Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Сирия Русия трябва да работи със САЩ, а не срещу тях

10 коментара
Збигнев Бжежински

Всички знаем как започна Първата световна война. Натрупването на изолирани случаи на насилие дават ход на необратими военни операции, лишени от цялостна стратегическа насока и от по-голяма яснота на целите. Останалото е история: четиригодишно кръвопролитие, извършено в името на амбициозни цели, формулирани пост фактум от победителите.

Още не е късно да се предотврати повторно развитие на този сценарий, този път в Близкия изток и по-конкретно в Сирия. Аз подкрепих първоначалното решение на президента Барак Обама да не използва сила в сирийската трагедия. Употребата на сила от страна на САЩ с цел да бъде отстранен от власт Башар Асад - за което толкова ревностно настояват някои от нашите приятели в Близкия изток - е безсмислена при липсата на реален консенсус за това както в Сирия, така и в Америка. Независимо дали ни харесва, или не, Асад не е склонен да приеме призивите на Вашингтон да се оттегли от поста си, нито пък е изплашен от безразборните опити на САЩ да организират ефективна демократична съпротива срещу неговото управление.

Оттогава бе постигнат пробив в много трудните ядрени преговори с Иран, в които САЩ и Русия си съдействаха с други водещи сили за преодоляване на препятствията. Човек би си казал, че следващата фаза ще бъде ново усилие за уреждане на сирийския проблем, този път с помощта на важни страни като Китай и Русия.

Вместо това Москва избра да се намеси с военни средства, но без политическо и тактическо сътрудничество със САЩ - основната чуждестранна сила, правеща преки, макар и не много успешни, опити да свали от власт Асад. Според някои информации Русия е предприела въздушни нападения срещу сирийски елементи, които са спонсорирани, обучени и екипирани от американците, нанасяйки материални щети и причинявайки човешки загуби. В най-добрия случай това показва военна некомпетентност от страна на Русия, а в най-лошия е доказателство за опасно желание да се подчертае американското политическо безсилие.

И в двата случая са заложени на карта бъдещето на региона и американският авторитет сред държавите от Близкия изток. В тези бързо изменящи се обстоятелства САЩ имат една единствена реална опция, ако искат да опазят по-големите си залози в региона - да поискат от Москва да спре и да се въздържа от военни действия, които пряко засягат американски активи.

Русия е в пълното си право да подкрепя Асад, ако толкова много желае, но всяко повтаряне на току-що случилото се трябва да доведе до ответни американски действия.

Военноморското и военновъздушното присъствие на Русия в Сирия са уязвими, изолирани географски от родината. Русия може да бъде "разоръжена", ако продължи да провокира САЩ. Но по-добре ще е ако Русия бъде убедена да работи със САЩ в търсене на по-широк подход за уреждане на регионален проблем, който да се издига над интересите на една единствена държава.

Ако това стане, дори ограничено американско-руско политическо и военно сътрудничество в Близкия изток може да доведе до положителен напредък в геополитически план: Китай може да поеме конструктивен ангажимент да парира опасността от по-голямо разпалване на Близкия изток. Пекин има значителен икономически интерес в това да предотврати по-широкомащабен конфликт в Близкия изток. Той трябва да бъде заинтересован не само от това да възпрепятства допълнително разпространение на хаоса, но и от това да увеличи собственото си регионално влияние.

Франция и Великобритания вече не могат да играят решаваща роля в Близкия изток. За САЩ е все по-трудно да го правят сами. Самият регион е разделен по религиозни, политически, етнически и териториални линии и се плъзга към все по-голямо насилие. Това изисква външна помощ, а не нова форма на неоколониално доминиране. Необходима е американска мощ, интелигентно и решително приложена в търсене на нова формула за регионална стабилност.

Китай несъмнено предпочита да остане по-встрани. Вероятно страната си прави сметка, че така ще бъде в по-добра позиция да поправи щетите. Но регионалният хаос може лесно да се разпространи на североизток и по-нататък да погълне Централна и Североизточна Азия. В такъв случай Русия и Китай може да изпитат неприятни последици. Но американските интереси и приятелите на Америка - да не говорим за регионалната стабилност - също биха пострадали. Така че е време за стратегическа смелост.

*Авторът на статията е бил съветник по националната сигурност на бившия американски президент Джими Картър

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #10

    "60 ДЪРЖАВИ е в Доха-който иска може там да се присъедини." 60 ДЪРЖАВИ не могат дори да спрат разрастването на ИД в региона. След своите атаки САЩ се хвалят с унищожени 2 багера, че и мотоциклет. За какво да се присъединява към такава коалиция, която само симулира дейност?

  2. so what_deactivated_1521205049
    #9

    Адски смешно е било когато руснаците са канили американците да участат в информационния им център в Багдад. Да не са луди нещо американците да споделят разузнавателна информация със Сирия и Иран. Командният център на американската коалиция, в която участват по един или друг начин 60 ДЪРЖАВИ е в Доха-който иска може там да се присъедини. Има приказка за планината и Мохамед.

  3. Stanimir Petrov
    #8

    И относно Първата световна война: "Norman Dodd, former director of the Committee to Investigate Tax Exempt Foundations of the U.S. House of Representatives, testified that the Committee was invited to study the minutes of the Carnegie Endowment for International Peace as part of the Committee's investigation. The Committee stated: "The trustees of the Foundation brought up a single question. If it is desirable to alter the life of an entire people, is there any means more efficient than war....

  4. so what_deactivated_1521205049
    #7

    до Асенов: Точво защото Обама нарече Русия регионална сила, Путиноидът реши да надуе мускули и да покаже, че може да действаout of area , а не да напада само съседите си.ТОВА Е ПОЛИТИКА НА ИЗБИВАНЕ НА КОМПЛЕКСИТЕ. Путионидът е замръзнал на нивото си на пубертет, който се бие с останалите, за да комплексира ниския си ръст. Само че Путиноидът се провали в Украйна, в задния си двор, какво остава да се прави на глобална сила! Глобална сила не се става с НАМРЪЩЕНА ЗАПЛАШИТЕЛНА КАГЕБИСТКА физиономия. Най-напред трябва да имаш ДЕМОКРАЦИЯ, СВОБОДА, ИКОНОМИКА, НАУКА, УНИВЕРСИТЕТИ!

  5. Илиев Пешо
    #6

    Както се развиват нещата, скоро САЩ ще трябва да работят с Русия в Сирия, а и като цяло срещу ИД. Другия вариант, този на снимката да ходи и при тези терористи да им обяснява, каква им е свещена войната и как онова там било тяхна земя, дадена им от Бога.

  6. Асенов
    #5

    Обама правилно обяви, че Русия е регионална сила, но в същото време води САЩ също към статут на регионална сила. Дано американците да си изберат жена за следващ президент, та да бъде по-мъж от сегашния :)

  7. Bлaдo
    #4

    да ама във всяка игра, в която руснаците са играли с американците, руснаците се оказват кьопави и се дразнят... Затова все се пънат да играят нЕкаква друга игра - може да е със разходи, жертви и глад, но да е ясно, че поне в тая "игра" американците не могат да им се опрат... :-)

  8. Stanimir Petrov
    #3

    "В Сирия Русия трябва да работи със САЩ, а не срещу тях" Бжежински определено го гони кризата на третата възраст. Би трябвало да знае, че в Москва отдавна познават бясната му росуфобия и омраза към православието и че едва ли някой ще се заслуша в съветите му. Или ако се заслушат, то е за да направят точно обратното.

  9. so what_deactivated_1521205049
    #2

    ВОЙНАТА БЕШЕ ИЗБЕГНАТА един път, когато Путиноидът навлезе в Украйна. Сега пробва ВТОРИ ПЪТ да предизвика голяма война, този път в Сирия. Вижте сериозния инцидент с Турция,рано или късно ще се стигне и до други по-страшни. Ако сте наблюдавали държанието на Путионида през последните седмици, в Ню йорк и в Париж, той изглежда все по-затворен, все по-далеч в своя свят на луд диктатор.Той просто е скъсал всякакви връзки с реалния свят.

  10. Коментарът е изтрит в 18:54 на 5 октомври 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.