Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ваксината на Pfizer/BioHTech: ползи и рискове

Властите в САЩ публикуваха за пръв път пред обществеността резултатите от клиничното проучване

19 коментара
Ваксината на Pfizer/BioHTech: ползи и рискове

Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) е напът да даде "зелена светлина" за употреба в САЩ на първата ваксина срещу Covid-19, разработена от Pfizer и германския му партньор BioNTech. В предварителен доклад на институцията се посочва, че ваксината "отговаря на предписаните критерии" за успех по време на проведени клинични проучвания.

В него за пръв път се дава публична информация за известните и неизвестни ползи и рискове от ваксината, установени при клиничното проучване между 27 юли и 14 ноември тази година (виж долу, б. р.). То е стартирало с близо 44 000 участници, като приблизително половината са били ваксинирани, а другата половина са получили плацебо.

Група от външни експерти ще разгледа в четвъртък, 10 декември, доклада на Агенцията за храните и лекарствата (FDA). Във вторник агенцията публикува и втори доклад - от производителя на ваксината Pfizer и германския му партньор BioNTech.

В 95% от случаите ваксината, след доза 2, намалява риска от Covid-19

В брифиращия документ на FDA се посочват основните ползи от ваксината, а именно - намаляване на риска от Covid-19, както и от тежко протичане на болестта. Предлага се ваксината да се приема на две дози през интервал от 21 дни с цел да се осигури траен имунитет. Средната ефективност на ваксината е 95%, която се постига след седмия ден от приема на доза 2. Между доза 1 и доза 2 ефективността е 52.4%.

Първоначалните критики срещу ваксината бяха, че тя ще влияе само на леко до умерено проявление на заболяването, но сега се оказва, че намалява и риска от тежко протичане.

Д-р Ана Дърбин, изследовател по ваксините от университета "Джонс Хопкинс" твърди пред "Уолстрийт джърнъл", че е обещаващо обстоятелството, че ваксината започва да осигурява защита още на 10-я ден след първата доза.

Най-честите странични реакции от инжекцията са реакция на мястото на ваксинацията, умора, главоболие, мускулни болки, втрисане, болки в ставите и повишена температура.

Тежките нежелани реакции са много редки, обикновено се случват след втория прием и, парадоксално, са по-редки при възрастните над 55 години, а малко по-чести – при по-младите, става ясно още от доклада на агенцията. Не е доказано обаче, че те имат директна връзка с ваксината, тъй като в повечето случаи са в същото съотношение, както в общото население.

Данните са ограничени, за да се оцени ефектът от ваксината срещу предаването на (Covid-19) от лица, които са заразени въпреки ваксинацията, пише още в доклада.

6 смъртни случая, но без доказателства за връзка с ваксината

Шестима души са починали по време на изпитването на ваксината. Двама от тях са от групата на ваксинираните, а четирима - в плацебо групата. Нито един от смъртните случаи не е оценен от изследователите като свързан с ваксината, се казва в документа.

В групата на починалите с ваксината единият човек е бил с атеросклероза и затлъстяване. Той е починал три дни след първата доза от лекарството, а другият участник е претърпял сърдечен удар 60 дни след прилагането на втората доза, а три дни по-късно е регистрирана смъртта му.

В групата с плацебо двама души са починали от инсулт и инфаркт, като причината за смъртта на още двама участници не е установена.

Половината от починалите в двете групи са над 55 години.

Очаква се сред споровете по време на заседанието на експертната група в четвъртък да е демографският профил на включените в клиничното проучване лица, защото се оказва, че 80% от тях са бели.

Ефикасност на ваксината по групи от населението. Данни Pfizer

ПОЛЗИТЕ И РИСКОВЕТЕ НАКРАТКО*

1. Известните ползи от ваксината

Намаляване на риска от зараза с Covid-19 най-малко 7 дни след приемане на втората доза;

Намаляване на риска от зараза с Covid-19 между приема на първата и втората доза;

Намаляване на риска от тежко протичане на Covid-19 по всяко време след приема на първата доза

Тези данни за ефективността на ваксината се потвърждават сред различните расови, етнически групи, сред хората над 65-годишна възраст и сред хората с едно от следните състояния: затлъстяване, диабет, хипертония и хронични сърдечно-белодробни заболявания.

2. Неизвестното около ваксината

Не е известна ефективността на ваксината след изтичане на 2 месеца след приема на доза 2, тъй като до момента клиничното проучване е продължило 2 месеца;

Не е ясно доколко ефективна е ваксината сред определени групи с по-висок риск от тежко протичане на Covid-19, като например хората с компроментиран имунитет (носителите на ХИВ, например);

Не е ясно доколко ефективна е ваксината при хората с прекаран Covid-19, тъй като не са изследвани достатъчен брой хора от тази група. Има ограничени данни, че ваксината е по-скоро от полза за тази група заради риска от повторно заразяване;

Неизвестна е ефективността при децата – изследвани са прекалено малко деца на възраст под 16 години, за да се прецени дали ваксината е ефективна за тях;

Не е ясно как ефективността на ваксината ще бъде повлияна в бъдеще заради евентуални промени в характера на пандемията и в самия вирус;

Не е известна и ефективността на ваксината при асимптоматична инфекция – данните са твърде ограничени, за да се направят изводи дали антителата са имунен отговор, предизвикан от ваксината или са реакция на самата зараза.

Неизвестна е ефективността на ваксината срещу дългосрочните ефекти от Covid-19, засягащи определени органи;

Неизвестна е ефективността на ваксината за намаляване на смъртността – за да се изследва този показател, е необходимо да се провери действието на ваксината върху много по-голям брой хора с висок риск от Covid-19. Въпреки това други ваксини (например тази срещу грип), които са ефикасни срещу болестта, предотвратяват и свързаната с болестта смъртност.

Не е ясна ефективността на ваксината срещу разпространението на коронавируса – няма достатъчно данни, за да се установи ефективността срещу разпространение на вируса от индивиди, които са заразени въпреки ваксинацията. Установената висока ефективност срещу хора със симптоми на Covid-19 обаче може да доведе до превенция на общото разпространение сред население с достатъчно висок обхват на ваксинираните.

3. Известните рискове

Ваксината може да предизвика реакция, обикновено продължаваща няколко дни.

Най-известните проявени странични ефекти са: реакция на мястото на инфекцията (84.1%), умора (62.9%), главоболие (55.1%), мускулни болки (38.3%), изтръпвания (31.9%), болки в ставите (23.6%), температура (14.2%).

Неблагоприятните реакции обикновено са леки до умерени.

Сред хората, съобщили за някакви реакции, повече са били тези от групата на ваксинираните спрямо тези, на които е инжектирано плацебо (137 души – 0.63% от ваксинираните срещу 111 души – 0.51% от приелите плацебо).

Сериозни неблагоприятни реакции са документирани при 0.0 – 4.6% от участниците. Те са били по-чести след приемане на доза 2 и то при хората под 55 години (4.6%) в сравнение с по-възрастните от 55 г. (под 2.8%).

Има данни, че ваксината може да е свързана с някои случаи на лимфаденопатия (подуване на лимфните възли), която се среща и при прилагането на други ваксини, както и при обикновена настинка.

Документирани са много редки случаи на сериозни неблагоприятни събития (под 1%), но те са с една и съща честота както във ваксинираната група, така и в общото население. По-конкретно става дума за нараняване на рамо (1 случай), вентрикуларна аритмия (1 случай на пациент със сърдечно заболяване) и лимфаденопатия.

4. Неизвестни рискове/Липса на данни

Неизвестна е безопасността на ваксината при деца под 16 години, бременни жени, кърмачки и имунокомпроментирани лица.

Случаите на неблагоприятни реакции са много редки или изискват по-дълъг период, за да бъдат регистрирани.

По-конкретно, във ваксинираната група са регистрирани по-голям брой случаи на апендицит в сравнение с плацебо групата, но броят им съответства на съотношението в общото население и засега не се открива причинно-следствена връзка между ваксината и случаите на апендицит.

Същото важи и за докладваните 4 случая на т. нар. парализа на Бел (парализа или слабост на мускулите на едната половина от лицето) в сравнение с 0 случаи в плацебо групата. Въпросните 4 случая обаче не са по-висока честота в сравнение със стандартната в населението при съответствие на възрастовите групи.

Придобитите данни не показват риск от усложнения на заболяването заради ваксината, дори напротив – говорят за ефективност срещу сериозно протичане на Covid-19. Все пак въпросният риск трябва да продължи да се следи в бъдеще и остава неизвестен за по-дълги периоди от време.

*Информацията е представена така, както е обявена в брифиращия документ за ваксината на Pfizer/BioNTech пред Агенцията по храните и лекарствата на САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milen Mitrev
    #19
    Отговор на коментар #18

    Доста хора сме светнати за игричките на 95% от белите престилки с фарма. комп., за подаръците, екскурзиите, за стимулирането под и над масата, истинските герои не сте вие, алчници такива, а медицинските сестри, които ви вършат черната работа за заплати на чистачки. Така, че не ми величайте това, което искате да ни биете, за да приберете комисионните. И започвайте да приемате пациентите, а не да се криете като мишки по скайпове и вайбъри!

  2. д-р Мирослав Балчев
    #18
    Отговор на коментар #11

    "Без да съм специалист" - това са точните думи. Ами станете специалист наистина и тогава коментирайте. Имам предвид истински специалист - лекар, имунолог, вирусолог и пр., а не форумен всезнайко, почерпил "истини" от колеги - форумни спИциалисти. Ако по времето на едрата шарка имаше интернет и подобни спИциалисти човечеството до сега щеше да е изчезнало. Но и сега не е късно. Интернет е мощен инструмент, като космически кораб или ядрен реактор, но в ръцете на некомпетентни става опасен. На първо време Ви давам идея да прочетете нещо за Едуард Дженер, за Иля Мечников, за Луи Пастьор, за Робърт Кох и др. Вероятно са Ви познати от кръстословиците.....

  3. д-р Мирослав Балчев
    #17

    Много добре написана статия. Благодаря!

  4. Miau
    #16

    ДО МЕДИАПУЛ така както сте я написали тази статия, по-скоро ще разколебаете хората да се имунизират! Не е за вашата уста лъжица тази тематика! Това е безотговорно, защото ако не се постигне 50% имунизация на населението, още дълго ще се мъчим Оставете специалистите да говорят, това не е работа за стажанти от вашето вестниче!

  5. Miau
    #15

    Ако бяхте гледали конференцията, която ви препоръчах по-долу, щяхте да разберете, че - общо 6 са ваксините,разработвани по програмата Warp Speed - след първата ваксина на PfizerBioNtech следв одобрение на Модерна - Трета най-вероятно ще е ваксината на Джонсън и Джонсън - Следва Санофи, Новавакс и тн . и престанете да манипулирате НИКАКВИ СМЪРТНИ СЛУЧАИ свързни директно с имунизацията няма!

  6. Коментарът е изтрит в 20:32 на 12 декември 2020 от автора.
    #14
  7. Dim
    #13

    Както е написана статията май рисковете са повече от ползите!? Това може ли да е един от 4-те резултата т.н. "парализа на Бел"? http://picbg.net/u/337/39928/892627.jpg

  8. И.Боянска
    #12

    Интересни мисли от Laura Eisenhower, внучка на президента Айзенхауер https://www.youtube.com/watch?v=zRxWsNe7_FQ&feature=share

  9. Milen Mitrev
    #11

    Признавам, че короната се превърна в най-добрата рекламна кампания за масовата вакс%ция в историята на човечеството! Създаде се невиждана мащабна истерия за вирус, който вероятно е малко по-зъл от грипа и ето го спасението... Вак%ната. А защо ли се бърза толкова? Отговорът е, че така или иначе има доста сериозни признаци, че т. нар.пандемия започва да утихва и с всеки изминал ден тези, които биха се хванали на въдицата да се ваксинират биха били по-малко и малко. Най-арогантното обаче е, че на производителите

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.