Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В знак на протест футболистите на Иран отказаха да пеят националния химн

Ирански фен: "Това не е нашият химн, той е само за режима“

2 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Играчите на Иран отказаха да пеят националния химн на своята страна преди мача от Световното първенство по футбол в Катар срещу Англия в знак на солидарност с антиправителствените протести в родината си, предаде Ройтерс.

Преди първенството много фенове обвиниха отбора, че е застанал на страната на репресивния държавен режим в Иран.

Протести срещу управляващата шиитска мюсюлманска теокрация избухнаха в цялата страна след смъртта на 16 септември на младата иранска кюрдка Махса Амини, починала в ареста на иранската нравствена полиция.

Иранските футболисти стояха тържествено и мълчаливо, докато звучеше химнът преди мача с Англия на стадиона Халифа в Катар, а в това време хиляди ирански фенове по трибуните крещяха или правеха жестове с палец надолу.

Иранската държавна телевизия прекъсна предаването и превключи на показван и преди това общ план на стадиона.

Иранският футболен отбор се оказа въвлечен в политиката в навечерието на Световното първенство, в очакване на отговора на въпроса дали ще използва събитието като платформа, за да застане на страната на протестиращите.

Иран беше победен с 6-2 от Англия в първия мач от група B в понеделник, но развоят на резултата не беше достатъчен, за да накара иранските фенове да млъкнат, да спрат да вдигат шум с барабани и клаксони по време на целия мач.

"Всички ние сме тъжни, защото нашите хора загиват в Иран, но всички ние се гордеем с нашия отбор, защото те не изпяха националния химн – това не е нашият химн, той е само за режима", казва пред Ройтерс ирански фен на Световното първенство, пожелал да остане анонимен.

В миналото иранският футболен отбор беше източник на разпалена национална гордост в цялата страна. Сега, след масовите протести, мнозина биха предпочели отборът да се оттегли от Световното първенство, което се провежда точно от другата страна на Персийския залив от родината им, пише агенцията.

Преди да отпътува за Доха, отборът се срещна с твърдолинейния ирански президент Ебрахим Раиси. Снимки на играчите с Раиси, един от които се покланя пред него, предизвикаха недоволство в социалните медии, докато уличните безредици бушуваха.

"Имам смесени чувства. Обичам футбола, но с всички тези деца, жени и мъже, убити в Иран, мисля, че националният отбор не трябва да играе", каза 24-годишната студентка Елмира, говорейки по телефона от Техеран преди мача.

Правозащитници казаха, че повече от 400 протестиращи, включително 58 непълнолетни, са били убити и 17 хиляди други арестувани при потушаване на протестите от силите за сигурност на Иран.

"Знам, че тяхната работа е да играят футбол, но с всички тези деца, убити в Иран, те трябваше да бъдат солидарни с хората", каза за Ройтерс 17-годишният гимназист Сетарех по телефона от северозападния град Урмия.

Някои ирански фенове, които отидоха в Катар за Световното първенство, не скриха солидарността си с протестиращите. По време на мача те носеха транспаранти и плакати с надпис "Жени, живот, свобода" в подкрепа на протестите. "Свобода за Иран. Спрете да убивате деца по улиците!", извика една иранка.


Снимка: Mike Egerton/PA Images via Getty Images

Други ирански фенове скандираха името на Али Карими - бившия футболист, който е един от най-отявлените критици на Ислямската република и едно от най-популярните лица на протестното движение.

Феновете скандираха и "Бе-Шараф", което на персийски означава непочтен. Това е прилагателно, което протестиращите използват срещу силите за сигурност в Иран.

В иранската столица Техеран банери на националния отбор бяха изгорени от гневни протестиращи. Снимки на деца, убити по време на протестите, бяха широко разпространени от иранците в Twitter със съобщения като: "Те също обичаха футбола, но бяха убити от Ислямската република".

Треньорът на националния футболен отбор, португалецът Карлос Кейрош каза, че играчите му са "свободни да протестират" за правата на жените в родната им страна, стига това "да отговаря на правилата на Световното първенство и да е в духа на играта".

След поражението с 6-2 в понеделник в група B Кейрош каза, че политическите вълнения у дома са се отразили на неговия отбор.

"Тези, които идват да безпокоят отбора с въпроси, които не са свързани с футбола, не са добре дошли, защото нашите момчета са просто футболни момчета. Оставете ги да играят. Защото за това са дошли. Те искаха да представят страната, да представят хората, както всеки друг национален отбор, който е тук. И всички национални отбори имат проблеми у дома. Не е редно да идваме на това Световно първенство и да ги молим да правят неща, които не са тяхна отговорност. Те искат да донесат гордост и радост на хората", добави треньорът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #2

    Браво на тия момчета!....Това се казва гражданска доблест!

  2. ABV
    #1

    Поздрави и респект за иранските футболисти и смелите ирански жени-герои с открити лица по трибуните на стадионите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.