Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ваксината на AstraZeneca няма да се прилага само при жени под 60 г. с повишен риск от тромбоза

Дава се възможност за избор втората доза да е от Pfizer/BioNTech, но препоръката е да не се миксират

4 коментара
Проф. Марияна Мурджева, здравният министър Костадин Ангелов и главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, сн. БГНЕС

Ваксината на AstraZeneca у нас няма да се прилага при жени под 60 години, за които има медицинска преценка, че са в повишен риск от тромбоза и/или анамнеза за тромбоцитопения (необичайно ниски нива на тромбоцитите в кръвта). Това съобщи здравният министър Костадин Ангелов след заседание на ваксинационния щаб в понеделник.

Това на практика потвърждава вече дадените насоки ваксината да се прилага с повишено внимание при жени под 60 години и не се пристъпва към обсъжданите по-рестриктивни варианти като например ваксината изобщо да не бъде прилагана при хора под 60 години.

Освен това всички, които са получили първа доза от ваксината на AstraZeneca и които не са проявили сериозни нежелани лекарствени реакции, могат да се ваксинират с втора доза от нея. Втора доза от AstraZeneca ще могат да получат включително жените под 60 години, ако се прецени, че не са в повишен риск от тромбози, обясни Ангелов.

Хората с първа доза от AstraZeneca, които не желаят втора доза от нея, могат да получат втора доза от Pfizer/BioNTech не по-рано от 84 дни след първата доза на AstraZeneca. Тогава имунизацията ще се счита за завършена. Само след поставени 2 дози ваксини ще се издава сертификат.

Имунологът проф. проф. Марияна Мурджева от ваксинационния щаб каза, че е по-добре втората доза да е от AstraZeneca, защото за тази схема има проведени клинични проучвания. Втората опция за избор на Pfizer/BioNTech се дава, за да може ваксинационният процес да бъде завършен и да няма хора, които да останат само с една доза, обясни здравният министър. Той допълни, че този подход е в унисон с практиката в други държави като Германия и Франция, въпреки че за тази схема още няма резултати от проучвания.

"Защо на 84-тия ден предлагаме да е втората доза от Pfizer/BioNTech след ваксината на AstraZeneca? Защото до 12 седмици е препоръката на ваксината на AstraZeneca да се направи втората доза. Реимунизацията с другата ваксина ще има ролята на бустер ефект, който ще подпомогне имунната система да изработи един много по-напрегнат имунен отговор", обясни Мурджева.

Здравният министър каза, че ще бъде направена организация хората да си получат втората доза на същото място, където е поставена първата.

"Ние знаем кога са поставени дозите по различните болници и на съответните дати ще бъдат осигурени достатъчни количества ваксини за реимунизация. Освен това имаме готовност да отворим и зелени коридори още в началото на май месец, тъй като за всеки ден през месец май ще могат да се правят по 50 000 дози (Pfizer/BioNTech), тъй като пристигат около 1.5 млн. ваксини, а през юни ще могат да се правят по 55 000 дози на ден, което ще позволи работата на зелените коридори", каза Ангелов.

Той увери, че хората, които желаят да получат втора доза Pfizer след първа доза AstraZeneca няма да бъдат ограничавани, но и той повтори, че препоръката на експертите е да не се миксират ваксини:

"Ако хората са си поставили ваксина на AstraZeneca и нямат странични реакции, то нашият професионален съвет към тях е те да си сложат втора доза на AstraZeneca, защото само тогава можем да сме сигурни, че имунизационният им цикъл е завършен от гледна точка на доказани данни от клинични проучвания. Това, което правим в момента с даването на възможност да получат втора доза от Pfizer e с идеята да постигнем по-високо ниво на напрегнатост на имунитета с допълнителен вид ваксина", допълни той.

Щабът е издал и още две насоки: при лица, заболели от Covid след първа доза от ваксината, втората доза ще се поставя не по-рано от 6 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата. Остава препоръката втората доза от AstraZeneca да се прилага не по-рано от 10 седмици след първата.

Преболедували коронавирус могат да се ваксинират не по-рано от 3 месеца след лабораторното потвърждение на диагнозата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #4

    "миксират"?! Да са живи редакторите на медиапул че ни учат на нов "български" език. Или са искали да напишат "зас.ират"?

  2. archibal
    #3
    Отговор на коментар #2

    В Германия ако имаше случай където майката на еврокомисар е шефка на един от производителите на ваксини, щеше да стане грандиозен скандал. Там смениха министъра на отбраната затова, че ползва военни самолети за посещение при приятелката си. Друг пък министър на отбраната подаде оставка заради плагиатство

  3. 1984 година
    #2
    Отговор на коментар #1

    В Германия( и в повечето страни от ЕС), спират изобщо ваксинацията на жени под 60г. с Astra Zeneca, но ние, българките, очевидно не сме европейки? https://www.dw.com/bg/берлин-спира-да-ваксинира-хора-под-60-години-с-astrazeneca/a-57050784

  4. archibal
    #1

    Тези които са го изкарали безсимптомно, как да разберат кога е било? Няма да се оправят тия никога. Просто толкова си могат, а най-вероятно целите са други. Да вървят ваксините

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.