Валутният борд в България пък може да се окаже препятствие пред страната в стремежа ѝ да се присъедини към еврозоната. Това предупредиха във Виена анализаторите на една от най-големите австрийски банки „Ерсте банк” (Erste Bank), цитирани в сряда от радио Дойче веле. Австрийската банка има близо 16 млн. клиенти и клонове в Чехия, Словакия, Унгария, Хърватска, Сърбия, Румъния и Украйна.
След поредица години, в които страните от Централна и Източна Европа успешно се справяха с инфлацията, сега тя изведнъж отново започва да нараства, се казва в един от последните анализи на банката. Според анализатора от институцията Юрай Котиан “инфлацията се превръща в още една голяма тема за региона, но и за целия свят”.
Високите цени на горивата
Горивата поскъпват и по-специално петролът, но също пшеницата и млякото на прах са основните причини за покачването на инфлацията през последните месеци, смятат анализаторите на Erste Bank.
За очакваното ниво на инфлацията в Централна и Източна Европа през следващи месеци Юрай Котиан, прогнозира:
“По-високата инфлация ще продължи да е тема поне през следващата половин година, докато базовият ефект изиграе ролята си и до, бих казал, следващата реколта, когато цените на пшеницата би трябвало да се нормализират.”
България не бе включена в анализа на австрийската Erste Bank за инфлационните процеси в Централна и Източна Европа, уточнява Дойче веле. Този анализ обхвана само страните с плаващ валутен курс, като акцентът му бе върху изследване на процесите в Чехия, Словакия, Унгария, Полша и Румъния.
Неотдавна Габор Хуня обаче, анализатор от Виенския институт за международни икономически изследвания, каза за българската редакция на радио Дойче веле, че инфлацията в България през последните две години се дължи на валутния борд в страната, който фиксира курса на лева към еврото. Анализаторът на Erste Bank, Юрай Котиан, потвърди това: „Ако една валута не може да покачи стойността си, конвергенцията на цените ще трябва да мине през висока инфлация.”
Валутният борд в бъдеще може да се окаже и спънка за България и при присъединяването ѝ към Еврозоната и приемането на еврото.
“Много е трудно за страна с ниско ниво на цените и с фиксиран обменен курс на валутата да изпълни критериите от Маастрихт заради конвергенцията на цените”, каза Котиан. „Ако цените растат, да кажем с по 2-3% годишно, включително покачването на стойността на обменния курс, това означава, че ще е много трудно инфлацията да бъде намалена толкова значително, че тя да отговори на критериите от Маастрихт.” Според анализатора България няма да се присъедини към еврозоната преди 2010 година.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
С други думи борд с над 10 %-това инфлация или пазарно регулиран свободен курс на лева с ниска инфлация.Страшното е, че бандитската ни власт ще започне да печати неконтролируемо пари от което ще настъпи познатото ни Жан Видиново време. Вярно е, че банките сега са чужди, но могат ли те да спрат безумието на алчната ни безкруполна власт ? Просто несме хора за доверие !
Де се пука! - би казал бай Алеко К.Австр. първа банка не била езследвала България,но иначе ръси мозък меродавно.А ние оня пиниз с плаващия,та чак удавен Жан-Виденов курс на лева: 3750 лв =1 щ.долар си го знаем още отпреди точно 10 год.Или некои хора си помислиха,че като минаха 10 год и ние забравихме.И Жан, и Премян, и Параван,и "успешния" банкер Йосифов, и "Ийст-Уест Интернешънал на Сашо-Томовия племенник Иво Недялков, и сърбина Ивич с неговата пирамида и хладилници,и да не изброявам Първото частно …
село на Веска Меджидиева и Руменчо от Йоханесбург...Що не земете да се скриете във Виена при парите си,ами зехте пак да се подавате от дупките,дето ви завря народа през 1998!Нещастници!Щели да отвързват лева към плаващ курс.Помните ли после как ви отвяхме с камъни!Тоя път нема да ви броим 4-5,щото сме били толерантни както тогава.И нема да ви спасат ни пожарникарчето,ни седефчо...
и да видите, че и до 2030 няма да изпълним критериите на Маастрихт! Толкова алчни душици са се подредили на софрата, че остава и борда да бутнат!
Аз също смятам, че най-голямата заплаха за страната е да провежда автономна монетарна политика, от която именно валутния борд ни лишава.За да се провежда ефективна монетарна политика са необходими редица фундаментални предпоставки най-важните от които са стабилна политическа система на първо място, която е повече от очевидно, че в момента липсва у нас; кристално ясна и канализирана политическа воля; развита финансова инфраструктура (не само развита банкова система, но и стабилно функциониращ капиталов …
пазар - нашият макар и във възход е очевидно развиващ се и поради това недостатъчно ефективен); силен държавен екип от компетентни либерални макроикономисти, не нашите планови икономисти-плановици, и т.н.Според мен, всичко това в България сега тепърва се формира и е недостатъчно за да се повери икономическата политика на страната в ръцете на публичните икономисти, които да провеждат дискреционна макрополитика. Още време ще ни е необходимо ситуацията да се управлява от безпристрастните и ясни правила на системата на валутен борд. Докато напълно узрея в менталното пространството на властта механизмите на пазарната икономика.Иначе... плаващия валутен курс, подчиняващ се на мощните сили на пазарната промисъл, е единственото ефективно решение. За момента ще трябва да изчакаме. Да се надяваме още мъничко.:)
дори и след 2010 животът продължава. Сърбия ще влезе в ЕС след 2015 и не се е затръшкала толкова. Не и пука. Знае какви разбойници са тия от ЕС и ще гледа сеира на тези, които ще искат да излезат от ЕС.
оставка за тези боклуци,как говореха за влизане в еврозоната 2009,сега под сурдинка ще освободим фиксираните курсове 2008 и ще влезнем 2012-2015 ,кой им вярва изобщо, и кой ще им потърси отговорност?
много е прав -автора 18-де го чукаш де се пука! тези кретени и изроди само ледат да се отърват от валутния борд и да си развяват байрака!Но Костов пак ще дойде ....да го въведе!???
отпускайте борда, че ни писна да затягаме коланите - няма келепир, бе момчета, само едни постни еврофондове
Ама къв е зорът да влизаме през 2010? Има време, закъде бързате? Ние едвам се справяме сега, камо ли като ни удари евро-повишението, ще си спомним за 1996 година!
Това е вярно, обаче и аз като Васото мисля, че за нас засега е по-добре да преглътнем инфлацията в полза на фискалната стабилност, щото при развързан лев не ми се мисли за спекулациите, на които може да сме подложени на фона на липсваща съдебна власт и съмнителна нормативна база. Иначе нормална икономичска взаимовръзка - българската икономика се развива доста по-бързо от европейската, без в същото време валутата ни да си повишава стойността със съответните темпове. Просто натискайте повече и по-често за повишение.