Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Софийската математическа гимназия се влиза с най-висок бал от изпитите след VII клас

3 коментара
В Софийската математическа гимназия се влиза с най-висок бал от изпитите след  VII клас

За втора поредна година Софийската математическа гимназия е училището, в което се влиза с най-висок минимален бал (34.392) от изпитите след VII клас. След нея се нареждат Първа немска гимназия с 33.752, следвана от 73-то училище, което от шесто минава на трето място, Испанската гимназия, Първа английска гимназия, Втора английска гимназия и Френската гимназия. Най-високият минимален бал за паралелка отново е в Софийската математическа гимназия - 35, 216 за природо-математически профил с немски език. Най-желаните паралелки са в Испанската гимназия и 22-ро училище.

Това обяви началникът на Регионалния инспекторат по образованието Ваня Кастрева при обобщаването на резултатите в понеделник.

От професионалните гимназии в София с най-висок бал са Националната търговско-банкова гимназия, Националната финансово-стопанска гимназия, както и Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов".

Кастрева посочи, че тази година в столицата има 29 закрити паралелки поради слаб интерес, като част от тях са били новооткрити. По думите ѝ слабите резултати на изпитите след 7 клас не са се отразили осезаемо на класирането.

"Балът е малко по-нисък, но бих искала да отбележа, че на първо класиране реално погледнато закриваме с пет паралелки по-малко в сравнение си миналата година, което означава, че не се е отразило на възможността на учениците да продължат обучението си в класове с интензивно изучаване на чужд език“, каза Кастрева. Двойките освен в обстоятелството, че не са закрити толкова паралелки, не са се отразили на най-желаните паралелки.

Рекордьор с най-много желания е ученичка, посочила 217 от общо 292 паралелки в София. От 28-ми до 30-ти юни е срокът, в който учениците се записват в училището, където са се класирали или подават заявление за второ класиране. На 4 юли излиза второто класиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    На Боби е простено да не помни как е стигнал до 70, но МОН трябва да наложи ясни правила, по които да се ръководят самоуправляващите се училища. Децата в елитните гимназии са подложени на огромен натиск за добри резултати и висок успех. В английската гимназия децата се готвят средно по 6 часа за следващия ден. В математическата гимназия не влизат тъпанари и да бъдеш претоварен от учене не е мечтата на никой тийнейджър. Очевидно е, че системата на "елитното образование" не е добра. Там има много скрити проблеми, за които никой не иска да говори, защото децата на чиновниците от МОН учат в тях.

  2. boby1946
    #2

    Отговор на Анита Хегерланд - Отлчно. Много е добре да си сред умни хора. Колкото до задачите - това е мъчение само за тъпанарите.

  3. анита хегерланд
    #1

    Защо родителите причиняват това на децата си? В математическата гимназия всеки ден се решават по около 100 задачи - 25 в клас, а 75 за домашно. Как се чувстват горките хлапета?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.