Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Южна Европа един ловък преговарящ разхлабва мерките за икономии

1 коментар
Антониу Коща

Той не се хвали, че е експерт в сключването на сделки като Доналд Тръмп. Новият премиер на Португалия Антониу Коща обаче тихомълком си гради репутацията на ловък преговарящ и на правителствен лидер в Южна Европа, който трябва да бъде наблюдаван, успявайки в това, което мнозина мислеха за невъзможно.

Докато гръцкият премиер Алексис Ципрас се бори с най-различни искания на кредиторите, свързани със спасителната програма, и с демонстранти по въпроса за бюджетните икономии, а високопоставените испански политици не могат да излязат от безизходицата след изборите, Коща изнася урок на финансово затруднените южноевропейски страни как да движат нещата напред.

Коща продължава да опровергава хората. Въпреки очакванията той сключи безпрецедентен съюз между своята левоцентристка Социалистическа партия и нейния враг от 40 години - Комунистическата партия. Това му даде възможност да поеме властта, въпреки че изгуби парламентарните избори през октомври. Той отмени миналогодишната приватизация на националната авиокомпания и убеди колебаещите се европейски власти да подпишат доста натежалия от заеми план за разходи на страната въпреки очевидните рискове, които съдържа - не само за Португалия, но и за доверието в еврозоната.

Критиците посочват, че Коща прави високи залози: бюджетните му мерки изглежда вече плашат някои инвеститори, повишаването на лихвите на португалските държавни облигации миналата седмица подсказват, че съществуват притеснения за финансовите перспективи на страната.

Смелостта на Коща обаче завладя въображението на много португалци, на които им е дошло до гуша от мерките за икономии - остатъците от финансовата криза в еврозоната и спасителната програма на стойност 78 милиарда евро (в момента 89 милиарда долара) през 2011 година.

Европейската комисия наистина не беше особено склонна да преговаря, (Коща) успя да преодолее трудностите и да спаси коалицията (с комунистите), а това е забележително, отбеляза Антониу Барозу, анализатор от консултантската компания Teneo Intelligence political risk в Лондон. Той обаче допълни, че постигането на споразумение до известна степен е било също в интерес и на другите играчи, а освен това Коща не среща опозиция на своята стратегия и лидерство в партията си.

Коща, който е на 55 години и е адвокат с 30-годишна кариера в политиката, заявява, че иска да даде началото на икономически подем в най-бедната западноевропейска страна, като стимулира частното потребление. Сред най-смелите му стъпки, насочени срещу мерките за икономии, е това, че правителството му възстановява заплатите на държавните служители, които преди бяха намалени, понижава данъците за семействата с ниски доходи, увеличава най-ниските пенсии и връща отново четири държавни празника. Освен това правителството одобри връщане към традиционната 35-часова работна седмица за работещите на държавна служба, като сега тя е 40 часа. Кабинетът намалява още данък продажби върху храната в ресторантите от сегашните 23 % на 13 %.

Органите за финансов контрол, международни рейтингови агенции и европейски представители поставят под въпрос разумността на подобни мерки. Според тях спестяването на средства трябва да бъде приоритет на страна с толкова висок държавен дълг - приблизително 130% от БВП, един от най-високите в Европа.

Коща обаче трябваше да направи такива стъпки, за да си осигури подкрепата на Комунистическата партия. Коща казва, че изненадващият му съюз с комунистите е бил като "събарянето на Берлинската стена". Също толкова неочаквано бе даването на заден ход на будещата противоречие продажба на 61 % от португалския авиопревозвач TAP. Тя бе направена през ноември от предишното десноцентристко правителство. Сегашните собственици на авиокомпанията отхвърлиха в средата на декември споразумение за подялба на собствеността с правителството на Коща, определяйки идеята като неуместна. Седем седмици по-късно обаче "добрата воля и диалогът ни позволиха да се обединим", посочи Умберту Педроза, ръководител на консорциума Atlantic Gateway, който се съгласи да отстъпи контролния си пакет и да запази само 45 %.

Коща изглежда като приятен чичо. Той е едър, но се облича елегантно, и минава за търпелив и с добро чувство за хумор.

Хора от близкото му обкръжение обаче казват, че той може да бъде както очарователен, така и рязък. Когато бяха отправени критики към неотдавнашното решение на правителството да повиши данъците върху продажбите на автомобили, газ и тютюн, Коща заяви по националната телевизия, че хората трябва да използват обществения транспорт и да спрат да пушат.

Рисковите ходове на Коща обаче могат да дадат неочакван резултат, а критиците му се оплакват, че той възстановява несправедливи права, заради които португалската икономика десетилетия е била неконкурентоспособна.

Кампанията му срещу мерките за икономии разчита на известно политическо хвърляне на прах в очите: все още има доста мерки за икономии за хората, които не са с минимален доход. Огромното, както си призна предишното правителство, повишение на данъците за средната класа и хората с високи доходи все още е в сила. Бюджетът за 2016 година като цяло повишава данъчното бреме до рекордно високо равнище, според изчисленията на седмичника "Еспресу".

Смяната на посоката в Португалия не тревожи много инвеститорите досега, главно защото програмата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за стимулиране на икономиката успокоява пазарите. Според програмата ЕЦБ налива 60 милиарда евро (68,08 милиарда долара) месечно новонапечатани пари в икономиката на еврозоната, като купува правителствени и корпоративни облигации, включително португалски.

Това на практика поддържа ниски лихвите по португалските държавни облигации, позволявайки на страната да се финансира на капиталовите пазари и да не прибягва към спасителна финансова програма.

При все това малката и крехка португалска икономика остава уязвима за сътресения отвън, което може да накара Коща да преначертае съюза си.

Следващото му изпитание вероятно ще дойде през април, когато единствената останала рейтингова агенция, която поставя облигациите на Португалия в инвестиционна категория, ще преразглежда позицията си. Ако DBRS се присъедини към останалите три рейтингови агенции и намали рейтинга на Португалия до "боклук" португалските държавни облигации няма да могат да се включват в програмата на ЕЦБ за изкупуване на активи и ще бъдат оставени на колебанията на пазарите.

Освен това затруднените португалски банки няма да могат повече да използват държавните облигации като гаранции, за да взимат заеми от ЕЦБ, а подобно развитие на събитията те едва ли ще приветстват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Да харчиш чужди пари е винаги и много лесно и сладко, но докато ти ги дават. А после...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.