
Протестите в Букурещ срещу предприетите от румънското правителство мерки за строги икономии ескалираха в насилие, при което пострадаха 59 души.
Около хиляда души се събраха в неделя следобед на Университетския площад в Букурещ, за да поискат оставката на президента Траян Бъсеску, когото обвиниха, че е основна причина за сериозното влошаване на качеството на живота в Румъния.
Трима от ранените са представители на жандармерията. Пострада и журналист от частната телевизия Антена 3, който бе ударен от демонстранти, докато говореше в ефир.
С настъпването на нощта, стотина младежи, повечето от които с качулки, започнаха да хвърлят павета, бомбички и димки срещу жандармеристите, като повториха "сценария" от предишния ден.
Органите на реда използваха сълзотворен газ, за да отблъснат демонстрантите, които блокираха един от главните булеварди в центъра на столицата. Според жандармерията, сред хората, предизвикали безредиците, има фенове на футболните грандове от Букурещ Динамо и Стяуа, които са предизвиквали насилие по стадионите, посочва Франс прес.
Някои от протестиращите носеха транспарант с лозунга "Горд съм, че съм хулиган - свобода за запалянковците".
Полицията съобщи, че проверява 238 души, замесени в насилието.
Румънското правителство се събра в неделя вечерта на извънредно заседание, за да обсъди демонстрациите, които не показват признаци на стихване.
Според анализатори това са най-сериозните размирици в балканската страна за повече от десетилетие и може да продължат и тази седмица. Малко вероятно е обаче те да променят програмата на правителството за икономии, отбелязва Ройтерс.
В Румъния досега е нямало улични протести от типа на тези, които разклатиха Гърция и други задлъжнели европейски държави, въпреки предприетите мерки.
Хиляди хора се събраха в няколко градове в цяла Румъния, в продължение на четири дни от четвъртък, първоначално в подкрепа на зам.-министър на здравеопазването, който напусна в знак на протест срещу спорни законопроекти.
В отговор на това правителството отмени непопулярен законопроект. Но демонстрациите продължиха, а скоро се превърнаха в общ израз на недоволство от икономиите, следваните политики и бедността.
В събота петдесетина души бяха задържани при подобен протест, който прерасна в насилие. Тогава бяха ранени десетина души, сред които четирима жандармеристи и един телевизионен оператор, ударен от камък..
Премиерът Емил Бок от Демократично-либералната партия отправи призив за диалог, като подчерта, че хвърлянето на камъни не е решение. На въпрос за евентуална оставка, Бок отвърна, че парламентът трябва да реши съдбата на правителството.
"В сегашния период на криза политическата стабилност е от ключово значение", добави той.
Две опозиционни партии, обединени в съюз - социалдемократите и консерваторите - призоваха за свикване на извънредно заседание на парламента, "за да бъде обсъдена сегашната политическа ситуация и безпрецедентното социално напрежение".
"Докато Румъния прилича днес на страна без управление, единственото разумно решение е бързото организиране на предсрочни (парламентарни) избори", подчертаха те.
В края на годината в страната трябва да бъдат произведени редовни парламентарни избори.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент