдещето", включително и върху ролята на Китай на световната сцена.

Идеята за четвърто американско-китайско комюнике след тези през 1972, 1979 и 1982 г. през последните години няколко пъти беше предлагана и отхвърляна. Екипът на Буш не е споменавал за нея, но според някои аналитици тя отново се обсъжда.

Американската политика в момента е да признава принципа за "един Китай" и да има официални дипломатически отношения с Пекин. Вашингтон обаче поддържа неофициални връзки с Тайван, които стават все по-силни, и дори обеща да достави на острова оръжие. Буш организира кампанията си върху платформа, поставяща ново ударение на съюзниците на САЩ Япония и Южна Корея. Но последните седмици бяха доминирани от решения и събития, свързани с Китай.

След като Тайван засили дипломацията и все по-открито заговори за независимост, Китай започна да настоява за необходимостта някой ден да присъедини острова, който смята за разбунтувала се провинция - ако трябва, и със сила. Аналитиците говорят все по-заплашително за възможността от война в Тайванския пролив. "Движим се към военна конфронтация, преди всичко заради Тайван", смята един от уважаваните аналитици, пожелал анонимност.

Докато Буш, лидерът на Републиканската партия, се раздвоява по въпроса за Китай, политиката му предизвиква усилен дебат. Много хора смятат, че той еднолично е променил американската политика без четвърто комюнике.

"Все още е рано да правим преценка, но на основата на досегашните факти изглежда, че администрацията преразглежда отношенията с Китай без да води преговори", обяснява Кенет Либъртал, помощник на бившия президент Бил Клинтън. Администрацията взема серия от мерки, които почти със сигурност се възприемат от хората, заинтересовани от добри отношения с Китай, като заплаха за жизнените им интереси и съществена промяна на отношенията по такъв начин, че досегашните важни споразумения се нарушават едностранно, допълва той.

Изглежда, че се променя и политиката ни към Тайван, смята Либъртал. Първата важна външнополитическа криза на Буш започна, когато американския шпионски самолет с 24-членен екипаж се сблъска с китайски изтребител на 1 април и кацна принудително на остров Хайнан. В края на краищата екипажът беше освободен, но тъй като беше задържан 11 дни, а самолетът все още е в китайски ръце, екипът на Буш възприе твърда политика към Пекин. Американо-китайските договори например бяха изпълнявани ден за ден.

Събитията принудиха Буш рано да се заеме с някои свързани с Китай въпроси, които засилиха напрежението - например дали САЩ да подкрепят резолюция на ООН, осъждаща Китай за нарушения на човешките права, и дали да продадат оръжие на Тайван. Но президентът и сам допринесе за промяната на динамиката. Той одобри най-голямата досега продажба на оръжие на Тайван и очевидно ще позволи на тайванския президент да се срещне с американски конгресмени по време на посещението си в САЩ този месец.

Отношенията бяха допълнително влошени от решението на Буш за създаване на система за противоракетна отбрана. Но когато през юни Конгресът обсъжда подновяване на нормалните търговски връзки с Китай, вниманието ще бъде насочено към икономиката, където двете страни имат много общо.

Дотогава, както каза говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър, "в отношенията ще се възстанови определен естествен баланс".

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.