Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В. Вима за турската връзка на "17-ти ноември"",N

0 коментара

Под заглавие "Турската писта" на "17-ти ноември" и едно "Узи" в. Вима обяснява непресъхващия интерес на гръцкото следствие към крайнолявата турска терористична организация Дев Сол, преименувана по-късно в Демократична партия и фронт за национално освобождение /ДХКП-С/.

Според публикацията интересът на гръцките власти е в две посоки: връзките в миналото /и евентуално днес/ между гръцката терористична организация "17-ти ноември" и Дев Сол и зачестилите сигнали от европейските тайни служби за "пребазиране" на щаба на Дев Сол от Германия и Белгия в Гърция.

"Между оръжията, които бяха откраднати /при нападение на групата "17-ти ноември" през 1985 г./ от пристанищната управа на Рафина имаше и няколко от типа "Узи", подобни на оръжието, което беше намерено в явката на терористите на атинската улица Патмос. Ако се потвърди, че намереното оръжие е от "партидата", открадната в Рафина, следствените власти ще имат в ръцете си първото силно доказателство за връзка на Дев Сол с гръцкия тероризъм. Според твърденията на турската полиция две от откраднатите в Рафина "Узи" се намират в ръцете на Дев Сол", пише Вима.

"Тази организация, която надживя всички останали турски и кюрдски организации на "въоръжената борба", се опитва през последните години да пренесе европейския си оперативен център от Белгия в Гърция, където днес според гръцкото разузнаване разполага със 100 членове, докато според турските тайни служби /МИТ/ Дев Сол има в Гърция 250 членове. Дейността ѝ е особено значима в Северна Гърция", пише вестникът.

Вима пише, че лидерът на Дев Сол Дорсун Караташ прекарва доста месеци в годината в Гърция. "Караташ преживя една вътрешна схватка с опоненти в организацията, които го обвиняваха за убийството на неговия заместник Бедри Яган. Тази схватка, която имаше всички характеристики на партизанска война, но този път вътре в редовете на организацията, предизвика нетърпимостта, отначало на германските власти, а впоследствие и на белгийските, които отказаха повече да толерират дейността на Караташ и подобните му. В последно време европейските служби са предупредили гръцките, че предстои "преселване" на ръководния щаб на Дев Сол в Гърция", пише Вима.

Според информации на гръцките тайни служби, на които се позовава вестникът, от края на 80-те години членове на Дев Сол събирали пари от търговия с наркотици и инвестирали печалбите в ресторанти и магазини в Гърция и в една яхта. Един от тези членове с псевдоним "Неджед" е осъден за подобна дейност и се намира в гръцки затвор от 1993 г..

От кражбата на оръжието в Рафина през 1985 г. и попадането му по-нататък в ръцете както на "17-ти ноември", така и на Дев Сол, вестник Вима се връща към 1977 г., когато е основана Дев Сол "от комунистическата младеж на Истанбул, а програмата ѝ се основана на ръкописите на Махир Чайян, убит през март 1972 г.".

"Дев Сол не е свързана с нито една от левите метрополии на онази епоха /Москва, Пекин, Белград/, с изключение на Хавана. Вярва в "партизанското движение в градовете" и в това, че единственият път на революцията минава през дулото на оръжието. При втората военна диктатура в Турция много от левите активисти бягат в Гърция, включително и членове на Дев Сол", припомня Вима. Това е периодът на силни противоречия между ПКК и Дев Сол, стигащи до схватки и ръкопашни боеве между членовете им, които са настанени в лагер на казармата в Лаврио. "Именно през онзи период Дев Сол се опитва да се отвори"към гръцките организации на крайната левица, особено към поддръжниците на въоръжената борба."

"Първият контакт е установен с Антидържавна борба на Христос Цуцувис, а след това и с "Революционна народна борба /ЕЛА/. Тук на сцената се появява личността на Куфодинас /издирван сега от гръцката полиция/, който под псевдонима "Мицос" е познат на членовете на крайнолевите турски и кюрдски организации. Гръцката полиция, обаче не разполага със сигурна информация за обхвата на сътрудничеството между Дев Сол и "17-ти ноември", се казва в публикацията на Вима.

Подобни опити за отваряне към Дев Сол е правил през 1989 г. лидерът на "17-ти ноември" Александрос Йотопулос, който търсел контакти във Виена с лидерите на кюрдски и турски организации, насочено към "сътрудничество за операции и цели".

"Поемаме една, две или три цели, според вашето желание", си спомнят думите на Йотопулос тогавашните му събеседници. Повечето, ако не и всички турски организации, обаче отказвали да продължат този разговор, смятайки го за клопка на гръцките тайни служби, пише Вима.

Това е периодът след избиването на кюрдите от селото Халапча в иракски Кюрдистан с химически газове и след унищожаването на лидерите на Демократическата партия на Кюрдистан в Иран, припомня вестникът.

Много от състудентите на Йотопулос не го разпознаха на снимката му, публикувана миналия четвъртък, но за някои турски преселници "Ламброс" е познато лице от десетилетието на 80-те, когато "17-ти ноември" търси разширяване на репертоара си, пише Вима.

Гръцките следствени власти все още търсят точката на евентуалното сближаване между "17-ти ноември" и Дев Сол в периода от началото на 1988 г., след смъртта на бившия лидер на друга гръцка крайнолява организация - Революционна народна борба /ЕЛА/ Цуцувис, който предизвиква разцеплението ѝ. Това е периодът на засилващо се сътрудничество между ПКК и Дев Сол.

"През този период, според информации на френските служби, членове на Дев Сол, пребиваващи в Гърция, заминават на обучение във Франция, където ги приема френската организация Аксион Директ. Инструкторът с псевдоним Реми е същият, който обучава и членовете на ПКК малко преди началото на 90-те години."

Следствените власти смятат за ключово при изясняването на връзките "17-ти ноември" -Дев Сол разкриването на обстоятелствата около убийството на турския дипломат Сипахиоглу през 1994 г. в атинския квартал Фалиро, извършено по заповед на организацията като отмъщение за убийството в Кипър на горещия привърженик на ПКК Теодорос Георгиадис, пише вестник Вима.

Европейските служби за сигурност смятат, че убийството на Сипахиоглу е онова, което обяснява поврата на "17-ти ноември" към "национални теми" през 90-те години. То може да хвърли обилна светлина върху въпроса доколко е било развито сътрудничеството на организацията с турски и кюрдски организации, а вероятно и с кипърски граждани, които са допринесли за дейността на тези организации на гръцка и на кипърска земя. Ключът сега е Дев Сол, признават днес служители, които следят отблизо действията на гръцкото следствие, пише вестник Вима.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.