Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Ухан лекари, почти без защита от коронавируса, работят в страх

1 коментар
В Ухан лекари, почти без защита от коронавируса, работят в страх

Недостатъчно маски, многократно използвани гащеризони... Поради липса на адекватна защита болничният персонал в Ухан, китайския град в епицентъра на епидемията, работи, оставен на милостта на заразата от коронавируса.

Смъртта в петък на доктор Ли Вънлян, заразен с вируса, който преди това беше порицан, за това че в края на декември е бил сред първите, които били тревога, илюстрира трудните условия на работа на лекари на първа линия.

Особено тревожен е недостигът на медицински консумативи. Защото Ухан, където коронавирусът се появи през декември, обявява най-тежката статистика за загубен човешки живот: 74 процента от смъртните случаи идентифицирани по света, и 43 процента от всички заразени пациенти.

"За да се правят икономии от цели гащеризони, колегите ги сменят само веднъж на всеки 4, 6, дори 8 часа", обяснява лекарка за АФП.

Тя работи за голяма болница, натоварена да приема болни, тежко засегнати от пневмонията, в този град, поставен от 23 януари във фактическа карантина.

"През цялото това време колегите не могат нито да ядат, нито да пият, нито да отидат до тоалетната", подчертава тя, като предпочита да запази анонимност заради страх от възможно наказание.

Някои си слагат и памперси за възрастни през дългите часове, в които полагат грижи, призна националната комисия по здравеопазване.

От 59 900 гащеризона, нужни всекидневно, лекарите и медицинските сестри в Ухан имат само ...18 500, уточни заместник-кметът Ху Ябо. Същото важи и за маските номер 95, които защитават от вируса: необходими са 119 000 дневно, но на разположение са едва 62 200.

"По-добре от нищо"

Положение, което предизвиква негодуванието на Сюй Юан - китайка, която живее в САЩ и е във всекидневен контакт с бившите си съученици, станали лекари или медицински сестри в болниците Тунцзи и Сехъ, които приемат пациентите в тежко състояние.

Известена благодарение на тях "в края на декември" за сериозността на епидемията, тя казва, че е похарчила 4600 евро, за да купи защитни гащеризони и да ги изпрати на приятелите си.

"Един от тях е принуден да носи един и същ гащеризон по пет дни. Всеки ден го почиства и дезинфекцира след употреба. Казва, че може вече да е негоден, но е по-добре от нищо", уверява тази жена, с която АФП се свърза по телефона.

"Той ми изпрати видеоклип. Виждаме го в линейка, отишла да докара осем пациенти, за които се подозира, че са заразени. Можете ли да си представите, да сте без подходящ гащеризон, с осем потенциални източници на вируса около вас?"

"Лекари от всички специалности са повикани за подсилване на екипите. В болнично отделение се приемат 400 пациенти за 8 часа", разказва същата лекарка от Ухан, която още не е на терен, но се готви да бъде мобилизирана.

Ропот

"Много колеги се сблъскват с пациенти, които са изключително заразни или състоянието им се влошава и умират много бързо", обяснява тя, като подчертава, че нейната болница осигурява психологическо проследяване на състоянието, за да не се стигне до рухване на "изтощения персонал".

Някои медици споменават за условията си на работа в социалните мрежи или медиите. Мнозина обаче се страхуват да говорят, защото комунистическата партия държи под око и цензурира всяко съдържание, което може да подхрани недоволство.

Големият им страх: видео като това, разпространено пряко от китайски журналист преди няколко дни. В него се вижда как мъж излиза от черен седан и взима от склад на Червения кръст кутия с маски номер 95. Запитан, той отказва да каже за кого работи.

Благодарение на регистрационните табели репортерът открива собственика на превозното средство: кметството. Настава ропот сред интернет потребителите, които се чудят защо благотворителна организация снабдява властите, когато болниците са изправени пред недостиг.

40 заразени

"Дори да получим повече маски, броят на пациентите се увеличава още по-бързо. Без номер 95 трябва да се използва номер 90, които са по-малко филтриращи, или обикновени хирургически маски", обяснява лекарката.

"С повече средства за защита бихме могли да предоставим допълнителни легла", той като би имало повече мобилизирани лекари", подчертава тя.

Индикация за риска за персонала: 40 са заразени в болница в Ухан, според проучване, публикувано в петък в американското медицинско списание "ДЖАМА" (JАМА).

"При нас има около 17 лекари, за които се подозира, че са заразени", уверява при условие за анонимност лекар от малка квартална болница.

Поради дефицита, персоналът там трябва да дезинфекцира маските, дори да носи... обикновени работни престилки.

"Тези от нас, които имат треска, биват поставяни под карантина. Но няма достатъчно работна ръка. Затова, ако след седем дни вече нямаш треска, болницата ще те накара да се върнеш на работа", разказва лекарят.

Промишлеността още не отговаря на нуждите. Националното производство на маски работи само със 73 на сто от обичайния си капацитет, призна в неделя пред медиите Чън Да, високопоставен представител на Националната агенция по планирането.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #1

    Така е при социализма. Всичко е дефицитно. Спомням си как пенсионерите при соц.-а ставаха в тъмни зори, за да се наредят на опашка за мляко. Когато гръмна Чернобил вкараха войничета без никаква защита в заразената зона. А българското партийно и държавно ръководство си мълча, докато от Москва не им разрешиха да направят нещо. Затова пък УБО им е доставяло чиста храна и вода. https://www.168chasa.bg/amp/7503083

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.