Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вандализъм и немара съсипват безценни древни археологически обекти в Либия

0 коментара
Изглед от Лептис Магна

Графити покриват руините на Кирена в Източна Либия - град, основан от гърците преди повече от 2600 години , някога привличал туристи, а днес занемарен и превърнал се в мишена на вандали.

Несигурност и мародерство - това е сега всекидневието на либийските археологически обекти в резултат на хаоса и сраженията, последвали свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г., докато съпернически групировки се борят да консолидират контрола си над страната.

В Либия се намират 5 обекта, включени в списъка на световното културно-историческо наследство заради изключителната си и универсална ценност. Сред тях са руините на римския град Лептис Магна и Сабрата, известен със своя древен амфитеатър. Има също праисторически скални гравюри в Акокуските планини далече на юг в Сахарската пустиня край границата с Алжир.

В източната част на страната туристите някога се стичаха към Кирена - селище, основано от древните гърци, а по-късно разширено от римляните, сгушено в планините на около 200 км източно от Бенгази.

Сега обаче чуждестранни туристи няма, а археологическите обекти се посещават само от либийски семейства през уикендите. Местни хора са започнали да завземат там земи, а вандали драскат графити по древните колони и стени. Това е предизвикателство пред местните власти, които се опитват да защитят древните останки, намиращи се в малкото селище Шахат.

"В Кирена, вместо да преговаряме с един собственик, сега имаме работа с 50-ина от най-различен произход", каза Ахмад Хусейн - шеф на отдела за историческите паметници в паралелната администрация, която е на власт в Източна Либия. "Някои от собствениците са си построили къщи на археологическите площадки", оплака се той.

Положението се влоши от закон, приет през 2013 г., който позволи на хора да си връщат земи, конфискувани при режима на Кадафи. Някои хора възприеха закона в буквален смисъл и самоприсвоиха онова, което смятат, че заслужават. Хусейн иска да се търси отговорност на онези, които самоволно са завзели земи.

Две правителства, малко посетители

Усилията за опазване на руините се спъват и от факта, че Либия има две правителства. Едната администрация, подкрепяна от ООН, се намира в Триполи, но в източната част на страната има паралелно правителство.

Един от малкото позитивни знаци е, че около 1700 артефакти са били върнати след 2011 г., след като са били похитени от мародери в страната, каза Хусейн. Много ценности обаче са били изнесени контрабандно в чужбина. Лептис Магна в Северозападна Либия засега успява да избегне вандализма благодарение на местни любители на старините и поради относителната сигурност на своето местоположение близо да град Мисрата.

Сабрата многократно пострада от сражения между съпернически групировки. Миналата година ЮНЕСКО отправи призив за защита на обекта. Помощ обаче не бе получена.

В столицата Триполи един единствен чиновник се опитва да опази 18 римски гробове, датиращи отпреди около 1700 години, открити през 1958 г. в западното предградие Джанзур. "Няма подкрепа за този обект", каза Ал Амари Рамадан Мабрук, директор на отдела за старините в Джанзур.

Понякога тук идват либийски семейства, но иначе гробовете тънат в прах и паяжини.

"Нямам информация за броя на туристите, които посещават Либия..., но мога да кажа, че преди 2011 г. тя бе популярна туристическа дестинация", добавя Мабрук.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.