
Най-много лишени от свобода журналисти се намират в затворите в Турция. Това показват данните от тазгодишния доклад на Комитета за защита на журналистите.
Според информацията 262 журналисти са зад решетките към 1 декември тази година – с трима повече от 2016 г..
От тях 73 лежат в турски затвори, 41 - в Китай, и 20 - в Египет. Задържаните в тези три държави съставят 51% от всички лишени от свобода журналисти. Следват ги Еритрея, Азербайджан и Виетнам.
"Държави, които затварят журналисти заради публикациите им, нарушават международното право и трябва да бъдат държани под отговорност. Фактът, че репресивните правителства не си плащат цената за хвърлянето на журналисти в затвора, е провал на международната общност", казва изпълнителният директор на организацията Джоел Саймън.
74% от затворените са осъдени заради антидържавна дейност, често по мъгляви закони срещу тероризма. Това важи за всички турски журналисти.
87% от затворените са писали за политика, близо почти всички са местни репортери, като 29% от тях работят на свободна практика.
21 души са лишени от свобода заради "фалшиви новини".
Класацията включва само журналисти, намиращи се в правителствени затвори. В нея не влизат безследно изчезналите или похитените от различни групировки представители на медиите.
Мрачната тенденция продължава тази от миналата година, когато в затворите са се озовали по-голям брой журналисти от когато и да било през последните три десетилетия. Това се дължи на предприетата в Турция кампания на властите след опита за преврат през юли 2016 г.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент