Анонсираната от главния прокурор Сотир Цацаров серия от нови обвинения по аферата с източването на Корпоративна търговска банка (КТБ), продължи и в четвъртък с привличането към наказателна отговорност на ръководен кадър от банковия надзор на БНБ.
Шефката на екип в "Надзорно наблюдение на кредитните институции" Славияна Данаилова-Велева е обвинена в престъпление по служба за това, че саботирала инспекциите в КТБ в периода между май 2012 г. и 20 юни 2014 г., когато банката бе поставена под специален надзор, съобщиха от прокуратурата.
Според разследващите новата обвиняема по делото не е осъществявала необходимия дистанционен надзор "след получаване на месечни и тримесечни аналитични надзорни доклади".
От държавното обвинение уточняват, че в качеството си на ръководител на проверяващ екип от БНБ Данаилова е възпрепятствала надзорна инспекция в КТБ по най-различни начини. Давала е указания да не се проверява целесъобразността на изразходване на усвоените кредити и е наредила на подчинените си да ползват само данните от работните документи, попълнени предварително от служители на проверяваната банка, без да извършват проверка на кредитите.
Също така е възпрепятствала е провеждането на инспекцията, съкращавайки сроковете, определени от подуправителя на БНБ, ръководещ "Банков надзор" и е ограничила контактите между инспекторите и служителите в КТБ, твърдят още от прокуратурата, обобщавайки, че накрая направила така, че докладът от въпросната проверка да бъде изготвен без предварително обсъждане с всички участници в екипа ѝ.
"Престъплението е извършено с цел да набави облага за акционерите на "Корпоративна търговска банка" АД, изразяваща се в увеличаване на печалбата на акционерите. От деянието са могли да настъпят и немаловажни вредни последици – да се застрашат финансовите интереси на държавата", гласи обвинението на Данаилова, на която е определена най-леката мярка – "подписка".
Тя става третият кадър на БНБ, придобил статут на обвиняем по делото за източването на 206 млн. лева от банката на Цветан Василев след двамата бивши подуправители и ръководители на банковия надзор Цветан Гунев и Румен Симеонов.
Вторият бе обвинен само преди два дни за това, че не е упражнил служебните си задължения да контролира ситуацията в КТБ между 29 февруари 2010 г. и 15 юни 2013 г. Според прокуратурата в този период БНБ е била предупредена за проблемите в частната банка с официален доклад.
Преди ден към наказателна отговорност по случая бяха привлечени и трима одитори – шефката на специализирана служба за вътрешен одит на КТБ Снежанка Велева-Стефанова, както и Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев от КПМГ. Те бяха обвинени в умишлена безстопанственост, спомогнала за срива на частната банка и поставянето ѝ под специален надзор.
Освен тях обвиняеми по делото са, както самият Цветан Василев, който все още чака в Блград решението на местния съд по искането за екстрадицията му, така и отстранените изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А, бе Цацаров няма ли да обърне най-сетне внимание и някоя друга банка, особено, ако са на лице доказателства, че банката мачка бизнеси и ги фалира, ако не й се наемат от кредитополучателя нейни приближени строителни фирми ибили ако не й се плати рушвет 10-20%?! Дали е случайно, че една от прекалилите в изнудването служителка /директорка на клон/ на прочута наша банка бе показно застреляна от един гдид нашенец, с военно образование и с достойнство, който като не намери справедливост в нашата мафиотска …
държава, пристъпи към саморазправа и сам се предаде признавайки както убийството, така и ВСИЧКИТЕ СИ МЪКИ и УНИЖЕНИЯ ПУБЛИЧНО?! кЪДЕ Е цАЦАРОВ ДА СЕ САМОСЕЗИРА И ДА ПРОВЕРИ ИМАЛО ЛИ Е ИЗНУДВАНЕ И ИСКАНЕ НА РУШВЕТИ ОТ СТРАНА НА БАНКАТА ИЛИ НЕ?! Не го ли интересува защо този човек, съвсем здрав психически е стигнал до там, че да пристъпи към саморазправа?! Който не вярва да си изтегли снощното предаване на Милен Цветков /посред нощ/ и сам ще си направи извода, Цацаров - също! Или Цацаров се е втренчил в Цветан Василев и само него ще гони?! Срамота!
При тези нови обвинения възниква въпроса - само за тази ли банка е имало съзнателно занижен контрол и пренебрегване на притеснителните данни в отчетите на банките?
Неубедително звучи оправданието на Цацаров, че българските закони оневинявали Искров. Неможе ръководител на БНБ да не знае какво се разиграва в повереното му ведомство и да излиза с комюникета, че в КТБ всичко е ОК. Цацаров трябва да не пренебрегва фактът, че европейското право има преимуществена сила спрямо местното законодетелство. Това, че директивата на Пеевски е да се хвърли вината на Цветан Василев и подкупените служители от него и сервилните действия на прокуратурата в тази посока не оправдава …
изобщо съществуването на прокуратурата, като страж на интересите на гражданите и държавата. М-нистър Председателят директно заяви, че виновни са Орешарски, Чобанов и Искров, т.е. държавата. Вече е време прокуратурата на направи необходимото за възмездяване на потърпевшите вложители в КТБ, защото знае много добре, че те са ограбени от действията или бездействията на органите на тази държава. Във всяка европейска демокрация на първо място стои защитата на интереса на гражданите, преди тези на държавата. Само в тоталитарните общества е обратното, но сега прокуратурата непоказва с нищо защита на гражданите от държавата. Що за европейска "демокрация" сме тогава ?
След като КОЙ, изпозвайки цялата държавна машина/прокуратура, пардон-цацаратура, МВР,следствие,БНБ/ изкуствено фалираха КТБ, сега се опитват да бягат от отговорност, обвинявайки невинни хора при това хора професионалисти. Господ гледа и ще има видов ден, но от цялата работа е потърпевша българската държава и народ. Заради алчността на една шайка бандити. Но, както отдавна е известно - в България мафията си има държава. След като държавните институции прилагат мафиотски прийоме в действията си. Не …
се и съмнявам, че обвиненията на цацалатурата няма да издържат в крайна сметка, а сега на всичко отгоре има и съд в Страсбург, евпропейски съд, където КОЙ няма как да влияе... Вкусно е свинското месо да знаете...
И на по-късен етап в делото освобождаване от отговорност или в най-лошия случай осигуряване на време и условия за физическо бягство (като братя беГалеви).
След дъжд качулка....