Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ваксините се превърнаха в един от най-полемичните въпроси в Италия преди изборите

2 коментара
Ваксините се превърнаха в един от най-полемичните въпроси в Италия преди изборите

В Италия борбата срещу дребната шарка (морбили) се прехвърли от лекарския кабинет на политическото полесражение, предава агенция Асошиейтед прес.

Страната е изправена пред една от най-тежките епидемии от морбили в последните години - тя отчита шесткратно увеличение на случаите, които представляват една четвърт от случаите в Европа.

И въпреки това правителствената реакция - нов закон, задължаващ родителите да ваксинират децата си срещу морбили и още девет детски болести - се превърна в един от най-полемичните въпроси преди общите избори на 4 март, добавя агенцията.

Здравните власти не могат да повярват, че малкото, но гласовито движение против ваксините набра популярност на фона на напълно предотвратима епидемия от морбили, благодарение на предизборна кампания, през която видни политици поставяха под въпрос безопасността на ваксините и осъждаха задължителните имунизации.

Това е само един пример за смута, който антисистемните политики създадоха около базисните факти за живота и смъртта в Италия, и за трайния ефект на отречена днес статия в сп. "Лансет", свързала аутизма с ваксината MMR (против морбили, заушка и рубеола) отреди 20 години.

"Политиците не бива да се месят в здравните въпроси, иначе ще започнем да обсъждаме и използването на антибиотици при инфекции", казва пред АП д-р Роберто Йерачи, координатор на имунизациите в Първи район в Рим, между две проверки как върви ваксинирането на неговите съпротивляващи се, мънички пациенти.

"Нека да е ясно: Ваксините спасяват живот. Те подобряват качеството на живота, намаляват разходите за здравеопазване - както на отделните хора, така и колективно", отбеляза той.

Но италианската медицинска общност, изповядваща традиционна медицина, скочи срещу надигащия се прилив от популистки, антисистемни политици, яхнали вълната на скептицизма към ваксините. Мнозина разкритикуваха новия закон, внесен от Демократическата партия, изискващ родителите да имунизират децата си срещу 10 болести, за да могат да ги запишат в училище.

Лозунгът "Ваксина - да, задължителност - не", се превърна в мантра на Матео Салвини, водач на крайнодясната, евроскептична партия "Лигата", която участва заедно с партията "Форца Италия" на Силвио Берлускони в дясноцентристката коалиция, оглавяваща допитванията. Салвини обеща да премахне закона, ако дясноцентристите спечелят изборите другата седмица.

Над 1000 души дойдоха в събота в Рим, въпреки дъжда, на митинг против ваксините, за да протестират срещу новия закон и да настояват за "свобода на избора" за децата си. Те носеха транспаранти с текст: "Наука: Съмнявайте се в нея, за да я подобрите" и "Рисковете, свързани с ваксините, са нищожни - докато не се случи на вашето дете".

"Искаме да сме свободни сами да решаваме какво да правим с децата си, родени здрави", казва Милена Мучоли, майка на едногодишно момченце от крайбрежния град Римини. "Не искаме в организма им да бъдат вкарвани лекарства или други неща, които могат да го увредят", допълва тя.

Законът влиза в сила следващия месец и неспазването му ще се наказва с глоба до 500 евро.

Законът беше одобрен въпреки възраженията на "Лигата" и на популисткото Движение "Пет звезди", чийто основател Бепе Грило вся съмнение във ваксините, мамографиите и задължаването на родителите да имунизират децата си - част от цялостното му недоверие към фармацевтичните компании и здравната индустрия.

Движение "Пет звезди" твърди, че не е против ваксинирането, а само против задължителността на имунизациите. Доскоро обаче официалната му програма "Да на ваксинирането, не на ваксинирането. Нека сме наясно" повдигна въпроса дали то е необходимо. Той обърна внимание върху възможните странични ефекти, отбеляза, че родителите са изгубили доверие в науката, лекарите, фармацевтичните компании и политиците, и призова да се намали броят на задължителните имунизации.

Сара Куниал - кандидат от Движение "Пет звезди" в северната област Венето - преди време нарече ваксините геноцид.

В резултат на това министърът на здравеопазването Беатриче Лоренцин, архитект на закона и водачка на малка партия в лявоцентристката коалиция, посвети по-голямата част от кампанията си в защитата им.

"Твърде много ваксини? И кой решава, Салвини ли?", запита в Рим Лоренцин, разкритикува активистите в кампанията срещу имунизирането и отбеляза, че във Франция се искат 11 ваксинации. "Да дадем възможност на майките и бащите да вършат работата си, на лекарите - да вършат своята, а политиците да спрат да се месят и да говорят за неща, от които не разбират", заяви тя.

Преди новия закон италианските родители бяха длъжни да ваксинират децата си против четири заболявания: дифтерит, тетанус, полиомиелит и хепатит Б. Прилагането на това изискване обаче беше неравномерно, а скептицизмът към ваксините се засили отчасти поради съмненията, породени от статията в "Лансет" (днес отречена), която свързваше аутизма с ваксината срещу морбили, заушка и рубеола.

Към 2015 г. равнището на ваксиниране при двегодишните деца спадна до 93,4 процента, доста под прага от 95 процента, определен от Световната здравна организация като долна граница за предотвратяване на епидемии. При някои конкретни ваксини като MMR равнището на имунизирането в Италия през 2015 г. спадна на 85,3 процента, създавайки предпоставки за епидемията с 5006 заболели и четири смъртни случая миналата година.

"Тези 85,3 процента просто не са достатъчни", каза Роб Бътлър, ръководител на европейската програма към отдела за предотвратими с ваксини заболявания в СЗО. "Това поставя Италия сред шепа страни в дъното на списъка от 53 държави в нашия район", допълни той.

По брой случаи на морбили Италия се нарежда само след Румъния, в която са регистрирани 5562, а двете страни заедно представляват половината случаи на морбили в Европа миналата година. Румъния обаче има значително ромско население, подложено на дискриминация и често лишено от достъп до здравни услуги, което не важи за Италия, където здравеопазването е общодостъпно и безплатно, казва Бътлър.

Според Бътлър епидемията от морбили се е разпространила отчасти сред тийнейджърите и младежите. Именно това е възрастовата група, която вероятно е пропусната при ваксинациите срещу заболяването в резултат на породеното съмнение от статията в "Лансет" преди 20 години. Тези неваксинирани млади хора, казва той, впоследствие са предали болестта на по-уязвимите групи: неваксинирани новородени, хора със слаба имунна система, които не могат да се ваксинират, възрастни и болни хора.

Д-р Джовани Реца, директор на научните изследвания във Висшия институт по здравеопазване към здравното министерство, казва, че някои характерни за италианците черти са ги направили податливи на силата на интернет да разпространява дезинформация.

Италианците могат да бъдат себични, да поставят под въпрос авторитета и да се фиксират прекалено върху едното или двете деца, които имат, каза Реца. Много родители са забравили времената, когато хората са умирали от болести, днес - предотвратими, ако всички се ваксинират, допълни той.

"Ваксините са жертва на собствения си успех", подчерта Реца.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Медицинската практика от миналото, малки деца да бъдат тъпкани с антибиотици и ваксини, води до това новите поколения да са със слаба имунна система и силна зависимост от медикаменти ! Ако не се вземат правилни мерки това ще се превърне в огромен проблем на бъдещите поколения!

  2. Калико Джо
    #1

    Знаех, че иалианците са си прости, но явно по избори съвсем изперкват...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.