Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вълна от фалшиви новини за новия вирус, предизвиква паника

"Фейсбук" ще премахва подвеждаща информация

3 коментара
Вълна от фалшиви новини за новия вирус, предизвиква паника

Фалшиво видео, на което жена уж яде прилеп, преувеличени данни за починали и заразени, чудотворни лекове - потоп от дезинформация за епидемията от вирусната пневмония залива социалните мрежи и подхранва страх сред хората, пише в петък Франс прес.

Фийби, 40-годишна лекарка от Хонконг, казва пред агенцията, че е смаяна от съобщенията, получени през последните дни в семейната си група в "Уотсап".

"Имаше съвет да си дезинфекцираш лицето и ръцете със сешоар или да пиеш гореща вода с температура 60 градуса, за да останеш в добро здравословно състояние", заяви тя.

"Видях и съобщение във "Фейсбук", което препоръчва на хората да пият "Детол" (дезинфектант за почистване на дома), добави жената.

Като здравен експерт тя знае, че никое от тези средства не е ефикасно и че те дори може да се окажат опасни. Затова е предупредила близките си да не се подвеждат по такива съвети.

Колко ли обаче съобщения от този тип циркулират в момента във виртуалното пространство, се пита Франс прес.

Според експерти интернет и приложенията за онлайн комуникации гъмжат от такива подвеждащи информации.

От съобщението в началото на януари за появата на нов коронавирус в китайския град Ухан, неверните информации се разпространяват надлъж и нашир.

Кристина Тардагила, медиен експерт от института "Пойнтър", казва, че над 50 организации от 30 страни, занимаващи се с проверка на факти и изобличаване на фалшиви новини, са установили три вълни на дезинформация.

"Една се отнася за произхода на вируса, друга - за фалшиви медикаменти с патент, и трета - за начина за превенция или за лечение", обяснява тя пред АФП.

Расистки стереотипи

Журналистите от АФП, занимаващи се с проверката на фактите, са засекли многобройни неверни информации.

Една от тях, разпространяваща се в Шри Ланка, твърди, че 11 милиона жители на Ухан ще умрат.

Според друга хранителни продукти в Австралия са били заразени с новия коронавирус, а според много публикации човек може да се предпази от вируса, като приема солен разтвор.

Някои от тези неверни информации са свързани с предразсъдъци към хранителните навици в Китай или расистки стереотипи.

На популярен видеоклип се вижда как жена яде с клечки прилеп.

Тези кадри, публикувани от някои западни таблоиди, се представят като доказателство за афинитета на някои китайци към екзотични животни и като причина за кризата.

Това видео всъщност е заснето през 2016 г. в тихоокеанския архипелаг Палау от блогърка. Малко медии разпространиха след това тази информация.

Въпреки че китайската кулинарна традиция използва много съставки, които биха предизвикали погнуса в чужбина, и че продажбата на живи животни на пазарите поражда тревога, прилепи рядко се консумират в Китай.

В Австралия, където живеят много китайци, фалшивите информации се роят.

В понеделник депутат от Брисбън предупреди избирателите си, че се разпространява фалшиво комюнике, уж от министерството на здравеопазването, в което се отправя предупреждение да се избягват кварталите с голяма концентрация на хора от китайски произход.

"Разпространението на фалшиви информации от расистки кретени поражда чувство на страх и несигурност", казал той пред АФП.

"Страх и несигурност"

Крайнодесните уебсайтове подхванаха темата за епидемията.

Една от първите разпространени дезинформации бе за съществуването на ваксина срещу новия коронавирус, която била патентована през 2015 г.

В действителност въпросният патент е за коронавирус, открит при пернатите.

Хол Търнър, водещ по крайнодясно радио, обвиняван, че подкрепя теорията за превъзходството на белите, публикува статия в интернет, в която се твърди, че 112 000 души вече са починали в Китай и че 2,8 милиона са под карантина.

"Коронавирусът е класически повод за разпространение на слухове, родени в атмосфера на страх и несигурност", заяви пред АФП новозеландският социолог Робърт Бартоломю.

Заглавията в търсещите сензация медии - и историческото недоверие към китайското правителство - улесниха разпространението на слухове, допълни той.

"За много хора обаче основен източник на информация са социалните мрежи, за които е известно, че са проводник на непроверени твърдения", изрази съжаление Бартоломю.

Този неспирен поток от неверни информации затруднява работата на здравните власти.

"В Тайван хората ще започнат да се обаждат по болници и правителствени агенции, ще ги заливат с въпроси и по този начин ще отнемат времето на ценни човешки ресурси", каза със съжаление Кевин Хсуех, служител на болница в Тайпе.

"Фейсбук" ще премахва подвеждаща информация за коронавируса

Компанията "Фейсбук" съобщи в петък, че ще премахва от социалната си мрежа подвеждаща информация за бързоразпространяващия се коронавирус в Китай и други страни, съобщи Ройтерс.

Ще бъде изтривано съдържание с "фалшиви твърдения или конспиративни теории при подаден сигнал от световни и местни здравни организации".

Това е необичайно драстичен ход за "Фейсбук", който обикновено ограничава разпространението на съдържание с подвеждаща информация по здравни въпроси чрез ограничаване на резултатите при търсене и ограничаване на реклами, но обикновено позволява оригиналните постове да останат на платформата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #3

    А така - "не фейк нюз" са само тези, одобрени от частна компания ...

  2. Real ''Mickey''
    #2

    Ега ти тъпотията: "Въпреки че китайската кулинарна традиция използва много съставки, които биха предизвикали погнуса в чужбина, и че продажбата на живи животни на пазарите поражда тревога, прилепи рядко се консумират в Китай." ...:):):)Ми това че "рядко се консумират в Китай" означава ЧЕ СЕ КОНСУМИРАТ. Та какво означава че някакво видео не било заснето в Китай, след като прилепи СЕ КОНСУМИРАТ в Китай??? Колко често трябва да се консумират прилепи, да да се хване вируса? Аман ФАЛШИВИ медии и организации които "прочистват фалшиви новини" чрез фалшиви доводи!!!!!

  3. .text
    #1

    Ами който си получава новините от ФБ, напълно си заслужава всичко което му се случва. В крайна сметка както внимаваме какво ядем и какво пием, трябва да внимаваме и каква информация консумираме. Който консумира информационни лай.на получава информационна диа.рия. А сега ФБ се опитвали да попречистят лай.ната..., ха мерси, но ще пропусна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.