Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В тристранката се разбраха за стажантските трудови договори

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Социалните партньори успяха да постигнат, макар и не пълно съгласие по въпросите за узаконяването на стажовете за младежи посредством промени в Кодекса на труда. Ако промените влязат, хората до 29-годишна възраст със средно или по-високо образование ще могат да бъдат наемани на заплата при трудов договор, за да натрупат опит. Проектът бе разгледан на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) във вторник.

Предвижда се договор за стаж да могат да сключват всички младежи до 29 години, които имат завършено средно или висше образование, като при това ще имат всички права, които предполага трудовият договор.

Промените предвиждат още до 14 дни след приключването на стажа работодателите да издават на стажантите си препоръка, за да ги улеснят при намирането на следваща работа.

На срещата не присъстваха представители на Конфедерацията на труда "Подкрепа", които преди две седмици обявиха, че излизат от Тристранката и се включват в общонационалните протестни действия.

Те отговарят пред техните членове за тези решения, аз няма да ги коментирам, каза вицепремиерът и председател на Тристранния съвет Зинаида Златанова. И оттеглянето на "Подкрепа", и протеста на КНСБ пред Народното събрание през ноември тя определи като "тяхно право".

По думите на Златанова, предлаганият регламент за стажантските договори е одобрен и от синдикалните, и от работодателските организации, като само от страна на работодателите имало "правно-технически забележки" и искане за "прецизиране" на някои текстове.

Призовах сериозно за по-прецизна работа на комисиите в националния съвет, защото смятам, че Националният съвет в пленарния му състав трябва да обсъжда предимно политики, които да помагат на гражданите, да помагат на икономиката, да преминем всички заедно през кризата, да създаваме работни места и да увеличаваме доходите на населението, а не да се занимаваме с правна техника, коментира вицепремиерът.

Според социалния министър Хасан Адемов, който също присъства на дискусията, новопредложените промени ще дадат "възможност за регламентиране на договора между работодателя и стажанта в Кодекса на труда, за да може той да набира опит, което е един от големите проблеми за реализирането на младите кадри при прехода от образование към заетост".

Адемов припомни, че по сега действащия Национален план за действие по заетостта, наставникът, който има право да подпомага обучението на стажанта, получава 140 лв.

Той обясни, че с въвеждането на новите промени работодателите ще могат да се подпомагат финансово от Националния план за действие по заетостта, от европейските програми и новата програма "Гаранция за младежка заетост", за да се включат в тази мярка за намаляване на младежката безработица и плавен преход на стажантите към реална заетост.

Социалният министър посочи обаче, че разширяването на обхвата на стажантските програми и към тези, които все още учат, е "една от възможните мерки, но надделява мнението, че завършеното професионално образование е по-приемлив вариант". Социалното и образователното министерство в момента са в процес на активно разработване на мерки за стимулиране на професионалните гимназии.

Сред другите предложения, разгледани от Тристранния съвет, бе това за промени в Закона за безопасни и здравословни условия на труд, които биха дали на работниците право на препоръчително становище за спирането на опасни машини. Идеята е препоръката за спиране на рисковите машини да се дава от специално назначени работници в групите по безопасна работа в предприятията. Работодателите обаче отхвърлиха предложението с аргумента, че това ще усложни работата във фирмите и ще създаде напрежение между работодатели и служители. Засега такава мярка е само препоръчителна.

Нито синдикалните, нито работодателските организации подкрепиха законопроекта за здравното осигуряване, внесен от депутата от Коалиция за България Емил Райнов, бивш шеф на Управителния съвет на НЗОК при Тройната коалиция. Социалните партньори единодушно отхвърлиха предложението и го определиха като "опит за одържавяване на касата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.