Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Валят нови рапорти за напускане на контингента в Кербала

0 коментара

Още български рейнджъри от батальона ни в Кербала са подали рапорти за предсрочно завръщане от мисия, съобщи министърът на отбраната Николай Свинаров.

Десет процента от състава на контингента ни в Ирак вече е в България. Болшинството от отказващите се от мисия заявяват, че рискът е по-голям от този, който са очаквали и не могат да го понесат, други си дойдоха по здравословни причини или с диагноза "боен стрес".

Миналата нощ охраняваните от българите сгради на кметството и на полицията в Кербала са били подложени на 11-минутен минометен обстрел, съобщиха днес от Министерство на отбраната. Няма пострадали при обстрела, няма и попадения в българските райони. Атаките бяха извършени въпреки обявеното от привържениците на Моктада Садр едностранното 72-часово прекратяване на огъня.

Заради проблемите около отказващите се доброволци, се стигна до гласуването на поправки в закона за въоръжените сили. Участието в задгранични мисии вече ще се заявява още при постъпването на кадрова военна служба, а не едва когато започне сформиране на контингент, реши днес Народното събрание, което прие на първо четене промените в закона.

Свинаров вече не брои рапортите за връщане от Ирак

Започнах да не следя нещата, каза военният министър Свинаров в отговор на въпрос колко са новите подадени рапорти за напускане на контингента ни. По думите на министъра ситуацията е тежка и динамична, а подобни проблеми с подадени рапорти за напускане имат и другите контингенти.

"Трудно е когато армията не се е готвила 60 година за война и такава не се е случила, сега изведнъж да кажем колко сме неподготвени", каза Свинаров.

Ако настъпи критичен момент с броя на военнослужещите, имаме готовност да направим попълнение в крачка, каза още министърът. Той уточни, че за момента Генералният щаб не е сезирал министерството за подобни действия.

Според министъра, контингентът ни в Ирак може да се лиши от участие в логистиката, но не и от бойни отделения за изпълнение на конкретни задачи. Заместникът му Илко Димитров обясни, че батальонът ще направи вътрешно преразпределение на задачите.

Свинаров заяви, че все още не е ясно кога българските военнослужещи ще бъдат преместени в нова база извън Кербала - в полския лагер "Лима".

Прави се пълна организация при предаването на властта от коалиционните сили на иракчаните на 30 юни да имаме готовност за преместване, каза Свинаров, но отбеляза, че строителната работа е още в ранна фаза и трудно би могло да се каже дали ще има готовност тогава да стане предислокацията.

При постъпване в армията кадровите войници ще декларират готовност за мисия зад граница

Със 104 гласа "за" и 36 "против" парламентът прие на първо четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, с който волята за участие в задгранична мисия ще се изразява още при постъпване на кадрова военна служба.

Само депутатите от Коалиция за България гласуваха против и обявиха законопроекта за некачествен. Те отбелязаха, че поправките се правят само заради трудностите в набирането на третия и четвъртия контингент за Ирак. "Не приемам упреци от хора, които през 1968 година изпращаха на война наборници без да ги питат", контрира Свинаров, визирайки събитията в Чехия.

Проблемът беше предизвикан около набирането на контингентите за Ирак и стана ясно, че с влизането на България в НАТО се нуждаем от подготвени и оборудвани съединения, които да имат възможност в кратки срокове да заминат за участие в мисии, посочи днес Свинаров.

Още преди три години неправителствените организации, работещи по проблемите на реформата в сектора за сигурност, предупредиха, че като бъдещ член на НАТО България трябва да залага на подготовката на сили за участие в специални операции, но цивилното и военното ръководство на армията проумяха това, когато заваляха рапортите от Кербала.

Сегашният вариант е твърде скъп и неефективен за България, обясни още министърът. Той подчерта, че с промяната не се отменя принципа на доброволността, а се изнася при постъпването на кадрова военна служба.

До 6 месеца след влизането в сила на закона, правителството трябва да определи подразделенията от българската армия, които ще се подготвят за участие в международни мисии и операции.

С кадровите военнослужещи от тези подразделения ще бъдат сключени допълнителни споразумения към трудовите им договори, с които те ще дадат съгласието си да бъдат изпращани по необходимост на мисии зад граница. На професионалният войник или офицер, който не пожелае да подпише такъв анекс към договора си, ще му бъде предложена друга длъжност, съответстваща на ранга и званието му, в подразделенията на армията извън елитния списък. Ако не я приеме, ще трябва да напусне войската.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.