Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външен мониторинг за конкурсите във военното министерство

19 коментара
Външен мониторинг за конкурсите във военното министерство

Военният министър Николай Младенов обяви във вторник, че всички търгове на Министерството на отбраната (МО) ще бъдат контролирани от външни наблюдатели, а фирмите и МО ще подписват договор за почтеност. Поредните антикорупционни инициативи на Младенов ще бъдат изготвени съвместно с "Трансперънси интернешънъл" - Великобритания и се очаква да бъдат финансирани от специален фонд към НАТО за осигуряването на прозрачност в министерствата на страните членки.

Младенов каза, че външните наблюдатели ще работят към тръжните комисии. Те няма да бъдат задължително експерти в областта на отбраната, няма да работят в МО и да се обвързани с индустрията. В същото време обаче ще познават достатъчно добре сектора и възможностите за злоупотреби.

Засега не е ясно как тези наблюдатели ще бъдат избирани, кой ще ги назначава и как ще бъдат контролирани, както и какви ще са точните им функции и правомощия. Всички тези въпроси предстои да се изяснят.

Според министъра външните наблюдатели ще са нещо като "омбудсман", към който да се обръщат фирмите, без да се опасяват, че в бъдеще могат да бъдат отрязани от доставки за армията. В отговор на въпрос министърът каза, че не знае, че "по- лесно се купува един човек, отколкото цяла комисия".

В името на прозрачността Младенов е готов да се откаже и от свои правомощия. Ще бъде ограничена възможността министърът на отбраната самостоятелно да взима решения по договори над определена стойност, като затова ще се изискват решения на Министерския съвет. Големите договори на армията и в момента се решават на правителствено ниво, а онези, за които са нужни държавни гаранции, минават и през парламента.

Фирмите – доставчици и МО ще трябва да подписват "Договор за почтеност", в който ще обещават да са прозрачни и коректни. Не стана ясно каква ще е правната стойност на този договор, но Младенов заяви, че "ако някой не иска да подписва договора, да си предлага услугите на други ведомства".

Според него не трябва да се насърчават доставчици, които не са готови да устояват "най-високите не само юридически, но и морални изисквания в работата си".

По информация от МО договорът ще съдържа права и задължения на страните, че няма да плащат, да предлагат, да изискват или да приемат подкуп, или да влизат в договорки с други конкуренти, за да получат определена поръчка.

Договорът предполагал и санкции при нарушаване на приетите правила като загуба на поръчката, поставяне на компании в черен списък и последващо тяхно лишаване от право за участие в бъдещи търгове. Подобни договори в отбраната са сключвани в Полша, Латвия и Колумбия.

В рамките на антикорупционните мерки ще бъде и въвеждането на нова длъжност в министерството - постоянен секретар на отбраната, който заедно с началника на отбраната ще носи отговорност за всички решения в министерството, за да може военната експертиза да бъде съпътствана с гражданска.

Преди ден зам.-министърът на отбраната Аню Ангелов обясни, че постоянният секретар ще бъде цивилно неполитическо лице, което ще ръководи общата и специализираната администрация с мандат от пет години.

Военният министър Николай Младенов обяви в заключение, че целта е българското министерство на отбраната да стане модел за прозрачност и дори пример за другите страни.

Към момента практиката на българското МО е по-скоро обратната. През осемте години, докато беше в "политическото портфолио" на НДСВ, през ведомството минаха редица поръчки за стотици милиони евро, но почти всички от тях бяха съпътствани от скандали за нагласени процедури и съмнения за корупция в интерес на консултанти и посредници най-често с български адрес.

По-късно в интервю за Ройтерс Николай Младенов съобщи, че министерството му води разговори с доставчици, за да прецени кои сделки могат да бъдат отложени или разсрочени. Пред агенцията той уточнява,  че много от тях не отговорят на нуждите на армията.

Предишните две правителства поръчаха 18 хеликоптера в сделка на стойност 358 милиона евро с европейската компания EADS и възложиха на италианската Finmeccanica поръчка за пет транспортни самолета на стойност 91 милиона евро, припомня Ройтерс.

Досега България е получила 11 от хеликоптерите и два от транспортните самолети. Младенов обаче казва, че министерството ще спре засега плановете за поръчка на нови кораби и изтребители заради икономическата криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дрън
    #20

    Младенов се оказа голямо дрънкало и дървен философ.Нека каже как ще изберат този супер независим постоянен секретар и кой ще гарантира неговата "аполитичност". Като му гледам екипа от пенсионери, теоритици или чисти некадърници май това място е за "мнооого наш" човек, които да получи големи пълномощия. Да не говорим пък какво ще стане с функциите на зам министрите.

  2. Графа
    #19

    Първо, знаменателно е изказването, че министърът е готов да се откаже от правомощията си. Но тогава да си подаде оставката! Постоянен секретар ще носи неговата отговорност?Бушон!Второ: Също много показателно–външни наблюдатели на сделките!Но нали във всяка комисия има представители на службите за сигурност. Значи на тях не вярваме, а на вънщни -вярваме. А колко енергия и време ще отиде да убеждават тези външни омбудсмани, които не различават БТР от танк!Явно министърът е схванал, че в български условия всеки ще бъде оплют и ще стигне до прокурор. Като няма яко дупе, няма да има и реформа!

  3. Любчо
    #18

    Какъв ще този секретар - постоянен ли? Това денонощен ли значи или несменяем. Като е за 5 години - значи е мандатен. Какви са тези недумици на тъпата фуражка дъртака Аню

  4. Запрян
    #17

    Браво българче - схванал си за какво е недонощния секретар - излюшльотина на дъртия генерал Аню

  5. Шон Конъри
    #16

    Най-сетне! Браво!Само да не стане като с "Краун ейжънтс" при Мадридския крадец?!

  6. Синият ангел
    #15

    Този министър май наистина е за външните работи, но не и за МВнР, а за простите външни работи. Има още 3 години и 9 месеца, за да влезе в час.

  7. ефрейтор
    #14

    Не е редно да си купуват барут, а турците да не са информирани за това.

  8. Полукс
    #13

    Само не разбрах като каква ще е тази нова длъжност "постоянен секретар" Ще дублира Началника на отбраната ли или министъра на отбраната или някой друг.И в крайна сметка кой на кого ще е подчинен.Къде отива принципа на единоначалието.Или така ще се размие носенето на персонална отговорност, та после иди търси кой виновен и кой не за корупцията в армията.А че корупцията ще продължи е повече от ясно понеже с изключение на Н.Младенов всички други са все стари муцуни.А се знае приказката че "със стари курви нов бардак не става"

  9. българче
    #12

    А сега какво ли ще купят, ще видим. Постоянният секретар по отбраната, разбирай десетник на ГЕРБ, ще казва какво да се купува. Този десетник, гаулайтер на ГЕРБ, ще отговаря и за пълненето на партийната каса.

  10. Краун Ейджънт
    #11

    Вижте най-достоверните информации от МО:http://civilmilitary.wordpress.com/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.