Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ваксината на AstraZeneca не ускори темпа на имунизацията у нас

Ваксини вече има, но продължават да се поставят средно по 2500 дози на ден

12 коментара
Ваксината на AstraZeneca не ускори темпа на имунизацията у нас

Пристигналите в събота, 6 февруари, у нас 28 800 дози от ваксината на AstraZeneca не доведоха до ускоряване в темпа на имунизация през изминалата седмица, каквито очаквания имаше. През седмицата са поставени едва около 1000 дози от нея и то само в София, сочат публикуваните данни в Единния информационен портал. Първи, още в неделя, бяха ваксинирани член на ЦИК и няколко служители на държавната фирма за ваксини "БулБио". Ваксинацията с препарата на AstraZeneca тръгна мудно през новата седмица с по между 10 и 30 поставени дози дневно в първите дни от седмицата. В сряда бяха ваксинирани 217 души от МВР, а в четвъртък обхватът на ваксината бе разширен до 681 поставени дози – отново преобладаващата част в София и по-малка в София-област. Така въпреки лесната логистика на тази ваксина, която е нейно основно достойнство заедно с ниската цена, се оказва че не е създадена организация за скоростното ѝ прилагане. Същевременно с ваксината на Pfizer/BioNTech в последните дни се ваксинират между 3000 и 4000 души дневно въпреки по-сложното администриране.

На въпрос защо от ваксината на AstraZeneca се поставят символични количества, от Министерството на здравеопазването казаха за Mediapool, че ваксините са доставени в няколко региона в страната и имунизацията е започнала да се прилага навсякъде, а по-широката употреба на иРНК-ваксините се дължи на това, че от тях вече се поставя и втора доза.

"Всички доставени в събота 6.02 ваксини вече са на разположение на регионалните здравни инспекции, които попадат в районите Бургас, Пловдив, Столично РЗИ и Велико Търново. Имунизацията с Оксфордската ваксина е започнала навсякъде. Част от втората доставка на AstraZeneca в обем от 31 200 дози, която страната ни ще получи днес, 12 февруари, е предназначена за останалите два района от Националния ваксинационен план- Враца и Варна, което означава, че поставянето на ваксината на AstraZeneca предстои да започне в цялата страна", коментираха от МЗ.

"В допълнение в момента се поставя и втората доза от иРНК ваксините, което обяснява широкото използване на тези ваксини", казаха от ведомството.

Така и не става ясно обаче защо след като ваксините са разпределени из страната, се прилагат само в София и то с тези бавни темпове.

Доскоро здравният министър Костадин Ангелов оправдаваше бавния темп на ваксинацията у нас с липсата на достатъчно налични ваксини, което се промени след одобрението и започналите доставки от ваксината на AstraZeneca, от която България е поръчала най-много дози – 4.5 млн. до края на 2021 година. Здравните власти избраха да се придържат към официалната препоръка в разрешението за употреба на ваксината от европейския регулатор ЕМА и препоръката на СЗО тя да се прилага без ограничения на хора над 18 години. Някои държави в Европа въведоха ограничение с нея да не бъдат ваксинирани хора над 55 заради недостатъчни данни за ефикасността ѝ в тази възрастова група. Страната ни дори реши тази седмица цялата доставка от ваксината на AstraZeneca да се приложи като първа доза, за да се обхванат повече хора.

Дори при тези обстоятелства и когато вече имаме десетки хиляди дози от нея, това не води до видимо ускоряване на ваксинацията у нас.

Средно на денонощие у нас се поставят по 2500 дози от трите одобрени ваксини. Досега са поставени общо 71123 дози, като 19 688 души са с поставени 2 дози и 51 435 – с една.

От началото на тази седмица у нас паралелно се изпълняват втората и третата фаза от Националния ваксинационен план. Във втората фаза са педагогическият и непедагогическият персонал в училищата и детските градини и домуващите и персонала в домовете за възрастни хора. В третата фаза за служители в ключови за функционирането на държавата сектори като полицията, армията, магистратите, служители във ВиК сектора и енергетиката, изборната администрация. По-рано тази седмица се оказа, че и журналистите попадат в нея. Наличието на толкова много привилегировани ведомства и групи силно усложнява организацията по поставянето на ваксините, тъй като целият процес по координацията лежи на плещите на и без друго изнемогващите вече година Регионални здравни инспекции.

Същевременно най-уязвимите групи – възрастните хора и пациентите с хронични заболявания чакат на опашката в четвъртата фаза на плана, която се очаква да започне през март или април. Дотогава те ще трябва да преминат незащитени и през задаващата се трета вълна на Covid-19, при положение, че именно те са в най-висок риск от смърт и усложнения.

По този повод лекари коментираха пред Mediapool, че колкото по-бързо се отвори четвъртата фаза и започне масовата ваксинация при личните лекари, толкова по-бързо ще се отпуши процеса. Здравният министър също твърди, че с включването на личните лекари процесът ще се ускори, като наскоро той изрази оптимистичната прогноза, че на ден у нас могат да се правят между 50 и 100 хил. имунизации. Засега обаче правим между 20 и 40 пъти пъти по-малко и то не поради липсата на ваксини. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Разбиращ от политика
    #12

    Естествено, защото у нас промитите мозъци са малко. Ако ще и 20 милиона ваксини осигурете, но общо я ваксинирате 200 хиляди души у нас, я не. И въпреки това сме с една от най ниските заболеваемости в Европа, просто преборихме това вирусче и без никакви ваксини. Училищата работят, хотелите работят, ходиме си където искаме, след 2 седмици отварят и ресторантите, върнахме си живота, ходим си и Занзибар и на Малдивите, да се пукат простите англичани и фенове на Меркел и прочие Соросоиди.

  2. gadev41
    #11
    Отговор на коментар #9

    Аз съм на 80 и не се отчайвам. Горе главата, ще чакаме

  3. Snowmu
    #10

    Защото във ваксинирането на хората няма далавера. Ако имаше далавера досега да са ги усвоили всичките!

  4. Иван Асенов Стоянов
    #9

    Не могат да са добри във всичко. Много добри са в краденето!А за ваксинирането - нали се разбрахме , че ще стане до 2040 г.? Аз съм на 74 г. и малко ми е далечен този срок, ама какво да се прави.

  5. Тодор Станков
    #8
    Отговор на коментар #6

    Мюних, да те светна, че това правителство е на власт само и единствено зарад червенобузковците от Запад, с Вовота само бизнес на наш гръб въртят, анадънмо?

  6. .text
    #7
    Отговор на коментар #6

    Русоробска логика: 1. Аз няма да се ваксинирам със западна ваксина щото е направена набързо и не е тествана. 2. Ще се ваксинирам с руска ваксина щото е направена най-набързо :)

  7. Мюнхен
    #6

    У нас се води кампания против ваксините от фалшиви сайтове, кабеларки, платени пропагандисти, тролове, разни измислени специалист и др. Целта е да се внуши у населението, че понеже ваксините идват от Запад, те не ни мислят доброто, а правителството гледа безучастно тая отвратителна пропаганда. Същевременно, тия пропагандисти хвалят руската ваксина, без да знаят нищо за нея. И още: трябва незабавно да направят нов план- първо да се ваксинират възрастните хора над 70 години, като се започне от най-възрастните-

  8. .text
    #5

    Не е зле тиквите в бг да се замислят, че вероятно и догодина ще трябява ваксинация и е добре да се сключат някакви договорчета от по-раничко. Лошото е, че тиква не може да мисли толкоз напред. Те са малко на първосигнално ниво - отразяване само на непосредствени заплахи, а непосредствената заплаха са изборите.

  9. Milen Mitrev
    #4

    Свирепата истерия с ваксините е първо, защото са поръчани над 18 милиона, второ, защото за шумното и отвратително натрапване доста хора си пълнят чекмеджетата, шкафовете, гардеробите. Както става с маските, дезинфектантите и най-вече тестовете! Ако ви прави впечатление проправителствените и зависимите по някакъв начин от сутрин до вечер агитират и то по най-тъпанарския и безумен начин, който нявява на сериозно съмнение, че имат някаква изгода, а други май са заставени, защото, ако не слушат няма

  10. рептилиан
    #3

    Моята прогноза (направена на майтап), че до 2003 г. Ще се ваксинара успешно населението, се оказа погрешна. Ще се ваксинира половината. От друга страна другата половина ще измре и пак ще съм прав. Само дето вероятно няма да съм жив за да се радвам на успеха си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.